נייקי ריאקט אלמנט 87: כל הסיבות שהפכו אותה למנצחת הגדולה של 2018

כרית האויר של נייקי היא גימיק נחמד. היא צבעונית, גדולה, מושכת מבטים והופכת כל נעל לפלא טכנולוגי. הבעיה שהיא לא נוחה, או יותר נכון כבר לא נוחה. מאז שנייקי החליפו את החומר שממנו היא עשויה ואת הרכב הגז שבתוכה, ללכת עם נעל שיש בה כרית אויר מזכיר הליכה יחפה על בטון ייצוק. לקח לא מעט זמן לנייקי להבין את האיזון העדין שבין רכות למגניבות, עד שלבסוף היא יצרה את ה-נייקי ריאקט אלמנט 87 (Element React 87).

לקח זמן להבין את שינוי המגמה, נייקי אלמנט ריאקט 87, קרדיט: נייקי
לקח זמן להבין את שינוי המגמה, נייקי ריאקט אלמנט 87, קרדיט: נייקי

נייקי ריאקט אלמנט 87

בשנת 2013 אדידס יצאה לראשונה עם טכנולוגיית הבוסט. באותו רגע העולם התאהב ברעיון ללכת על סוליה רכה ועננית שיודעת להעניק גם יציבות ותמיכה. מאז שאדידס הציגה את הבוסט לעולם, המכירות שלה צמחו בהתמדה, כאשר היא הקטינה משמעותית את הפער הגדול מנייקי. הטכנולוגיה של אדידס יחד עם הסוליות העבות והספוגיות כמו של חברת הוקה, יצרו טרנד חדש. אנשים מוכנים ללכת עם נעלי ספורט מצחיקות שמזכירות נעלי פלטפורמה, כל עוד הן נוחות ומורידות את הלחץ מכפות הרגליים. לנייקי היה ברור שהיא חייבת את הספוג הרך שלה, את הטכנולוגייה שתשאיר אותה מובילה במירוץ החדשנות.

תגובה אנרגטית חוזרת

ספוג הריאקט (React Foam) הוא הקונטרה של נייקי לבוסט של אדידס. לא ממש ברור ממה הוא עשוי, אבל תהיו בטוחים שעד שלא יצא עשן לבן מהמעבדות של נייקי, החוקרים והמהנדסים שלה לא העזו לצאת עם הטכנולוגיה החדשה. לנייקי היה חשוב מאוד להתעלות על הבוסט של אדידס, והתוצאה לפי טענתם היא תרכובות כימית חדשה ויחודית בעלת תכונות מנוגדות כמו רכות, גמישות, קלות, קפיציות, עמידות ובעיקר נוחות. השם ריאקט כמובן מעיד על התכונה העיקרית שהוא מספק – תגובה אנרגטית חוזרת. אלמנט 87 הוא ייסוד רדיואקטיבי בשם פרנציום שמספרו האטומי הוא 87.

בניגוד לדגמי הריצה המקצועיים של החברה, ה-נייקי ריאקט אלמנט 87 כוונה מראש לעולם הלייפסטייל. המטרה הייתה ליצור נעל הליכה מגניבה ונוחה, שתאפשר לאנשים רגילים לבצע משימות יום-יומיות בקלילות, נוחות וסטייל. נייקי מינתה את דריל מת'יוס (Darryl Matthews) לראש מערך העיצוב, והדבר הראשון שהיה ברור לו הוא שטכנולוגיית הריאקט המתקדמת תוצמד לנעל החדשה. הוא התחיל לשחק עם ספוג הריאקט כדי לבחון כיצד ניתן לשפר אותו.

כוונה מראש לעולם הלייפסטייל, אלמנט ריאקט 87, קרדיט: נייקי
כוונה מראש לעולם הלייפסטייל, ריאקט אלמנט 87, קרדיט: נייקי

נקודות להורדת לחץ

מת'יוס החל לבחון במעבדות של נייקי הליכה של אנשים בכל מני מצבים שגרתיים ויום-יומיים. המטרה הייתה לראות היכן נוצרות רוב נקודות הלחץ על כף הרגל. את התוצאות הוא הכניס לתוכנת מחשב שעיבדה את הנתונים, והראתה בצורת גרף היכן מרוכז הלחץ שגורם לכאבים ועייפות ברגליים. בהתאם לתוצאות, הוא והצוות שלו התחילו לקדוח עיגולים קטנים בספוג, שהמטרה שלהם היא להוריד את העומס מכף הרגל. בנוסף, הם יצרו שקעים גאומטרים בצורת קשתות כדי להוסיף תמיכה ולהוריד משקל מהסוליה. לבסוף הם שיחקו עם הדחיסות של הספוג כדי ליצור נקודות ברכות משתנה.

קידוחים בספוג, הסוליה של ה-אלמנט ריאקט 87, קרדיט: נייקי
קידוחים בספוג, הסוליה של הריאקט אלמנט 87, קרדיט: נייקי

את הרעיון לשחק עם ספוג הריאקט הם לא ממש פיתחו לבד, הוא לקוח מדגם ריצה מצליח של נייקי שנקרא אפיק ריאקט (Epic React). ההבדלים הם שהאפיק ריאקט יועדה בעיקר לריצה, ולכן דפוס הקשתות הוא יותר צפוף והספוג יותר דחוס וקשיח. ה-נייקי ריאקט אלמנט 87 לעומתה, היא נעל שיועדה מראש להליכה ולכן היה יותר חשוב שתהיה רכה ונעימה מאשר קפיצית ותומכת.

מראש יועדה להליכה, אלמנט ריאקט 87, קרדיט: נייקי
מראש יועדה להליכה, קרדיט: נייקי

שקופה ומלאת רבדים

העיצוב של ה-נייקי ריאקט אלמנט 87 ממש לא נגמר בסוליה. למעשה הקרדיט הגדול שהיא מקבלת הוא דווקא בזכות הגפה המורכבת והרב שכבתית. ב-1987 נייקי יצרה את ה-אייר מקס 1, הנעל הראשונה שחשפה את הטכנולוגיה שמסתתרת בתוך הסוליה. על אותו רעיון האפר של ה-ריאקט אלמנט 87 הוא שקוף, המטרה להראות את העומק, השכבות והמורכבות של החלק העליון דווקא. החומר עצמו הוא גומי תרמופלסטי נושם, והוא בעצם מאפשר לוק שונה של הנעל בהתאם לגרב של מי שנועל אותה.

הלוק משתנה בהתאם לגרב, אלמנט ריאקט 87, קרדיט: נייקי
הלוק משתנה בהתאם לגרב, ריאקט אלמנט 87, קרדיט: נייקי

לוקח זמן להתרגל

בנייקי אי אפשר בלי מורשת קרב וגם ה-נייקי ריאקט אלמנט 87 שואבת השראה משני דגמים. החלק שתומך בעקב והטואו בוקס נלקחו מדגם ריצה מיתולוגי של נייקי משנת 1983 בשם אינטרנציונליסט (Internationalist). הרעיון לגפה שקופה ולשון אסימטרית נלקח מהזום פליי אס.פי (Zoom Fly SP) שהיא נעל די חדשה מ-2017. אבל האמת שבניגוד לדגמים נוסטלגיים שהרפרנסים צועקים מהם למרחקים, וכמעט אין בהם דבר חדש, ה-ריאקט אלמנט 87 מציגה לוק חדש ומרענן לגמרי. למעשה כמו כל עיצוב טוב, לוקח לוקח זמן להתרגל אליו, אבל ברגע שהוא תופס אותך, אתה כמעט לא מבין איך לא אהבת אותו מלכתחילה.

התמיכה בעקב נלקחה מה-אינטרנציונליסט 1983
התמיכה בעקב נלקחה מה-אינטרנציונליסט 1983 | קרדיט: נייקי

עיצוב שמתרכז בהווה

דווקא בשנים שבהם החברות הגדולות הולכות על בטוח, ובעיקר משחזרות באינספור דרכים דגמים קלאסיים כדי להבטיח הכנסות, נחמד לראות סוף סוף עיצוב חדש ברוח התקופה. עיצוב שנשען מעט על העבר, אבל בעיקר מתרכז בהווה ובעתיד. האזכורים של הריאקט אלמנט 87 לדגמי עבר הם מאוד עדינים ומרומזים, ולמעשה אם נייקי לא הייתה מציינת אותם במפורש, לעולם לא הייתי עולה על זה.

נעל השנה

עיצוב של נעל תמיד מושפע מהבעיה שהיא צריכה לפתור, ומה שיפה בריאקט אלמנט 87, הוא שכל פרט בעיצוב מוקפד ומשרת את מטרתו. היא רכה, נוחה, קלילה, עם מורכבות עיצובית, ים של סטייל, מפוצצת בפרטים קטנים, שכבות, רצועות ותפרים חיצוניים, ואין לי מושג למה זה מגניב אותי, אבל הרפידה הפנימית היא משעם. זו הסניקר של ההווה אבל גם בהחלט זו שמבשרת את העתיד. זו גם הסיבה שהיא נבחרה לנעל השנה של רוב המגזינים הנחשבים.

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *