תעלומה בשם AJKO: מה הסיפור של האייר ג׳ורדן הזו?

יש יותר שאלות מאשר תשובות בכל מה שקשור לאייר ג׳ורדן KO – נעל מסתורית שיצאה ב-1986, שנה אחרי האייר ה-אייר ג׳ורדן 1 היי ו-לואו. אבל בעוד שתי האחרונות פורחות בשנים האחרונות, וזוכות לשלל מהודורות רטרו ושיתופי פעולה עם מעצבים, נייקי לא מרבה להוציא את ה-AJKO, ועד היום היא נשארה די מאחורי הקלעים של הסדרה. אולי 2021 תהיה שנת מהפך בהקשר הזה, ונבין סוף כל סוף מה עמד מאחורי הרעיון של העיצוב המעניין שלה.

נשארה מאחורי הקלעים | נייקי AJKO
נשארה מאחורי הקלעים | נייקי AJKO

AJKO

עד היום אין בן אדם אחד בנייקי שיודע להגיד בוודאות מהיכן נוספו האותיות KO לאייר ג׳ורדן 1. יש שטוענים שהפירוש הוא KnockOut מאחר ונייקי רצתה להוציא דגם בהשראת עולם האגרוף. יש כאלו שטוענים שמדובר בקיצור של המילה Korea מאחר והאייר ג׳ורדן יוצרה במדינה הזו. השערה נוספת טוענת שמדובר בכלל בדחקה של נייקי. החברה ראתה שבעקבות ההצלחה של האייר ג׳ורדן 1 התחילה תעשיית זיופים של הנעל, אז היא יצרה דגם מזוייף משלה וכתבה עליו Knockoff.

יותר משלא יודעים מהיכן הגיע השם, לא יודעים אם היא יצאה בכלל לציבור או יוצרה כסמפל בלבד. יכול להיות שדגמי האו.ג׳י שעדיין מסתוביים בחוץ, הם לא יותר מאשר שאריות שנשלחו מהמפעלים ושכבו במשך שנים במחסני החברה. אף אחד לא ממש זוכר אותה בזמן אמת, אין תמונות של מייקל ג׳ורדן איתה (או לצורך העניין של משהו אחר) ואין סיפור מאחוריה או מאחורי תהליך העיצוב שלה. כל מי שמכיר את נייקי ויודע כמה היא מתגאה במורשת שלה, מבין שמדובר במקרה מאוד חריג.

אין סיפור מאחוריה | AJKO
אין סיפור מאחוריה | AJKO

מבד ולא מעור

יש המון הבדלים בין ה-AJKO לאייר ג׳ורדן 1. ההבדל המשמעותי והבולט ביותר הוא שהנעל עשויה מבד ולא מעור. ההבדל השני הוא שהכנפיים מסביב לצווארון של הקרסול הן רצועות נפרדות. הבדלים נוספים הם הכיתוב ״נייקי״ על הלשון במקום ״נייקי אייר״, שרוכים עבים יותר, סווש מוארך ודק, לשונית חליצה ואיילטס ממתכת. כמו כן, אם מחשיבים את האיילאס שמקבילים זה לזה בעקבות הכנפיים הנפרדות, אז יש שמונה מהם ולא תשע.

שמונה איילטס במקום תשע
שמונה איילטס במקום תשע

עוד כמה הבדלים חשובים הם שהאאוטסול של הנעל הוא במבנה של ה-Nike Vandal High (נעל כדורסל מ-1984) ולא של האייר ג׳ורדן 1. הריפוד מסביב לצווארון הקרסול הוא מנופח באופן מוגזם, הרבה יותר משל הנייקי SB, ושהיא הגיעה בקופסא כתומה, בניגוד לאייר ג׳ורדן 1 שהגיעה בקופסא שחורה. ההבדל האחרון הוא הוא כמובן בלוגו – שנוסף לו הכיתוב AJKO.

צווארון מנופח ומוגזם
צווארון מנופח ומוגזם
האותיות AJKO בלוגו
האותיות AJKO בלוגו

מעל עשרים שנה למהדורת רטרו

לקח לנייקי 24 שנה להוציא מהדורת רטרו ראשונה לנעל. זה היה בשנת 2010 והיא הוציאה אותה בצבעים של השיקגו בולס. בשנת 2011 יצאו עוד כמה מהדורות רטרו שלה, דווקא מעור ולא מבד. בשנת 2012 יצאה הבלאק טואו, הברד ועוד דגם מיוחד בצבעים של ברצלונה. ב- 2014 זכינו לראות מהדורות רטרו של הAJKO בצבעים של שיקגו, UNC ודגם שמזכיר מאוד את הרויאל. בשנת 2016 יצא דגם פלטינום בצבע אפור ועוד דגם בצבע כחול כהה.

בניגוד למהדורות הרטרו של אייר ג׳ורדן היי שנחטפו מהמדפים, את ה-AJKO היה ניתן להשיג די בקלות. אספנים כבדים אולי זינקו על הנעל הזו, אבל סניקהדס בגדול לא ממש ידעו איך לאכול אותה. מצד אחד מדובר בג׳ורדן מקורית משנות השמונים, מצד שני אין שום תיעוד של מייקל ג׳ורדן הולך או משחק איתה. חוסר המידע לגביה הפך אותה לסוג של אייר ג׳ורדן נגישה, כזו שאפשר להשיג מבלי לשם מחירי ריסיל מטורפים.

הסולייה נלקחה מה-Nike Vandal Hi
הסולייה נלקחה מה-Nike Vandal Hi
מזכירה את הרויאל
מזכירה את הרויאל

אמא של האו.ג׳י

עם כל הבאזז סביב האייר ג׳ורדן 1 בשנים האחרונות, זה די ברור שנייקי רוצה לרכב פה הגל. בניגוד ל-מיד השנואה שנייקי השיקה רק בתחילת שנות האלפיים, ה-AJKO היא אמא של האו.ג׳י, גם אם אף אחד לא זוכר אותה או יודע מה הסיפור מאחוריה. אספנים רציניים ירדפו אחרי כל מהדורה של הנעל הזו, ומעניין יהיה לראות איך היום המילניאלס יקבלו אותה, האם יהיה סביבה הייפ וריסייל מטורף, או שהיא עדיין תישאר אותה AJKO – כלומר אניגמה חריגה ולא מבוקשת.

ה-אייר ג׳ורדן KO שיקגו אמורה לצאת במהלך אביב 2021 והמחיר עדיין לא ידוע

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *