אדידס 4D: העתיד הוא ארבעה מימדים בצורת שלד

טכנולוגיית ה-בוסט לקחה את אדידס למקומות שבהם היא לא ביקרה בעבר. מצבה של החברה בשוק האמריקאי מעולם לא היה טוב יותר, ובעזרת ה-אדידס ייזי של קניה ווסט יש לה נוכחות חזקה בשוק נעלי היוקרה וההייפ. אבל באדידס לא קופאים על השמרים ותמיד מחפשים את הדבר הגדול הבא, את הטכנולוגיה שתוביל אותה להיות החברה המתקדמת והמובילה בשוק האופנה והספורט. נראה שהם מצאו אותה עם ה-אדידס FutureCraft 4D

העתיד נמצא שם - אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס
העתיד נמצא שם | אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס

אדידס 4D

הייתה תקופה שבה כולם חשבו שכל העולם יודפס בתלת מימד. עברו כמה שנים ומדפסות תלת מימד עדיין נחשבות לנישה קטנה ויוקרתית, כאשר אמצעי הייצור הקודמים הם עדיין בשימוש נרחב והמוני. עלות גבוהה וזמני ייצור ארוכים מעכבים את הטכנלוגיה מלהתקדם בקצב הרצוי, אבל בעזרת חברות טכנולוגיה קטנות שמשקעות את כל זמנן וכספן במחקר ופיתוח, נראה שהשוק הזה קרוב לפריצת דרך משמעותית, להתקדמות הטכנולוגית הגדולה שתאפשר שימוש מסחרי בהדפסה תלת מימדית.

אדידס לא יודעת להדפיס בתלת מימד, אבל היא יודעת לאתר חברות חדשניות מבחוץ ולפתח איתן שיתופי פעולה פרודוקטיביים. כזו היא בדיוק חברת קרבון (Carbon) שמתמחה אך ורק בהדפסת תלת מימד. לטכנולוגיה המרכזית שהיא פיתחה קוראים Digital Light Synthesis ומדובר בעיצוב חומר פולימרי תוך שימוש בחמצן, אור ונוזל. ואל תחשבו שזה מורכב, זה הרבה יותר מורכב ממה שאתם חושבים.

שימוש בחמצן אור ונוזל - אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס
שימוש בחמצן אור ונוזל – אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס

רשת בתבנית של שלד

ראשית הסקיצה של הסוליה הרצויה מועברת למדפסת שיש בה מיכל ובו נוזל שרף (סוג של גומי נוזלי). מתחת למיכל יושב מקרן שיודע לזרוק אלומת אור אולטרה סגול בצורה מאוד מדויקת. אלומת האור שמוקרנת היא בתבנית הסוליה הרצויה וכך מתחילה להתגבש הצורה מתוך הנוזל. באותו שלב מוחדר גם חמצן למיכל שיוצר תגובה כימית המעצבת את הצורה הסופית של הסוליה. לבסוף היא עוברת תהליך של חימום כדי להפוך אותה ממצב צבירה נוזלי למוצק גמיש. זה היה ההסבר הכי טוב שלי, ואם זה עדיין לא מספיק ברור אפשר לצפות בסרטון למטה שאולי ימחיש בצורה טובה יותר.

התוצר המוגמר מגיע בדמות רשת סבוכה במבנה שמזכיר מאוד שלד אנושי. המטרה היא להעניק יציבות, תמיכה ובעיקר אנרגיה חוזרת. מבחינת המבנה הכללי, הרשת המודפסת יושבת בעיקר במידסול, שם בדרך כלל יושבות הטכנולוגיות העיקריות של הנעליים. באאוטסול אדידס שילבה את הגומי של חברת הצמיגים הוותיקה קונטיננטל (Continental) והאפר הורכב משילוב של טכנולוגיית ה-פריימניט (Primeknit) המפורסמת וטכנלוגיית ה-FORGEFIBER, שהיא בעצם תפירה בזויות משתנות מחוטי פוליאוריתן תרמופלסטי כדי להוסיף חיזוק בתנועה, וכל הכבוד למי שהצליח להגיע עד לכאן.

רשת סבוכה מפולימר - אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס
רשת סבוכה מפולימר – אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס

התאמה אישית לכך הרגל

לפעמים קשה לדעת אם באמת יש יתרון משמעותי לטכנולוגיה חדשה או שזהו עוד טריק שיווקי שנועד למכור לנו נעליים שאנחנו לא צריכים. הרי אם הבוסט היא כל כך מוצלחת, בשביל מה צריך את הכאב ראש הזה. אז התשובה היא מורכבת. אם יש יתרון אחד משמעותי ל-אדידס FutureCraft 4D, הוא היכולת להתאים אישית את הנעל לכף הרגל הספציפית של כל אדם. נכון שכרגע הנעליים שאדידס מוציאה תחת ה-אדידס FutureCraft 4D לא מיוצרות בהדפסה אישית, אבל לשם הולך העתיד. בעצם השם שאדידס העניקו לנעל מורכב מהדפסה תלת מימדית שקיבלה את השם FutureCraft ומהחזון העתידי שלה לייצר נעליים בהתאמה אישית תחת השם 4D.

אני למשל חייב לרוץ עם נעליים שיש בהם תמיכה חזקה לקשת של כף הרגל, אבל אני צריך אותה רק ברגל ימין. המשמעות היא שהיום אני קונה נעליים שיש בהם תמיכה, אולם הן לחלוטין לא מותאמות לכף הרגל שלי, ומספקות תמיכה מיותרת לכף רגל שמאל שלא צריכה אותן. לפני שאתם צועקים מדרסים, מדובר בשוק פרוץ שאיש לא מבין אותו, וגם תוספת משמעותית למחיר שיכול להגיע לפי שניים או שלושה מהנעל היקרה מלכתחילה.

נעליים בהתאמה אישית - אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס
נעליים בהתאמה אישית – אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס

נשמע כמו חלום

ברגע שאדידס תצליח להביא את הנעל לייצור על פי התאמה אישית ובמחיר שווה לכל כיס, זו תהיה מהפיכה אמיתית, כזו שמשנה את כללי המשחק. תחשבו על סוליה מחומר עמיד, גמיש, רך ויציב, שניתן להתאים אותו ספציפית לכל כף רגל ולכל ענף ספורט במחיר סביר, נשמע כמו חלום, אבל זה קרוב מתמיד.

אדידס הלכה פה על פרויקט שאפתני, פורץ דרך, שמשנה את כל חוקי העיצוב והייצור של נעליים, ויכול לאפשר התקדמות משמעותית בכל מה שקשור לביצועים ונוחות. אבל הכי חשוב, היא עשתה את המהלך הזה לפני כולם, ובעיקר לפני המתחרה הגדולה שלה נייקי, שחייבת להראות עכשיו איזה שפן היא מחזיקה בשרוול.

משנה את כללי המשחק
משנה את כללי המשחק

מפעל בחצר האחורית

התאמה אישית היא לא היתרון היחידי של ה-אדידס FutureCraft 4D. המפעל שמייצר את הנעליים מרוחק שעה נסיעה מהמטה המרכזי של אדידס בהרצוגנאורך – גרמניה, זה כמעט כמו לייצר נעליים בחצר האחורית שלך. כמו כל החברות הגדולות, אדידס מייצרת בעיקר במזרח הרחוק שמאפשר הוזלת עלויות משמעותית, אבל זה עלול להגיע על חשבון זמן, איכות הייצור והפיקוח. פתאום כל התהליך השתנה ואדידס לא צריכה לנדוד כל כך רחוק כדי לייצר נעליים בעלויות נמוכות. בעצם כל התהליך המוכר עיצוב – אב טיפוס – בדיקה – ייצור השתנה לגמרי. אדידס יכולה לקפוץ מעיצוב ישירות לייצור, ויש לה אפשרות לעצב סוליה באופן שלא היה ניתן לעצב בעבר.

אדידס הוציאה מספר דגמים תחת השם FutureCraft 4D והם נמכרים רק בבוטיקים יוקרתיים. כרגע המחיר של הנעל מתחיל מ-500$ ויכול להגיע גם למעל 2000$, אבל אנחנו כבר מכירים את השטיקים האלו. בהתחלה מקבעים מחיר שיכולים להרשות לעצמם רק בתי מלוכה, ואז מעבירים את הטכנולוגיה לייצור המוני והמחיר הופך לנגיש. המטרה היא שאנשים פתאום יבינו שהם יכולים להרשות לעצמם נעליים שפעם רק אוליגרכים וסלבס יכלו לקנות, ואז הם ירוצו לרכוש בהמוניהם. אין מה לעשות, זאת השיטה והיא עובדת.

בסוף תהפוך לנגישה לכולם - אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס
בסוף תהפוך לנגישה לכולם – אדידס FutureCraft 4D, קרדיט: אדידס

השלד המצליח הבא

בשנה שעברה אדידס יצרה רק 5,000 יחידות בהדפסה תלת מימדית ועד סוף השנה הנוכחית (2018) היא מצהירה שתייצר עוד 100,000 יחידות. אלו כבר מספרים שמראים שהטכנולוגיה מתקדמת ויכולה להגיע לייצור המוני שיוזיל את המחירים באופן משמעותי. הביקורות מדווחות על נעל קלילה, גמישה ואוורירית, בלי כמעט חיזוקים ותמיכה בחלק העליון. הסוליה עצמה היא חלולה (באופן שאם תשפכו מים מצד אחד הם יעברו לצד השני) אבל היא הרבה פחות רכה מהבוסט.

העיצוב השלדי שלה הוא ללא ספק יוצא דופן ומושך את מירב תשומת הלב. אדידס הצליחה לצבור בעבר קהל מעריצים גדול עם ה-NMD וה-Ultra Boost שגם הן הביאו תפיסה עיצובית מאתגרת ושונה. אולם ה-אדידס FutureCraft 4D מצליחה לקחת את העיצוב אפילו למקומות יותר חדשניים ואפלים. הנעל האחרונה שעוצבה בהשראת שלד וזוכה להצלחה עצומה עד היום היא ה-אייר מקס 95, אולי אדידס יצרה פה את השלד המצליח הבא…

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *