נייקי אדופט BB: לקח שלושים שנה לחזון המופרע של בחזרה לעתיד להתממש

בדיוק שלושים שנה אחרי הופעת הבכורה של ה-נייקי אייר מאג בסרט בחזרה לעתיד 2, החזון המופרע של התסריטאים רוברט זמקיס ו-בוב גייל התממש. לראשונה בהיסטוריה, יוכל כל סניקרהד עם 350$ פנויים לנעול את ה-נייקי אדופט בי.בי (Adopt BB), נעל הכדורסל הראשונה עם מערכת שרוכים אוטומטית. החדשות הטובות הן שהיא הרבה יותר מגניבה מאשר הנעליים בסרט המקורי.

החזון המופרע התממש, נייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי
החזון המופרע התממש, נייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי

נייקי אדופט BB

הפרט הכי חשוב פה הוא שמדובר קודם כל בנעל כדורסל. הוא חשוב מאחר ונייקי כבר הוציאה נעל עם מערכת שריכה אוטומטית בשנת 2016 בשם הייפר אדופט (HyperAdapt 1.0). ההבדל הגדול הוא שהנעל ההיא הייתה סוג של הפגנת יכולות, מן אב טיפוס שנועד לספק הצהרה שהגענו לשלב שבו הטכנולוגיה יישרה קו עם הפנטזיה, שאפשר לחבר סניקרס לעולם הדיגיטלי. הנעל לא ממש שווקה לציבור הרחב והמחיר הרשמי שלה היה 720$. בעולם הריסייל דרך אגב, הוא הגיע להרבה יותר.

המתנה של שלושים שנה

להציג נעל עם שרוכים אוטומטיים בסרט מדע בדיוני זה מאוד קל, איש הפקה זוטר שוכב מאחורי מייקל ג'יי פוקס, ומושך את השרוכים ברגע שהבמאי צועק אקשן. במציאות זה קצת יותר מורכב, למעשה היה צריך לחכות שלושים שנה כדי שההמנועים, החיישנים והשבבים יהיו קטנים וחכמים מספיק כדי להידחף לתוך נעל שעדיין תהיה שימושית. היופי הוא שהאדופט BB הרבה יותר מתקדמת ומתוחכמת מהאייר מאג של שנות השמונים, והיא מציגה מגוון יכולות מרשימות ושימושיות.

קצת יותר מורכב במציאות, המנוע של הנייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי
קצת יותר מורכב במציאות, המנוע של הנייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי

המעצב שנבחר להוביל את הנעל הטכנולוגית הוא רוס קליין (Ross Klein). הוא הגיע מחברת אנדר ארמור והספיק לעבוד בנייקי על מספר דגמי כדורסל מצליחים כמו ה-ריאקט הייפרדאנק (React Hyperdunk). המראה הכללי שהוא העניק לאדופט BB מזכיר מאוד את סדרת קובי (Kobe) שעיצב סגן הנשיא לעיצוב וחדשנות בנייקי, אריק אוואר (Eric Avar) עבור קובי בראיינט.

מזכירה את סדרת Koby
מזכירה את סדרת Koby

שריכה ממתינה

מערכת שריכה אוטומטית זקוקה קודם כל לאנרגיה, ולכן האדופט BB מגיעות עם משטח טעינה ואפליקציה ייעודית לסמארטפון. משטח הטעינה מתחבר בכבל למקור מתח חשמלי, והוא מטעין אלחוטית את הסוללה בנעליים. את חיווי הטעינה ניתן לראות באמצעות האפליקציה, וכל טעינה מלאה של ארבע שעות מספיקה לבין 10-14 ימים של שימוש.

האפליקציה משמשת גם לוויסות רמת ההידוק של כל נעל באמצעות טכנולוגיית בלוטות'. במסך הראשי בסמארטפון מופיעות האותיות  L ו-R. גרירה של האותיות כלפיי מעלה מהדקת את השרוכים, גרירה כלפיי מטה משחררת אותם.כדי לא לחזור על התהליך בכל יום, רמת ההידוק ניתנת לשמירה באופציית פריסט.

מספיקה לשבועיים של שימוש
מספיקה לשבועיים של שימוש

נורות לד צבעוניות

מערכת השרוכים חבויה מתחת לגפה, והיא מגיעה כמעט עד למאחורי הקרסול. המטרה כמובן היא כדי לספק כמה שיותר תמיכה וחיזוק מקסימלי. האפר עשוי משילוב של רשת ה-Flyknit עם מיתרי צניחה גמישים ונוחים מניילון בשם QuadFit. המידסול היא מקצף מוקשה עם תכונות מנוגדות כמו רכות וקפיציות. על כל נעל יש שני כפתורים שמאפשרים לתפעל את מערכת השרוכים גם ללא הסמארטפון, ובכל כפתור יש נורת לד בעלת 14 גוונים שניתן להחליף ביניהם, סתם כי זה מגניב.

את הטכנולוגיה פתחו שתי אגדות בנייקי, טינקר הטפילד שבשלב הזה אני מקווה שכבר אין צורך להציג, ומהנדסת הפיתוחים המיוחדים טיפאני בירס. הצמד עבד על הפיתוח עבור מהדורה מיוחדת של האייר מאג שיצאה בשנת 2015, לכבוד חגיגות שלושים שנה ליציאת הסרט הראשון בטרילוגיה. כל ההכנסות מהמכירות הגיעו לקרן המחקר של מחלת הפרקינסון של מייקל ג'יי פוקס.

העתיד של נעלי ביצועים

לטכנולוגייה הם קראו E.A.R.L, ראשי תיבות של Electro Adaptive Reactive Lacing. הטפילד לא ראה בטכנלוגיה הזו גימיק שיווקי, אלא באמת האמין שהיא יכולה לתרום לספורטאים. במהלך עבודתו הוא נתקל בכפות רגליים של ספורטאים מקצועיים וראה שהן מעוותות לגמרי מכל הכוחות והלחצים שמופעלים עליהן במהלך המשחק. הוא חשב שאם שחקן כדורסל שהולך לזרוק עונשין, או נח בזמן טיים-אאוט יוכל לשחרר טיפה את הנעל בלחיצת כפתור, זה יכול לעזור משמעותית לזרימת הדם לכף הרגל ולבריאות הכללית של כל ספורטאי.

יכולה לתרום לספורטאים, נייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי
יכולה לתרום לספורטאים, נייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי

שיפור ביצועי הספורטאים

מלבד הרעיון להקל על לחצים, עצם היכולת לשלב בנעל שבבים וחיישנים חכמים פותחת מגוון אפשרויות בלתי מוגבלות לשיפור ביצועי הספורטאים. נתונים כמו גובה הקפיצה, מהירות הריצה או מספר הצעדים יכולים לייצר תוכניות אימונים מותאמות אישית לכל שחקן. כל היכולות האלו כבר קיימות באדופט BB, האפליקציה ניתנת לעדכון תמידי וכאן בעצם נמצאת הפריצה הטכנולוגית הגדולה.

השלב הראשון במערכת היחסים, נייקי אדופט BB
השלב הראשון במערכת היחסים, נייקי אדופט BB
אפשרויות בלתי מוגבלות, נייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי
אפשרויות בלתי מוגבלות, נייקי אדופט BB, קרדיט: נייקי

מסע השיווק התחיל עם טיזר קצר שכלל את הכוכבים הצעירים ג'ייסון טייטום, לוקה דונצ'יץ', קייל קוזמה ו-דיארון פוקס. בסירטון לא ראו את הנעליים, אבל רק על פי רחש הזמזום של מערכת השריכה האוטומטית והתגובות של השחקנים ניתן היה להבין שמדובר בטכנולוגייה החדשה.

זמינה לראשונה במשחק האולסטאר

זמן קצר לאחר מכן נייקי שחררה סרטון שכבר הציג את הנעל והטכנולוגיה שלה במלוא תפארתה. עם הסרטון יצאה הודעה בה דווח המועד בו הנעל תהיה זמינה לציבור הרחב. השחקנים שהופיעו בסרטון הפרומו כבר משחקים איתה במגרשים, אולם היא תהיה זמינה לרכישה לראשונה רק בסוף השבוע שבו יתקיים משחק האולסטאר בשארלוט ב-14.2. תאריך היציאה הרשמי בצפון אמריקה הוא ה-17.2 ושאר העולם ב-19.2.

350$ כבר לא מפחידים

היום המחיר הרשמי של אייר ג'ורדן הוא בין 190$-220$. ה-אדידס ייזי חוצה את ה-200$. מהדורות מיוחדות ונעלי מעצבים נמכרות במעל 300$ והן לא יודעות לעשות דבר. לכן תג המחיר של 350$ ל-אדפוט BB כבר לא מפחיד סניקרהדס, והוא בהחלט מתקבל על הדעת לנעל עם כאלו יכולות מתקדמות.

חיבור אמיתי בין ספורט לטכנולוגיה

כבר הרבה זמן שהעולם מדבר על טכנולוגיה לבישה, אבל עד היום זה לא ממש תפס. נייקי הוציאה בעבר נעליים שמדברות עם אפליקציה, ואפילו פומה ואדידס החזירו כקוריוז את ה-אר.אס קומפיוטר וה-מיקרופייסר, אבל האדופט BB היא באמת נקודת מפנה בהקשר הזה. לראשונה יוצאת נעל שמחברת בין ספורט לטכנולוגיה באופן חכם, פרקטי, נוח, קל לשימוש וכן..מגניב.

נקודת מפנה, נייקי אדופט BB
נקודת מפנה, נייקי אדופט BB

כדורסל הוא רק היעד הראשון של נייקי (האותיות BB מסמלות BasketBall), הטכנולוגיה הזו תכבוש את שאר ענפי הספורט ותהפוך להיות סטנדרט, כך שרכישה של נעל חדשה תהיה רק השלב הראשון במערכת היחסים בין ספורטאי לנעל שלו. עם השנים מערכת שריכה אוטומטית תהפוך לזולה יותר, המחיר שלה ירד והנעליים האלו יגיעו לרחובות. ילכו איתן פאשניסטות כדי למשוך מבטים, גיקים שמעריצים טכנולוגיה וסתם עצלנים שלא רוצים לקשור שרוכים.

כמו שהדת היהודית צריכה להסתגל לשינויים טכנולוגיים, כך גם ליגת ה-NBA צריכה להתמודד עם האתגרים שמביאה הנעל החדשה. הנה כמה שאלות שעלו בעקבות ה-נייקי אדופט BB, חלקן מטופשות וחלקן יותר.

ש. האם מותר לשחקנים להדק את השרוכים עם האפליקציה בזמן שהם יושבים על הספסל?
ת. לא, רק באמצעות הכפתורים שנמצאים על הנעל
ש. האם מותר להפעיל את האורות בנעליים בזמן משחק?
ת. חד משמעית לא!
ש. האם הנעל עמידה לנוזלים?
ת. כן, במהלך תהליך בקרת האיכות נשפכו כוסות מים לתוך הנעל ולמרות זאת היא המשיכה לתפקד כרגיל
ש. מה קורה אם נשבר לי הטלפון?
ת. יש לך טלפון שבור, ואתה עדיין יכול לחלוץ את הנעליים בעזרת הכפתורים.
ש. מה קורה אם אני נועל את הנעליים והסוללה לפתע נגמרת?
ת. השבב בנעל מתוכנן תמיד לשמור אנרגיה רזרבית כדי לשחרר את השרוכים ולאפשר חליצה של נעל.
ש. איך אני מטעין את הנעליים אם הסולייה שלי התלכלכה ונשחקה לגמרי?
ת. אם אתה מספיק מטומטם כדי לשחק עם נעליים שעולות 350$ ברחוב, מגיע לך שלא יטענו.

InstacopSneakers

2 thoughts on “נייקי אדופט BB: לקח שלושים שנה לחזון המופרע של בחזרה לעתיד להתממש”

    1. היי, האמת שאני לא יודע מה זה Other Countries Charger (אפשר לפנות אליהם ולשאול), אתה בכל מקרה צריך לקנות EU Charger.
      לחילופין אפשר גם לקנות US Charger ואז לקנות בארץ ממיר מתח מ-110V ל-220V.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *