StockX: הבורסה של הסניקרס, וזו רק ההתחלה…

שלוש מהפכות גדולות עברו על שוק הסניקרס בעידן החדש . הראשונה הייתה בשנת 1995 עם הקמתה של eBay. השנייה בשנת 2010 עם פריחתן של הרשתות החברתיות ובמיוחד אינסטגרם. השלישית התרחשה בשנת 2016 והיא נקראת StockX.

לוטו הוא הסדרה של הימורים, בנק הוא הסדרה של שמירת כספים ובורסה היא הסדרה של סחר חליפין. העולם בהחלט יכל להסתדר בלי כל הגופים האלו, אבל למרות זאת אנחנו ממשכים לעבוד איתם, זה נוח, זה בטוח ומעל הכל, זה החוק. אז אומנם אין שום רגולציה על סניקרס, אבל הסדרה של שוק קיים זה בדיוק מה שעשתה StockX. היא הפכה תוך זמן קצר לסטנדרט שכולם התיישרו על פיו, ולכן הפכה באופן לא רשמי לבורסה של הסניקרס.

הבורסה של הסניקרס, StockX

StockX | הבורסה של הסניקרס

ג’וש לובר (Josh Luber) הוא בחור יהודי חביב מהעיר בירמינגהאם שבמדינת מישיגן. במשך 33 שנה לג’וש היו חיים כפולים, מצד אחד הייתה לו חיבה למספרים, גרפים, ממוצעים ובקיצור לכל מה שהופך בחור צעיר לאדם מבוגר ואחראי עם עבודה טובה בתחום הפיננסי. מצד שני, לובר הוא סניקרהד מטורף. הסיפור כיצד הפך לסניקרהד הוא הסיפור של כולנו. הוא גדל בתקופת מייקל ג’ורדן, העריץ את מייקל ג’ורדן, אבל לא יכל להרשות לעצמו שום דבר של מייקל ג’ורדן.

סניקרהד מחושב: ג'וש לובר, מנכ"ל  StockX
סניקרהד מחושב: ג'וש לובר, מנכ"ל StockX

כמה שווה שוק הריסייל?

לובר מעולם לא חשב לחבר את ההערצה שלו לסניקרס לעולם המספרים. להיפך, הוא תמיד דאג לעשות הפרדה ברורה בין שני העולמות, מאחר וראה בסניקרס תחביב טהור שאסור "ללכלך". יחד עם זאת, הוא גילה שכל נתוני המכירה של האתר eBay נכתבים בקוד פתוח, כלומר נגישים לכולם. בתור חובב מספרים עניין אותו לדעת אם הוא יכול לקחת את כל הביג דאטה הזה, ולהפיק ממנו מידע כמו כמה שווה שוק הריסייל של סניקרס, כמה מוכרים יש בעולם, והאם מחיר של נעל מסויימת נמצא במגמת עלייה או ירידה. הוא פנה לחבריו המתכנתים ובייחד הם התחילו להשתעשע עם המספרים. את הנתונים הם פרסמו בפייסבוק ובטוויטר כדי לראות אם זה מעניין מישהו מלבד גיקים כמותם.

יצחק לוי של הסניקרס

לא רק שסניקרהדס הגיבו בהתלהבות לנתונים, לובר התחיל לקבל בקשות התנדבות מאנשים שרק רצו לקחת חלק בפרויקט. לובר גייס בשמחה את החיילים הנלהבים ופתח ב-2012 חברה בשם Campless. משמעות השם היא שיותר מידע לצרכן יביא לפחות קמפינג מחוץ לחנויות כדי להשיג סניקרס. עם הצטרפותם של מתכנתים חדשים ומומחי ביג דאטה, לובר התחיל לאסוף נתונים מעוד מקומות כמו טוויטר, פייסבוק, אינסטגרם וכל זירה שהתרחשו בה מכירות של סניקרס.

החברה הציגה לראשונה סטטיסטיקות לגבי נתוני המכירות בשוק הריסייל, והתחילה לפרסם מאמרים בבלוג שפתחה כמו: האם מחירים של סניקרס ב-eBay באמת יקרים? או האם מחירים של סניקרס משתנים על פי מידה? (התשובות לשתי השאלות דרך אגב הם לא וכן בהתאמה). המטרה הסופית של לובר הייתה ליצור מן מחירון סניקרס רשמי, קצת כמו יצחק לוי שלנו.

מדד מחירי האדידס NMD בשנת 2016, StockX
מדד מחירי אדידס NMD בשנת 2016, StockX

שוק שמגלגל מיליארד דולר בשנה

החברה החדשה עוררה הרבה עניין והתלהבות אבל לא הרוויחה כסף. הכל השתנה כאשר נכנס לתמונה דן גילברט (Dan Gilbert), אנחנו מכירים אותו כבעלים של הקליבלנד קאבלירס והאיש שהרים וריסק את דיוויד בלאט, אבל גילברט הוא מיליארדר מצליח והבעלים של חברת המשכנתאות Quicken Loans. הוא ראה את הבן שלו מוכר סניקרס דרך eBay, ואז גילה דרך הבלוג של לובר שמדובר בשוק שמגלגל מיליארד דולר בשנה.

הוא חיבר את המשתנים ומייד זיהה את הפוטנציאל המסחרי של Campless, מסד נתונים שיהפכו לזירת מסחר, שדרכה אנשים יקנו וימכרו סניקרס. הוא הרים טלפון ללובר והזמין אותו למשחק של הקאבלירס, הוא רק הוסיף שהוא מקווה שלא אכפת לו שהטיסה נופלת על חג הפסחא, לובר השיב שהוא יהודי.

StockX: הבורסה הראשונה של סניקרס

גילברט נכנס לשותפות עם לובר וביחד הם הפכו למייסדים של StockX – הבורסה הראשונה של סניקרס. השם Stock כמובן מעיד על בורסה ומנייה, אבל גם על מלאי ואגירה, חלק משמעותי בלהיות סניקרהד. השילוב בין העוצמה הכלכלית של גילברט, וניתוח הנתונים של לובר, אפשרו לחברה להתחיל לבנות מודל כלכלי שיהפוך את החברה למסחרית. גילברט שימש כמן אב רוחני, איש עסקים מצליח עם ניסיון ותובנות שיבנה את האסטרטגיה והיעדים של החברה, כאשר לובר הוא המנכ"ל בפועל, האיש שצריך לגרום לדברים לקרות וגם הפנים והדובר של החברה באמצעי התקשורת.

מהמייסדים של StockX, הבעלים של הקליבלנד קאבלירז ו-Quicken Loans, המיליארדר דן גילברט
מהמייסדים של StockX, הבעלים של הקליבלנד קאבלירז ו-Quicken Loans, המיליארדר דן גילברט

שקיפות, נוחות, ביטחון

נעליים כמו ה-ג׳ורדן XII נמכרו ב-eBay במאות מכירות שונות. כדי לרכוש נעל הקונה היה צריך לגלול לנצח בין מאות זירות מכירה ולנסות לפענח מה המחיר האמיתי של הנעל אחרי מיסים, לפני שילוח וכולל המרת מטבע. לובר הגיע עם תפיסה חדשה שבה לכל נעל יש זירת מכירה אחת והמחיר בה נקבע על פי היצע וביקוש, ממש כמו בבורסה.

אבל כדי שמוצר יהיה מהפכני הוא צריך להיות מעולה בכמה מישורים. לובר רצה להילחם בתופעת הזיופיים שרווחה ב-eBay ולהבטיח שהקונה יקבל נעל מקורית. במודל של StockX הנעל לא נשלחת ישירות לקונה, אלא עוברת דרך מטה החברה בדטרויט. רק אחרי שהיא נבדקת על ידי מומחי StockX ורק אחרי שהם מוודאים שהיא אותנטית, הם מצמידים לה תגית אישור ושולחים לקונה. זה קצת מסרבל ומאט את תהליך הרכישה, אבל הביטחון ברכישה מובטח.

בדיקת אותנטיות במטה החברה של StockX
בדיקת אותנטיות במטה החברה של StockX
קצת מסרבל את תהליך הרכישה, מטה StockX בדטרויט
קצת מסרבל את תהליך הרכישה, מטה StockX בדטרויט

בנוסף הקונה נהנה משקיפות מלאה לגבי המחירים. הוא יכול לראות את מחיר הריטייל, את תאריך ההשקה ואת מחיר הריסייל הממוצע. בנוסף הוא רואה את כל המחירים שבהם נמכרה הנעל עד לאותו רגע, מה המחיר שאנשים מוכנים לשלם עבור הנעל, וכמובן להציע את הסכום שהוא מוכן להוציא, בתקווה שמישהו יסכים למכור לו אותה במחיר הזה. יתרון נוסף הוא שמאחר ומדובר בדדסטוק (מוצרים חדשים בלבד), אין צורך להעלות תמונות או לכתוב תיאור שיווקי מושך. זה עניין קריטי שמקל מאוד על תהליך המכירה ובסופו של דבר יוצר מגוון רחב יותר של דגמים ומחירים.

שקיפות מלאה, ג'ורדן XII מהדורת ראש השנה הסיני, StockX
שקיפות מלאה, ג'ורדן XII מהדורת ראש השנה הסיני, StockX

אי.בי על סטרואידים

המודל המשוכלל של StockX הפך אותה ל-eBay על סטרואידים. כמות המידע שהקונה מקבל לפני רכישה היא עצומה, ואכן קונים מרגישים שהרבה יותר בטוח לקנות דרכה. השקיפות גורמת לכך שהנעל תמיד נמכרת במחיר הכי קרוב למחיר "האמיתי" שלה ולכן מחיר הרכישה נתפס כיותר הוגן. בנוסף התפתח ב-StockX מודל הזנב הארוך של אמזון ונטפליקס. כלומר StockX מצליחה לא כי היא מחזיקה את הסניקרס הפופולאריות ביותר, אלא יש בה מספר עצום של סניקרס שהפופולאריות שלהן נמוכה. המגוון העצום הוא מה שמביא סניקרהדס להעדיף את StockX על המתחרים, וכאן היא כבר מסכנת את המודלים של הרשתות הגדולות כמו פוטלוקר וצ'אמפס.

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *