Veja: נעליים וג'ה טבעוניות, אקולוגיות וידידותיות לסביבה לנשים

וֵוגַ'ה הוא מותג צרפתי שקיים משנת 2005 לאחר שהצמד סבסטיאן קופ (Sebastien Kopp) ו-פרנסואה ז'יסלה מוריו (François-Ghislain Morillion) חיפשו כיצד הוא יכולים לתרום לרעיון הקיימות והאחריות החברתית. במשך עשר שנים נעלי Veja היו מתחת לרדאר, עד שבשנת 2018 הם התפוצצו בזכות דוכסית סאסקס, מייגן מרקל שצולמה נועלת את דגם Veja V-10. היום מדובר במותג המוביל בעולם בכל מה שקשור לשימוש בחומרים ממוחזרים, הקפדה על איכות ייצור וסחר הוגן.

נעלי Veja: סניקרס טבעוניות ואקולוגיות ידידותיות לסביבה לנשים וגברים

Veja Shoes: | נעליים טבעוניות, אקולוגיות וידידותיות לסביבה לנשים

בשנת 2003 צמד המייסדים נשלח מטעם חברת אופנה צרפתית לביקורת במפעל ייצור סיני. המפעל היה אומנם נקי ומסודר, אבל כאשר הם הגיעו למגורי העובדים, הם הזדעזעו מהתנאים. 32 פועלי ייצור סינים נדחסו בחדר צפוף עם מיטות בגובה חמש קומות, ושירותי בול פגיעה ששימשו גם כמקלחת. באותה תקופה הם היו רק בני 25 ולא ידעו כל כך מה לעשות עם החשיפה לתנאים המחפירים. רק לאחר שהצמד חזר לצרפת, הם התחילו לעבוד אצל טריסטאן לקום (Tristan Lecomte), ייזם חלוצי שהקים את AlterEco, המותג הצרפתי הראשון שהתהדר בסחר הוגן.

נעלי Veja: סניקרס טבעוניות ואקולוגיות ידידותיות לסביבה לנשים וגברים
סבסטיאן קופ ופרנסואה ז'יסלה מוריו

הנעל הירוקה המושלמת

קופ ומוריו התלהבו לראות איך סחר הוגן הופך את הכלכלה ליותר שיוויונית ומאוזנת. באותו רגע הם הבינו שני דברים – הם חיייבים לפתוח מותג שלהם והמותג הזה חייב להיות סניקרס. הם פירקו את תהליך העיצוב של סניקרס לגורמים ראשוניים – סוליה, בד, שרוכים ואז שאלו את עצמם כיצד ניתן לייצר כל חלק בעזרת קיימות?

הם הסתובבו בכל העולם כדי למצוא את חומרי הגלם הנכונים, ואת המפעל שיאפשר להם לייצר את הנעל הירוקה המושלמת, זאת שתקדם ערכים אקולוגיים ותקפיד על תנאי העסקה הוגנים. המפעל נמצא בסופו של דבר בברזיל, שם הקירבה ליערות האמזונס ולחוות גידול כותנה אורגנית, עזרה להם לפקח על תהליך הייצור. כך הם יכלו לוודא שחומרי הגלם ותנאי העובדים לא נפגעים.

נעלי Veja: בקבוקי פלסטיק וגומי פרא

הגאווה הגדולה של החברה היא בסניקרס האורגניות והטבעוניות שלה. הן מייוצרות מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים, כותנה אורגנית וגומי פרא שנלקח מיער האמזונס. כמובן שגם הקופסא מיוצרת מ-100% קרטון ממוחזר. כלומר ל-V יש עוד משמעות הצהרתית נסתרת והיא שאתה חלק מקבוצה נאורה ומתקדמת.

לא סתם המותג מאוד פופולרי בקרב אוכלוסיות עם מודעות סביבתית גבוהה כמו ארכיטקטים, מעצבים, אמנים וסלבריטאים. החברה יודעת לפנות לקהל שחשוב לו ערכים כמו קיימות וסחר הוגן, אבל היא גם מתכתבת עם טרנדים חמים ברשתות החברתיות ובעולמות ההיי-פאשן. זו כמובן לא הייתה הכוונה המקורית של המייסדים, אבל קשה להתעלם מהעבודה שכרגע נראה שהכול מתחבר לה.

משקיעים רק בחומרי גלם איכותיים

החברות הגדולות גובות 70% מהמחיר של הנעל על פרסום ושיווק, כאשר הייצור של הנעל עצמה הוא רק 30% מהמחיר. וג'ה לעומת זאת, משקיעה אך ורק בחומרים גלם איכותיים בלי להוציא יורו אחד על שיווק. למעשה את הנעל שלה עולה לייצר פי-5 מנעל רגילה, ולמרות זאת היא נמכרת באותו מחיר.

הכנות המרשימה שבה המייסדים סבסטיאן קופ ופרנסואה ז'יסלה מסבירים את עלויות הייצור והתמחור באה לידי ביטוי בשם Veja. בפורטוגוזית המשמעות היא Look, והשם נבחר מתוך מטרה לייצר שקיפות מלאה לגבי פעילות החברה. תודו שזו סיבה מספיק טובה לאמץ לפחות זוג אחד של המותג.

תמונה אחת עם דוכסית סאסקס עם נעלי Veja

במשך עשר שנים המותג של הצמד הצרפתי היה מתחת לרדאר, כאשר הכירו אותו בעיקר יודעי חן ופאשניסטות. השחקנית אמה ווטסון היא הראשונה שאימצה את המותג עוד ב-2016, אחריה הגיעה השחקנית הצרפתייה מריון קוטיאר שציינה ש-Veja הוא המותג האהוב עליה אחרי דיור. בשלב מאוחר יותר גם הדוגמנית אמילי רטאייקאוסקי והשחקנית קלואי גרייס מורץ הצטרפו לנבחרת.

עם כל הכבוד לכולן, את החשיפה הגדולה וג'ה קיבלה אחרי שדוכסית סאסקס נצפתה עם הנעל. יודעת כל אושיות אינסטגרם מתחילה, שההבדל בין אנונימיות מוחלטת לתהילת עולם תלוי רק בתמונה ויראלית אחת. במקרה של וג'ה, היה מדובר בתמונה של מייגן מרקל. פוסט עם תמונה שלה נועלת את דגם Veja V-10 בזמן סיור על יאכטה, הרעיד את האינסטגרם והפך את הנעל הזו לאחת מהמבוקשות ביותר בשנה החולפת.

נעלי Veja: סניקרס טבעוניות ואקולוגיות ידידותיות לסביבה לנשים וגברים

וי ענק שעוזר לבלוט מהסביבה

העיצובים של Veja לא מאתגרים או בולטים באופן מיוחד, למעשה הדגמים הפופולרים של החברה הם די העתקים של ה-אדידס רוד לייבר, סאקוני ג'אז, אדידס סטן סמית', נייקי דאנק וה-קונברס אולסטארהיתרון הגדול שלהם הוא שמירה על מראה קלאסי ומינימליסטי, שניתן לשלב לכל מאורע ועם כל הופעה. 

ברחוב, במכון כושר ובבתי הספר, נייקי ו-אדידס מחזיקות ב-80% מהשוק, עם ניו-באלאנס, קונברס, ואנס ו-אסיקס זה עולה ל-99%, ואולי יש אחוז אחד שמתחלק בין כל השאר. כלומר קשה מאוד לבלוט עם המותגים שיש לכולם. לוג'ה יש V בענק שמופיע בפנל הצדדי וזה עוזר מאוד להיות שונה בנוף המקומי השמרני שלנו.

נעלי Veja: סניקרס טבעוניות ואקולוגיות ידידותיות לסביבה לנשים וגברים

המחירים של ה-Veja די דומים למה שמקובל בענף, בין 100€-165€. זה מפתיע מאחר ובדרך כלל המותגים הכי מבוקשים באינסטגרם, שסלבס שהם איי-ליסט מאמצים אותם ויש סביבם הייפ גדול, מתומחרים הרבה יותר גבוה. יותר מזה, בניגוד לחברות אחרות שמייצרות הייפ על כלום עם מחסור מלאכותי בסחורה, באתר הרשמי שלה יש מבחר גדול של דגמים ומידות זמינות, כלומר גם פה וג'ה מתפקדת כפתית שלג ייחודי שפועל בניגוד למגמות בשוק.

חלק מקבוצה נאורה עם מודעות סביבתית גבוהה
חלק מקבוצה נאורה עם מודעות סביבתית גבוהה

מחפשות.ים נעלי ווג'ה? קבלו רשימה של כל הסניקרס האקולוגיות שאתם חייבות.ים פשוט לחצו על הכפתור מתחת לכל תמונה, הזמינו את הנעל באמצעות האתר Farfetch והיא בדרך אליכם. האתר שולח לארץ, המחיר בו סופי והוא כולל את כל המיסים מראש, כך שאין הפתעות לא נעימות ממכס ישראל. מוזמנות.ים ולהיעזר במדריך המידות באתר.

 • באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  לגבריאל וויילי (Gabriel Whaley) נמאס מאוד פוסט שיווקי בפייסבוק או תמונה סוחטת לייקים באינסטגרם. הוא הבין שהציבור כבר לא יכול לשאת את הרעש הטורדני שמייצר עולם הפרסום המסורתי, ולכן בחר להתחיל פרויקט שאפתני משלו בשם MSCHF שמטרתו להמציא את האינטרנט מחדש. לא לפנות ברצינות לכמה שיותר אנשים בתקווה לתפוס חלק קטן מהעוגה, אלא לפתור לאנשים…


 • דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  קל לראות בחברת נייקי את המרשעת הגדולה שתובעת את כל המתחרים, הרי במשך שנים היא מנהלת מלחמה תביעות עם היריבה השנואה – אדידס, אבל לאחרונה נוספו לרשימת האויבים חברות ענק נוספות כמו סטוק אקס, לולולמון, ובייפ. בעוד התביעה נגד גופים גדולים עוד מתקבלת על הדעת, לחברה יש היסטוריית תביעות קטנונית מול חברות זניחות ואנשים פרטיים…


 • קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  גם אם לא כל הקולקציות נראות בדיוק אותו הדבר, באופנת הגברים מעט מאוד משתנה מעונה לעונה. העיצובים החדשים של המותגים הגדולים מרפרנסים לאופנת הרחוב, לפעמים לתרבות הפופולרית ומדי פעם לטרנדים עכשוויים, אבל בכל מה שקשור לגזרות מעניינות ומאתגרות, אין בשורה חדשה. קיקו קוסטדינוב הוא מעצב שלא יוצר מחדש את אופנת הגברים, אבל כן משנה את…


 • קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  רוני פייג הוא לא מעצב אופנה, למעשה כוח-העל שלו הוא היכולת לייצר הייפ. זה מה שהפך את קית' מחנות צנועה לאחד ממותגי הסטריט-וור המשפיעים ביותר בעולם, ואת הביקור בחנויות של KITH לחוויה בפני עצמה. בעזרת קשרים במקומות הנכונים, הרבה עבודה קשה ולא מעט כישרון, פייג' יצר מוסד ניו-יורקי שמכתיב טרנדים בעולם הסניקרס, ולכן כל המותגים…


 • פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  לא משנה אם מדובר בעיצוב טישרטים, סירטוט, ציור, אנימציה או פיסול, אפשר לזהות מקילומטרים את הסגנון הייחודי של פיט פארה (Piet Parra). סטייל שהפך אותו לאמן מוערך על ידי הגלריות המובילות מעולם, ובמקביל לאחד היוצרים הפופולרים ביותר בתרבות הסטריט-וור. האופן שבו הוא הצליח לשלב בין עולמות הסקייטבורד, מוזיקה ואמנות חזותית, הפכו אותו לאחד האמנים המרגשים…


 • Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  יש מעט מאוד מותגים בעולם הסטריט-וור שהצליחו לשמור על הרלוונטיות שלהם מעל ארבעים שנה. לייבלים שייסדו את הז'אנר, יצרו עדת מעריצים סביבם, והלוגו שלהם הפך לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם תרבות הרחוב. סטוסי היא בדיוק מותג כזה, ולמרות שהוא מלווה אותנו משנות השמונים, לא רק שהוא עדיין רלוונטי, שיא הפופולריות שלו עוד לפניו. זה הסיפור…


 • חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  בכל מה שקשור לעולם הסניקרס והסטריט-וור, תהיו בטוחים שלוס אנג'לס היא אחת הערים המובילות בעולם. למעשה מדובר במקום המושלם להתעדכן בכל מה שחם בסצנה ולהתחבר לתרבות הרחוב. מלבד מורשת עשירה של פאשן וסטייל, אחד המאפיינים הבולטים ביותר של סצנת הסניקרס בעיר הוא הגיוון שלה – ממותגי מעצבים יוקרתיים ועד למותגי סטריט-וור עצמאיים, כך שכולם יוכלו…


 • נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  הילדים שוב משועממים או מתעצלים לצאת מהבית? למה לא לאפשר להם לבצע פעילות מהנה ומשחררת שתשפר להם את היציבה ואת שיווי המשקל, תעניק מיומנויות מוטוריות חדשות, ותעזור לשיפור הריכוז והכושר הגופני. נעליים עם גלגלים משלבות את הטוב מכל העולמות, הן מתנה מושלמת שמשלבת הנאה עם פרקטיות, ועכשיו כל מה שאתם צריכים כדי למצוא את נעלי…


InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *