נעלי ג'ורדן: המדריך השלם על סדרת אייר ג'ורדן | Air Jordan

אייר ג'ורדן היא סדרת הנעליים המצליחה ביותר בהיסטוריה של עולם הסניקרס. היא התחילה בשנת 1985 כשיתוף פעולה בין חברת נייקי לכדורסלן צעיר בשם מייקל ג'ורדן. בשנת 1997 המכירות של נעלי ג'ורדן היו כל כך גבוהות, שנייקי החליטה להקים חברה נפרדת בשם מותג ג'ורדן שתפעל באופן עצמאי. היום המותג מרוויח 5 מיליארד דולר לשנה, כאשר מייקל ג'ורדן מקבל מתוכם 150 מיליון דולר, למרות שהוא כבר מזמן לא ספורטאי פעיל. נעליים חדשות מסדרת ג'ורדן ממשיכות לצאת עד היום, כאשר עם השנים התפתחה סביבן תרבות סניקרס שכוללת אספנות, תורים, השקות ושיתופי פעולה מיוחדים. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על סדרת נעלי אייר ג'ורדן.

נעלי ג'ורדן: כל מה שצריך לדעת על סדרת אייר ג'ורדן - מדריך

אייר ג'ורדן 1 | אייר ג'ורדן 2 | אייר ג'ורדן 3 | אייר ג'ורדן 4 | אייר ג'ורדן 5 | אייר ג'ורדן 6 | אייר ג'ורדן 7 | אייר ג'ורדן 8 | אייר ג'ורדן 9 | אייר ג'ורדן 10 | אייר ג'ורדן 11 | אייר ג'ורדן 12

נעלי ג'ורדן: כל מה שצריך לדעת על סדרת אייר ג'ורדן

למרות שנעליים חדשות מסדרת אייר ג'ורדן המקורית ממשיכות לצאת בכל שנה, אספנים מעונייניים רק בדגמים שיצאו בין האייר ג'ורדן 1 לאייר ג'ורדן 14, מאחר ואלו הנעליים שמייקל ג'ורדן שיחק איתן בזמן אמת. עם השנים כל הדגמים שג'ורדן שיחק איתם הפסיקו לשמש כנעלי כדורסל מקצועיות והפכו לקלאסיקות שכבשו את הרחובות.

אחרי הפרישה של מייקל ג'ורדן, נייקי החליטה להמשיך את סדרת אייר ג'ורדן כנעלי כדורסל מקצועיות בלבד. בשלב הזה, סניקרהדס ברחבי העולם הפסיקו להתעניין בנעליים החדשות שנייקי המשיכה להוציא, והתרכזו אך ורק באיסוף הנעליים שמייקל ג'ורדן שיחק איתן בתקופת הקריירה שלו. נייקי הבינה שהביקוש לנעלי ג'ורדן המקוריות גדול יותר מהביקוש לנעליים החדשות, והחלה להוציא מחדש מהדורות רטרו של הנעליים המקוריות.

אייר ג'ורדן 1

הנעל הראשונה בסדרת אייר ג'ורדן יצאה בשנת 1985, כאשר על הפרוייקט שלה היה אחראי המעצב פיטר מור. באותה תקופה נייקי הייתה חברה קטנה וצעירה שהתמחתה בעיקר בנעלי ריצה וטניס, והיא לא הייתה בטוחה שהיא רוצה להיכנס גם לעולם הכדורסל. בעקבות המלצה של סוכן מכירות בשם סוני וקארו, היא הייתה מוכנה להמר על שחקן כדורסל צעיר מאוניברסיטת צפון קרוליינה בשם מייקל ג'ורדן. החלום הגדול של ג'ורדן היה להגיע לחברת אדידס, והוא עשה הכל רק כדי לא לחתום בנייקי, אולם אחרי שהיא הציעה לו חוזה של 2.5 מיליון דולר לחמש שנים, הוא נאלץ לוותר על החלום ולשחק בעונה הראשונה שלו עם ה-אייר ג'ורדן 1.

נעלי ג'ורדן: כל מה שצריך לדעת על סדרת אייר ג'ורדן - מדריך

אייר ג'ורדן 2

אחרי ההצלחה האדירה של הנעל הראשונה בסדרה, נייקי החלה לעבוד על היורשת הבאה בתור. על מלאכת העיצוב הופקד שוב פיטר מור, אולם הפעם התווסף אליו המעצב ברוס קילגור. המטרה של הצמד הייתה לעצב נעל כדורסל פרימיום שתיוצר באיטליה מהחומרים המשובחים ביותר. ה-אייר ג'ורדן 2 הייתה הנעל הראשונה בסדרה ללא הסווש המפורסם של נייקי בצדדים, ונעל הכדורסל הראשונה בהיסטוריה שהייתה עשויה מעור דמוי איגואנה. למרות העיצוב החדשני, מייקל ג'ורדן לא אהב את הנעל הזו, ורצה לעזוב את החברה בסיום תקופת החוזה.

נעלי אייר ג'ורדן 3

היכולות המופלאות של מייקל ג'ורדן על המגרש, הקפיצו את מכירות נעלי הכדורסל של נייקי. החברה הייתה מוכנה לעשות הכל כדי שג'ורדן יהיה מרוצה ויישאר אצלה, ולכן היא מינתה במקום צמד המעצבים הקודם, מעצב צעיר וחדשני בשם טינקר הטפילד. הצעד הראשון של הטפילד היה קודם כל להקשיב לבקשות של ג'ורדן, ורק אז להתחיל לעצב מאפס את ה-אייר ג'ורדן 3. לראשונה בסדרה הנעל כללה כרית אוויר גלויה בסוליה, קולקציית ביגוד תואמת ואת האלפנט פרינט המפורסם, שהפך עם השנים להיות מזוהה איתה. ג'ורדן אהב מאוד את הנעל הזו, ובחר בסופו של דבר להישאר בחברה. טינקר הטפילד מונה למעצב הקבוע של דגמי אייר ג'ורדן.

נעלי ג'ורדן: כל מה שצריך לדעת על סדרת אייר ג'ורדן - מדריך

אייר ג'ורדן 4

שיתוף הפעולה בין טינקר הטפילד למייקל ג'ורדן התברר כמוצלח במיוחד. הטפילד היה מקשיב בכל סוף עונה לדרישות המשתנות של ג'ורדן, ומעצב נעל חדשה שהיא איזון משולם בין ביצועים לסטייל. ה-אייר ג'ורדן 4 עוצבה על בסיס הנעל הקודמת, עם מקצה שיפורים שכלל כלוב תרמופלסטי להידוק מירבי של כף הרגל, רשת צדדית לתוספת איוורור, ולראשונה את הכיתוב Flight על הלשון. ג'ורדן המשיך לספק תצוגות כדורסל מרהיבות וביסס את מעמדו כסופרסטאר בקנה מידה עולמי. עד היום הנעל הזו נחשבת על ידי רבים לנעל האהובה ביותר בכל הסדרה.

נעלי אייר ג'ורדן 5

כשטינקר הטפילד ראה את מייקל ג'ורדן משחק כדורסל, הוא ראה מכונה התקפית מושלמת – שחקן שעולה למגרש כמו חיית טרף במטרה לחסל את היריב במהירות האפשרית. את ההשראה לעיצוב של ה-אייר ג'ורדן 5 הוא לקח מדגם של מטוס קרב ממלחמת העולם השנייה, שבה היה נהוג לצייר שיניים של כריש על החרטום. הנעל הציגה לראשונה לשון רפלקטיבית, מערכת שריכה מהירה, תוספת של קצף יצוק באזור הקרסול וסולייה שקופה. הנעל התפרסמה בזכות הסדרה הנסיך המדליק מבייל אייר והסרט גברים לבנים אינם יכולים.

נעלי ג'ורדן: כל מה שצריך לדעת על סדרת אייר ג'ורדן - מדריך

אייר ג'ורדן 6

בשנת 1990 כבר היה ברור לכולם שמייקל ג'ורדן הוא לא רק שחקן הכדורסל הכי טוב בעולם, אלא אחד הספורטאים הכי גדולים בהיסטוריה. הבעיה היחידה הייתה שלמרות תצוגות אישיות מופלאות, הוא עדיין לא הצליח להוביל את הקבוצה שלו, השיקגו בולס, לאליפות ראשונה. לקראת העונה החדשה, ג'ורדן ביקש נעל שתהיה גמישה כדי לאפשר לו תנועה קלילה יותר על המגרש. כדי להוריד משקל מהנעל, טינקר הטפילד יצר לשון מבד נאופרין גמיש, והוסיף בה שני חורים גדולים לנעילה מהירה. כמו כן, הוא הוסיף טבעת בחלק האחורי שהייתה בהשראת רכב הפורשה של ג'ורדן. ה-אייר ג'ורדן 6 הייתה הנעל אחרונה עם הכיתוב נייקי אייר, האחרונה עם כרית אוויר גלויה בסוליה והנעל הראשונה שמייקל ג'ורדן לקח איתה סוף כל סוף אליפות ראשונה בקריירה.

נעליי אייר ג'ורדן 7

מייקל ג'ורדן הוא כבר לא רק כוכב כדורסל שרודף אחרי סטיסטיקות ושיאים אישיים, אלא מנהיג שהוביל קבוצה מנצחת לאליפות ראשונה בהיסטוריה. לקראת עונת 1991 הוא רצה נעל יותר גמישה וקלילה, שתעניק לו תחושה קרובה יותר לקרקע. באותה תקופה טינקר הטפילד עבד על נעל ריצה מהפכנית בשם הורצ'י ששאבה את ההשראה שלה מסנדל ריצה אינדיאני קדום. הוא לקח מהאייר הורצ'י מאפיינים עיצוביים כמו גרב פנימית מבד נאופרין גמיש ושילב אותם בנעל החדשה. ה-אייר ג'ורדן 7 הייתה הנעל הראשונה שבה נייקי החליטה לוותר על כרית אוויר גלויה בסוליה והנעל הראשונה שבה לא מופיע בכלל לוגו של נייקי. באותה שנה ג'ורדן הוביל את השיקגו בולס לאליפות שנייה, והיה שותף בנבחרת החלומות שזכתה במדליית הזהב באולימפיאדת ברצלונה 1992.

אייר ג'ורדן 8

בתחילת שנות התשעים טינקר הטפילד הושפע מאוד מכדורסל רחוב, ומהאופן שבו שחקנים היו חובשים את הקרסוליים שלהם לפני העלייה למגרש. פעולת החבישה העניקה לו השראה לעצב נעל כדורסל מיוחדת בשם Air Raid שכללה שתי רצועות ולקרו אלכסוניות להידוק מירבי של כף הרגל. את העיצוב של הנעל החדשה בסדרת אייר ג'ורדן הוא התחיל משתי הרצועות האלו. ה-אייר ג'ורדן 8 יצאה בשנת 1993 וכללה פלטת פיתול מפוליקרבונט בסולייה ושימוש בבד דורבאק רך. הקולורווי המפורסם ביותר שלה הוא Aqua, עניין שהפך אותה לאחת הנעליים החריגות והאיקוניות ביותר בסדרה. מייקל ג'ורדן לקח איתה אליפות שלישית ברציפות ואז הודיע על פרישה פתאומית ממשחק הכדורסל כדי לשחק בייסבול.

אייר ג'ורדן 9

למרות שמייקל ג'ורדן פרש מכדורסל ועבר לשחק בייסבול, נייקי החליטה להמשיך להוציא את סדרת האייר ג'ורדן כרגיל. כשטינקר הטפילד התחיל לעבוד על הנעל החדשה, ג'ורדן היה בעיצומו של מסע יחסי ציבור באסיה. הטפילד ראה שהפופולריות של ג'ורדן היא גלובלית ושהוא זוכה למעמד של אל בכל מקום שהוא מגיע אליו. בנוסף, הוא הושפע מאוד מהעיצוב היפני הנקי והמינימליסטי. ה-אייר ג'ורדן 9 יצאה בשנת 1994, והחידושים הבולטים ביותר שלה היו מערכת לשריכה מהירה, סמל של כדור הארץ בחלק האחורי וכיתוב כמו "מסירות, להיטות וספורטיביות" במגוון שפות על הסוליה. מייקל ג'ורדן מעולם לא נעל אותן במשחק רשמי, אלא רק בסרט ספייס ג'אם. למרות זאת, אלו הנעליים שזכו להיות מונצחות על הפסל שלו מחוץ למגרש הביתי של השיקגו בולס – היונייטד סנטר.

נעלי אייר ג'ורדן 10

בשנת 1995 לא היה ברור אם מייקל ג'ורדן יחזור אי פעם לשחק כדורסל, ולכן הוחלט להפוך את הנעל החדשה בסדרה לקיר שינציח את הקריירה של שחקן הכדורסל הגדול ביותר מאז ומעולם. כך ניתן למצוא על הסולייה טקסט שבו מצויין תואר רוקי השנה ב-1985, משחק 63 הנקודות בשנת 1986, הזכייה בתחרות ההטבעות בשנת 1988 וכמובן שלושת האליפות הרצופות. ב-18 למרץ 1995 התקבל פקס במשרדי ה-NBA עם שתי מילים – I'm Back. אחרי 21 חודשי היעדרות, השחקן הטוב בהיסטוריה חוזר לעשות את מה שהוא הכי טוב בו. ב-29 למרץ מייקל ג'ורדן הפציץ 55 נקודות במדיסון סקוור גארדן עם מהדורה מיוחדת של ה-אייר ג'ורדן 10.

אייר ג'ורדן 11

מדובר בעוד עיצוב מדהים של טינקר הטפילד שמנוגד לכל רציונל כאשר ניגשים לעצב נעל כדורסל. ג'ורדן ביקש נעל ספורט שאפשר לנעול גם עם חליפה, אז הטפילד השתמש בעור מבריק (Patent Leather) שמשמש בעיקר לייצור נעליים אלגנטיות יוקרתיות. עד היום זה די מטורף להשתמש בחומר כזה לנעל ביצועים, ומכאן המהפכנות והאוונגרדיות של הדגם הזה. מייקל ג'ורדן נעל את ה-אייר ג'ורדן 11 לראשונה בגמר המזרח בשנת 1995 עם הספרות 45 מודפסות בחלק האחורי. הוא שיחק איתן בכל עונת 1996, והוביל את השיקגו בולס לאליפות רביעית. עבור סניקרהדס רבים ברחבי העולם, זוהי הנעל האהובה ביותר בסדרה.

איפה קונים אייר ג'ורדן

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *