אייר ג'ורדן 13: הריקוד האחרון של מייקל ג'ורדן במדי שיקגו

מה אנחנו יודעים על The Last Dance מלבד העובדה שהוא הדוקו-ספורט המסקרן ביותר שיצא בשנים האחרונות. שהוא מעניק לנו הזדמנות נדירה להיות זבוב על הקיר בחדר ההלבשה של אחת מקבוצות הכדורסל הגדולות בהיסטוריה. שהוא מאפשר הצצה לאישיות של שחקן הכדורסל הגדול ביותר בכל הזמנים, ושהוא יצירה חשובה שתמשוך אליה עכברי כדורסל, חובבי ספורט וסתם סקרנים שירצו לראות על מה המהומה. כל זה ידוע וברור מראש. אבל לתבשיל הנפלא הזה יש עוד מרכיב אחד. סניקרס. ולא סתם סניקרס, את הנעל ששירתה את מייקל ג'רדן בעונת 1997/98, ה-אייר ג'ורדן 13.

לאייר ג'ורדן 13 יוקדש פוסט נפרד במסגרת סדרת אייר ג'ורדן שאני מסקר פה באתר, אבל בינתיים כמה אנקדוטות קטנות על הקלאסיקה.

אייר ג'ורדן 13

אייר ג'ורדן 13: הריקוד האחרון של מייקל ג'ורדן במדי שיקגו
אייר ג'ורדן 13: הריקוד האחרון של מייקל ג'ורדן במדי שיקגו

חתול שחור

המוטיב המרכזי סביב העיצוב של הנעל החדשה היה חתול שחור (Black Cat). התנועות החתוליות של מייקל ג'ורדן, האופן שבו הוא אורב לטרף ואז מזנק כמו חתול פרא הזכירו ל-טינקר הטפילד תנועות של פנתר. הוא אמר למייקל ג'ורדן שהוא רוצה לעצב את הנעל החדשה בהשראת חתול שחור. התשובה של ג'ורדן הייתה "איך ידעת?" טינקר השיב " איך ידעתי מה?" וג'ורדן ענה "שכל החברים הקרובים שלי קוראים לי חתול שחור".

מייקל ג'ורדן עם האייר ג'ורדן 13 | עונת 1997/98
חתול שחור | מייקל ג'ורדן עם האייר ג'ורדן 13 | עונת 1997/98

אחרי בחירת השם, הטפילד התחיל לסרטט את הנעל החדשה בהשראת חתול פרא. האלמנטים הבולטים ביותר בעיצוב הם הבליטות המעוגלות במידסול שמסמלות כף רגל של פנתר. לאחר מכן הטפילד יצר חורים קטנים בגפה העליונה שאמורים לסמל את האזור המחורר שממנו יוצא השפם של החתולים. לבסוף הוא הטביע עיגול שקוף גדול ומיקם אותו ליד הקרסול. התכשיט הנוצץ אמור לסמל את העין של הטורף הרצחני.

ה-אייר ג'ורדן 13 יצאה ב-1997 בשני קולורווייז ובמחיר של 150$. לקראת משחק האולסטאר נוסף עוד קולורווי ולקראת הפלייאוף עוד אחד, כלומר סה"כ יצאו ארבעה קולורוויז במהלך כל העונה. בשלב התכנון עוצבו גם שני דגמים נמוכים של האייר ג'ורדן 13, אולם הם מעולם לא יצאו לציבור.

חתול פרא | Air Jordan 13 Bred
חתול פרא | Air Jordan 13 Bred

Air Jordan 13 He Got Game

זו הנעל שמייקל ג'ורדן שיחק איתה ברוב משחקני העונה, והיא זכתה לכינוי He Got Game אחרי שהופיעה בסרט בעל אותו השם של הבמאי ספייק לי. זה הפעם השנייה שספייק לי משלב בעלילה דגם של אייר ג'ורדן, אחרי הסצנה המפורסמת של ה-אייר ג'ורדן 4 בסרט Do the Right Thing מ-1989.

אייר ג'ורדן 13: Air Jordan 13 He Got Game
אייר ג'ורדן 13: Air Jordan 13 He Got Game

Air Jordan 13 Bulls

הנעל שמייקל ג'ורדן נעל ברוב משחקי הבית של השיקגו בולס, על כן נקראה גם Home. מאוחר יותר היא קיבלה את הכינוי Cherry.

אייר ג'ורדן 13: Air Jordan 13 Bulls
אייר ג'ורדן 13: Air Jordan 13 Bulls

Air Jordan 13 Playoffs

למרות השם, מדובר במהדורה מיוחדת שהושקה עבור משחק האולסטאר, אותו משחק מפורסם שסימל את טקס העברת הלפיד ממייקל ג'ורדן לקובי בראיינט. האלמנט העיצובי הבולט ביותר בנעל הוא עיגול צהוב מסביב ללוגו הג'אמפמן בלשון. מאוחר יותר ג'ורדן שיחק עם הדגם הזה במשחקי הבית של הפלייאוף, ומכאן הגיע הכינוי.

אייר ג'ורדן 13 | Air Jordan 13 Playoffs
אייר ג'ורדן 13 | Air Jordan 13 Playoffs

Air Jordan 1 Chicago

מייקל ג'ורדן הוא ממש לא טיפוס נוסטלגי. למעשה זה די נדיר לראות אותו חוזר לשחק עם דגמי עבר. במשחק האחרון של העונה מול הניו-יורק ניקס, הוא חרג ממנהגו ועלה לשחק עם ה-אייר ג'ורדן 1 שיקגו. זו הנעל שבעצם התחילה עבורו את הכל, הנעל שיצרה את המושג שנקרה סיגנצ'ר שו. עד היום זו אחת הנעליים המוערכות והמבוקשות ביותר בעולם הסניקרס.

אייר ג'ורדן 1: Air Jordan 1 Chicago
אייר ג'ורדן 1: Air Jordan 1 Chicago
נוסטלגיה | מייקל ג'ורדן במשחק האחרון של העונה עם האייר ג'ורדן 1
נוסטלגיה | מייקל ג'ורדן במשחק האחרון של העונה עם האייר ג'ורדן 1

Air Jordan 13 Bred

דגם שהושק במיוחד עבור משחקי הפלייאוף ונקרא בפשטות ברד (Black & Red). האלמנט העיצובי הבולט ביותר הם חוטי 3M רפלקטיבים שנשזרו באפר ונצצו בכל פעם שפלאש של מצלמה נזרק לעברם. ג'ורדן נעל את הברד בסדרת משחקי הגמר, ולכן הערך שלה בקרב סניקרהדס נחשב גבוה יותר.

אייר ג'ורדן 13 | Air Jordan 13 Bred
אייר ג'ורדן 13 | Air Jordan 13 Bred

Air Jordan 14 Last Shot

מה עושה פה ה-14? מייקל ג'ורדן החליף לנעל הזו במחצית של המשחק החמישי בסדרת הגמר מול יוטה. הוא עלה לשחק איתה גם במשחק השישי וקלע איתה את הזריקה המפורסמת על בראיון ראסל. יש הטוענים שהאייר ג'ורדן 14 התחילה את כל תרבות הכינויים שניתנו לנעליים, אחרי שהיא זכתה לכינוי Last Shot.

אייר ג'ורדן 14 | Air Jordan 14 Last Shot |  הריקוד האחרון של מייקל ג'ורדן במדי שיקגו
אייר ג'ורדן 14 | Air Jordan 14 Last Shot | הריקוד האחרון של מייקל ג'ורדן במדי שיקגו
הזריקה האחרונה | מייקל ג'ורדן עם האייר ג'ורדן 14
הזריקה האחרונה | מייקל ג'ורדן עם האייר ג'ורדן 14

צפייה נעימה…

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *