ייזי לכולם: החוב העצום של קניה ווסט מחזיר את אדידס ייזי למדפים

דווקא בשיא ההצלחה המסחרית, קניה ווסט צייץ בחודש פברואר 2019 שהוא בחוב עצום של 53 מליון דולר. הצהרה מוזרה של מגה סטאר שלא מפסיק להופיע, מוציא אלבום כל שנתיים והבעלים של מותג הסניקרס המצליח ביותר בהיסטוריה לאדם שהוא לא ספורטאי, אבל האמת שיש סיבה ברורה,והיא הפוכה מ-ייזי לכולם.

החלום הגדול האו להיות מעצב אופנה: קניה ווסט על השער של GQ, קרדיט: GQ
ייז לכולם: קניה ווסט

לקניה יש חלום שעד היום הוא לא הצליח לממש, להיות מעצב אופנה מוביל. הוא מקנא בחברים שלו כמו: אליבייה רוסטינג, ריקרדו טישי ו-הלמוט לאנג, כולם מעצבים ראשיים בבתי אופנה מכתיבי טרנדים. ב-2009 הוא חווה את הכישלון המשמעותי הראשון שלו, ליין האופנה פסטל (Pastelle) נסגר אחרי מספר חודשים לאחר קשיים כלכליים. ווסט השקיע את כל הונו מעולם המוזיקה כדי לייצר את הליין הזה, אבל גילה כמה קשוח יכול להיות עולם האופנה. בשנת 2011 ווסט שוב חזר לעולם האופנה, הפעם לעצב הוט-קוטור לנשים עם ליין על שמו. התוצאות הפעם היו אפילו כואבות יותר, הבגדים שלו אפילו לא הגיעו לחנויות

30 מיליון דולר לפח

על פי ההצהרות של ווסט, הניסיון האחרון רוקן לו 30 מליון דולר מחשבון הבנק. בשנת 2013 הוא שוב חזר לעולם האופנה כדי לפתוח ליין ביגוד למעריצי הלייבל שלו G.O.O.D ושוב נכשל. ההצלחה היחידה של ווסט בעולם האופנה הגיעה בעקבות שיתוף הפעולה עם נייקי בסדרת ה-אייר ייזי . הבעיה הייתה שהחוזה עם נייקי היה מבוסס על סכום קבוע ולא על תמולוגים. קניה דרש לשנות את החוזה, נייקי נקרעה מצחוק ושיתוף הפעולה הסתיים בטונים צורמים.

כאשר קניה חתם על חוזה באדידס, הוא דרש להוציא בנוסף לסניקרס גם קולקציה של בגדים. המנהלים באדידס הסכימו וקנייה סוף סוף הגשים את החלום לקבל ליין על שמו. בשנת 2015 ווסט הציג לעולם את הקולקציה הראשונה שלו בשם YEEZY Season 1. אחרי התצוגה הוא הודה שהוא צבר כבר חובות בסכום של 16 מליון דולר. הליין המשיך לקולקציות Season 2-6 כאשר בין קולקציה לקולציה רצו שמועות על עודף היצע שמגיע לרשתות מוזלות, וחוסר הגיון כלכלי לגבי קיומה של קולקציה נוספת. נראה שיש בסיס לכל השמועות הנ"ל, מאחר ותצוגת האופנה לקולקציה Season 7, שהייתה אמורה להתקיים השנה, בוטלה ברגע האחרון.

תצוגת אופנה של YEEZY Season 5, פריז - 2015
תצוגת אופנה של YEEZY Season 5 | פריז – 2015

יותר הייפ פחות כסף

עד כאן ברור שקניה נכשל בתור מעצב אופנה, אבל יש שיגידו שהנעליים שלו הן הצלחה עצומה. זה נכון. לסדרת ה-ייזי יש הייפ אדיר והנעליים שבה מבוקשות מאי פעם, אבל הסיבה שהן מבוקשות היא גם הסיבה שיש סביבן הייפ. אדידס מוציאה אותן בכמויות קטנות ומוגבלות וכתוצאה מכך היא מרוויחה הרבה פחות כסף. מאחר ומדובר בחוזה תמלוגים כפי שקניה דרש, הוא מרוויח הרבה פחות כסף. זה עוגה שקשה לאכול ולהשאיר אותה שלמה.

מלבד זאת, מי שהצליח להשיג לעצמו יד היום זוג של אדידס ייזי הם בעיקר סניקרהדס, בלוגרים, סלבס, ילדים עשירים, מקורבים ומעט אנשים עם מזל. ווסט תורם לאדידס בעיקר יוקרה, הייפ, והילה סלבריטאית שעוזרות לה למכור נעליים אחרות בכמויות גדולות, הייזי תמיד נמכרה בכמויות קטנות. ווסט גם טוען שהוא עקף את סדרת האייר ג'ורדן במכירות אבל אין שום הוכחה לנתון הזה, להיפך, האדידס ייזי אפילו לא ברשימת עשרת הסניקרס הנמכרות ביותר בצפון אמריקה, בעוד ה-ג'ורדן 4 במקום השני.

הפיתרון: ייזי לכולם

אל תרחמו על קניה, הוא לא הולך להחליף את הלמבורגיני שלו בטויוטה קורולה ולהשכיר דירה במונטנה. אמן בסדר גודל שלו יכול לצאת מחוב כזה בקלות, הוא פשוט ינסה למכור לנו עוד נעליים. זו הסיבה שאדידס החליטה להוציא מחדש דגמים מבוקשים של הייזי ולצרף אליהם שלושה דגמים חדשים. נראה שמעכשיו הייזי מפסיקות להיות פריט לאספנים והופכת להיות פריט להמונים, מהיום אמרו –  ייזי לכולם.

 220$ | 10.2018  – Adidas YEEZY BOOST 350 V2 Cream

ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: קרם
ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: קרם

Adidas YEEZY BOOST 350 V2 Cream White – 9.2018 | 220$

ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: לבן
ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: לבן

 220$ | 10.2018 – Adidas YEEZY BOOST 350 Zebra

ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: זברה
ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: זברה

220$ | 10.2018 – Adidas YEEZY BOOST 350 V2 Semi Frozen Yellow

ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: סמי פרוזן ילואו
ייזי לכולם: אדידס ייזי בוסט 350 צבע: סמי פרוזן ילואו

220$ | 11.2018 – Adidas YEEZY 500 Blush

אדידס ייזי 500 צבע: בלאש
אדידס ייזי 500 צבע: בלאש

300$ | 9.2018 – Adidas YEEZY 700 Wave Runner

אדידס ייזי וויב ראנר
אדידס ייזי וויב ראנר

300$ | 11.2018 – Adidas YEEZY 700 Mauve

אדידס ייזי 700 צבע: מאוב
אדידס ייזי 700 צבע: מאוב

 

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *