נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו: המפלצת היוונית – נייק זום פריק

יאניס אנטטוקומפו הוא באמת פריק. מפלצת כדורסל בגובה 2.11 מטר עם מוטת ידיים ברוחב 2.21 מטר, מהירות של צ'יטה ועוצמה של סופת טייפון. הוא מסוגל לחצות מגרש שלם בשלושה כידרורים בלבד, עניין שיוצר תחושה שהכל סביבו מתכווץ. בדומה לשחקני על כמו לברון או קיירי, גם סביב יאניס נייקי הקימה סדרת נעליים, והיא מצליחה להרשים ולחדש בתחום שנראה שכבר עשו בו הכל. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על סדרת נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו.

יאניס אנטטוקומפו: היורו-סטפ המפלצתי של נעלי נייק זום פריק 2:
מהירות של גארד ועוצמה של שחקן פנים | היורו-סטפ של אנטטוקומפו

נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו: המפלצת היוונית – נייקי זום פריק

הדגם הראשון בסדרת נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו היה יריית פתיחה מרשימה והוא יצר ציפייה לקראת המשך שיתוף הפעולה בין נייקי למפלצת היוונית. סימן ההיכר הבולט ביותר של הנעל היה סווש הפוך שגם שימש כתוספת חיזוק לקרסול. הסווש יצר מייד מראה אייקוני, שהכתיב את ה-DNA של הסדרה כולה. למרות העיצוב הסולידי והמינימליסטי, הנעל זכתה לביקורות חיוביות והיא נחשבת על ידי רבים כנעל כדורסל מצויינת.

Nike Giannis Zoom Freak 1

יאניס הוא אתלט עם מהירות ועוצמה מטורפת, והיכולת שלו לשחק בכל עמדה על המגרש הופכת את השמירה עליו למשימה כמעט בלתי אפשרית. סגנון המשחק האגרסיבי של יאניס מפעיל לחץ עצום על כפות הרגליים והמפרקים שלו, ולכן לעצב נעל עבורו היא משימה קשה ומורכבת. בדגם הראשון של הזום פריק, המעצב רוס קליין התרכז בתנועות אנכיות של יאניס כמו ריבאונד, חסימה והטבעה.

רוס שילב בנעל כרית זום בעקב לריכוך ואנרגיה חוזרת, סוליית גומי שתספק ליאניס אחיזה טובה בקרקע, וגפה אווריריות שמאפשרת לנעל להיות כמה שיותר קלילה וניידת. מאחר ויאניס הוא שחקן ורסטילי ששיכול לשחק בכל עמדה על המגרש, הנעליים מתאימות לכל סוגי השחקנים.

נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו

Nike Giannis Zoom Freak 2

בדגם השני בסדרה רוס מיקד את הפוקוס בתנועות שמפעילות לחץ על החלק החיצוני והפנימי של כף הרגל, כמו היורו-סטפ שכל כך מזוהה עם יאניס. קליין היה צריך לחשוב מחדש על הגבולות של הנעל, לרסן תנועות מסויימות כדי לקבל יותר תמיכה, ולאפשר גמישות מירבית בתנועות אחרות.

הפעולה הראשונה שהוא עשה הייתה להוסיף שתי יחידות TPU בצד החיצוני של הגפה, ולחזק אותן בתפר שמופיע בתחתית של הסווש, מתוך מטרה לספק חיזוק ויציבות לתנועות שמפעילות לחץ על הצד החיצוני. תוספת נוספת להגנה על החלק החיצוני היא אאוטריגר לסוליה. מדובר בעצם ברעיון שלקוח ממצופים שצמודים לסירות על מנת שלא יתהפכו. קליין הוסיף יחידת אאוטריגר קטנה בחלק החיצוני של הנעל, כדי להעניק ליאניס יותר יציבות ותמיכה.

בולטת מעל השאר | נייקי זום פריק 2
בולטת מעל השאר | נייקי זום פריק 2

תכונות של גארד

בחלק הפנימי של הנעל הוא הוסיף פיסת גומי שנועדה להגן על כף הרגל בתנועות שבהן היא עלולה לקרוס פנימה. זו תנועה שמאפיינת בעיקר גארדים זריזים, ודי נדיר לראות תוספת כזו על נעל של ביגמנים. הגפה עצמה עשויה מבד עבה, שאמור להיות מהודק ועמיד גם עבור מי שיבחר לשחק עם הנעל הזו במגרשי הכדורסל השכונתיים. דווקא הצווארון בעקב שבאופן מסורתי הוא קשיח, קיבל הפעם מבנה גמיש.

נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו
אאוטריגר לסוליה | נייקי זום פריק 2

אקספלוסיביות בחלק הקדמי

מבחינת ריכוך, החשיבה הייתה לייצר אקספלוסיביות בחלק הקדמי וריכוך מירבי בחלק האחורי, ולכן לנעל יש כרית זום בחלק הקדמי וקצף קל ורך בעקב. החידוש הגדול בדגם הנוכחי הוא שכרית הזום היא לא יחידה מנותקת. קליין יצר חור בקצף כדי שהכרית ממש תיגע בסוליית הגומי כדי לספק יותר שיכוך ובלימת זעזועים. סוליית הגומי חולקה לשני חלקים, כדי לאפשר פיתול לתנועות מנוגדות של כף הרגל, וכמה שיותר תחושה טבעית.

יאניס אנטטוקומפו: היורו-סטפ המפלצתי של נעלי נייק זום פריק 2:
חור בקצף | נייק זום פריק 2
נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו
סוליית הגומי חולקה לשני חלקים | נייקי זום פריק 2

המורשת בנעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו

הדגם הראשון בסדרצ נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו הראה כמה חשובה לו הנצחת המורשת המשפחתית, וגם הנעל הזו מפוצצת בפרטים קטנים שהוא בחר לאזכר. כך ניתן למצוא את שמות ההורים והאחים שלו על הסוליה, את המשפט ״ אני המורשת של אבא שלי״ על הרפידה הפנימית, את הלוגו ״פריק״ על הלשון והעקב, ואת המספר 34 בענק החלק הפנימי של הגפה. גם הקופסא מגיעה עם הכיתוב אנטטוקומפו בענק ודגל יוון בחלק הפנימי.

יאניס אנטטוקומפו: היורו-סטפ המפלצתי של נעלי נייק זום פריק 2:
שמות ההורים על הסוליה

Nike Giannis Zoom Freak 3

הדגם השלישי בסדר שוב הציג שיפורים טכנולוגיים ששמו דגש על אחיזה ויציבות של כף הרגל בזמן התנועה. השינוי הגדול ביותר בנעל לעומת הדגמים הקודמים, היה רצועת וולקרו בחלק הקדמי שנועדה לאבטח את כף הרגל בזמן תנועה לצדדים, ויחד עם זאת עדיין לאפשר לה גמישות וחופש תנועה.

בסולייה מוקמו ממוקמות שתי כריות זום, באופן שמאפשר להן להידחס ואז להתרחב, כדי שיוכלו לספק מקסימום אנרגיה חוזרת. התנועה הכי מזוהה עם יאניס היא היורו-סטפ, ולכן בחלקים החיצוניים של הנעל שולבו יחידות TPU קלות משקל, כדי לשמור על כף הרגל יציבה בעת שינויי כיוון מהירים מצד לצד.

נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו

הסוליה קיבלה עיצוב מעניין שמזכיר מפה טופוגרפית מתוך מטרה לייצר אחיזה טובה בקרקע. כמו כן, נוספו חתכים בקצף שממוקם בסוליה, בעיקר בחלק הקדמי והאחורי, כדי להפחית את המשקל הכללי של הנעל. לבסוף נוספו חריצים בסולייה כדי לאפשר לנעל להיות יותר גמישה.

Nike Giannis Zoom Freak 4

העיצוב של היאניס החדשה נשען על הדגם הקודם, כלומר היא מכילה מוטיביים עיצוביים מאוד דומים, אבל בתוספת שיפורים משמעותיים בדגש על משקל קל. המטרה הייתה להסיר כמה שיותר קצף מהסוליה ולסלק אלמנטים מיותרים. לצורך כך, רצועת הוולקרו הקדמית הוסרה והסוליה הפכה באופן חלקי לחלולה.

כדי להפחית עוד יותר משקל, כרית הזום הכפולה נחשפה, והיא הוצבה בזווית עם הטייה קדימה, כדי לדמות נעל מירוץ, ממש כמו אצנים בעמדת הזינוק לפני ריצת 100 מטר. המטרה הייתה לייצר נעל התקפית שתדחף אותך קדימה עם כמה שיותר מומנט.

נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו

אם קראתם את הכתבה: נעלי כדורסל יאניס אנטטוקומפו – אולי יעניין אתכם גם:

 • נעלי כדורסל לוקה דונצ'יץ': הקוסם הגאון של נייקי ומותג ג'ורדן

  נעלי כדורסל לוקה דונצ'יץ': הקוסם הגאון של נייקי ומותג ג'ורדן

  אמרו עליו שהוא איטי מדי, שהוא לא אתלט, שהוא לא יצליח להתמודד עם שחקנים מהירים בליגת ה-NBA, אבל לוקה דונצ'יץ צחק על כולם בדרך לעוד תצוגת ענק בליגה הטובה בעולם. היום כולם מבינים שלא צריך לקפוץ הכי גבוה או לרוץ הכי מהר כדי להיות כוכב כדורסל. חוכמת משחק והרבה כישרון, הם שהפכו בתוך זמן קצר…


 • נעלי כדורסל זאיון וויליאמסון: הטנק המעופף של נייקי ומותג ג'ורדן

  נעלי כדורסל זאיון וויליאמסון: הטנק המעופף של נייקי ומותג ג'ורדן

  זאיון וויליאמסון הוא מסוג האתלטים שמרסקים את כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים על כוח משיכה. הוא שילוב בלתי אפשרי בין מסה ומהירות, כמו טנק שרמן עם ניתור של איילה. בדיוק כמו לברון ג'יימס או צ'ארלס בארקלי, לא ברור איך תכונות מנוגדות כאלו יכולות להתקיים בגוף אחד, אבל זה מה שהופך אותו לכל כך מיוחד, וזה…


 • נעלי כדורסל ג'ה מוראנט: נייקי זכתה בשחקן הכי מלהיב בליגה

  נעלי כדורסל ג'ה מוראנט: נייקי זכתה בשחקן הכי מלהיב בליגה

  בליגת ה-NBA יש 22 שחקנים עם מותג נעליים משלהם, מתוכם לחברת נייקי יש בסך הכול ארבעה שחקני כדורסל פעילים – לברון ג'יימס, קווין דוראנט, יאניס אנטטוקומפו ופול ג'ורג'. מלבד יאניס, כולם נמצאים בשלהי הקריירה שלהם, וזה היה ברור שאם נייקי לא הייתה מחתימה בהקדם את הכוכב הגדול הבא, היא הייתה נשארת בלי שחקן בכיר שייצג…


 • סיכום שנת 2022 בעולם הסניקרס ותחזית לשנה הבאה

  סיכום שנת 2022 בעולם הסניקרס ותחזית לשנה הבאה

  כל האתרים הגדולים והמגזינים הנחשבים פרסמו את רשימות הסניקרס שלהם לשנת 2022, אז הנה משהו קצת אחר – סיכום שנת 2022 בעולם הסניקרס ותחזית לשנה הבאה מי זוכר שפעם ריבוק הייתה חברת הספורט הגדולה ביותר בעולם, שכל הילדים רצו נעלי BK או אל איי גיר. חברות חדשות צצו וחברות ותיקות נשכחו, אבל מעולם לא הייתה…


 • נעלי טניס מומלצות לגברים נשים וילדים: המדריך המלא

  נעלי טניס מומלצות לגברים נשים וילדים: המדריך המלא

  לא משנה אם אתם שחקנים מקצוענים, חובבנים או רק מתחילים, חשוב שתעלו על המגרש אך ורק עם נעלי טניס ייעודיות למשחק. הסיבה היא שבניגוד לענפי ספורט כמו ריצה או אופניים שבהם התנועה היא אך ורק קדימה ואחורה, טניס הוא משחק שיש בו המון תנועות לצדדים, עצירות פתאומיות, קפיצות, שינויי כיוון חדים וכד'. תנועות אגרסיביות כאלו…


 • נעלי טניס קיי סוויס לגברים, נשים וילדים | K-SWISS מדריך

  נעלי טניס קיי סוויס לגברים, נשים וילדים | K-SWISS מדריך

  למרות השם המטעה, K-Swiss היא לא חברה שוויצרית. היא נוסדה בקליפורניה על ידי שני אחים חובבי טניס שהגיעו בשנות השישים משוייץ לחוף המערבי. נעלי הטניס באותה תקופה היו מבד, ואילו האחים רצו נעל טניס שתהיה עמידה ותומכת יותר. הם הושפעו מאוד ממגפי סקי, וזה מה שגם להם ליצור בשנת 1966 את נעל הטניס הראשונה מעור.…


 • אדידס סמבה: הכדורגל חוזר לכבוש את הרחובות – המדריך המלא

  אדידס סמבה: הכדורגל חוזר לכבוש את הרחובות – המדריך המלא

  תרבות הסניקרס תמיד נשענה על ענפי ספורט כמו כדורסל, טניס וריצה, ולכן משם הגיעו רוב הנעליים שאנחנו רואים היום ברחובות. סניקרס כמו ה-אדידס סטן סמית׳, ה-אדידס סופרסטאר או סדרת ה-אדידס ZX שימשו כנעלי ביצועים מקצועיות לפני שהפכו לקלאסיקות שכבשו את הרחובות. אבל יש לאדידס נעל אחת שהגיעה מענף ספורט אחר – כדורגל! לפני שהפכה לאחד…


 • נעלי ג'ורדן: המדריך השלם על סדרת אייר ג'ורדן | Air Jordan

  נעלי ג'ורדן: המדריך השלם על סדרת אייר ג'ורדן | Air Jordan

  אייר ג'ורדן היא סדרת הנעליים המצליחה ביותר בהיסטוריה של עולם הסניקרס. היא התחילה בשנת 1985 כשיתוף פעולה בין חברת נייקי לכדורסלן צעיר בשם מייקל ג'ורדן. בשנת 1997 המכירות של נעלי ג'ורדן היו כל כך גבוהות, שנייקי החליטה להקים חברה נפרדת בשם מותג ג'ורדן שתפעל באופן עצמאי. היום המותג מרוויח 5 מיליארד דולר לשנה, כאשר מייקל…


InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *