נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות בישראל של חברת הוקה – מדריך

דווקא בשיאו של טרנד הנעליים המינימליסטיות, הגיעו שני בחורים צרפתים עם גישה הפוכה לגמרי, מקסימום ריכוך וסוליה גבוהה עד כדי גיחוך. כמו כל עיצוב חדש, בהתחלה רוב הציבור התקשה לקבל את הגיאומטריה המוזרה של של נעלי HOKA, אבל היום אפשר כבר להודות שלא רק שהנעליים של החברה יצרו סטנדרט חדש בעולם הריצה, הם משכו אחריהן את כל החברות הגדולות, אחרי שראו את הלקוחות הותיקים נוטשים את הנעליים המסורתיות לטובת מתחרה אנונימית חדשה. זה הסיפור המלא מאחורי נעלי הוקה, הטכנולוגיה של החברה והדגמים המובילים שלה.

נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות והמומלצות בישראל של חברת הוקה לגברים ונשים – מדריך

ז'אן לוק דיאר (Jean-Luc Diard) ו-ניקולאס מרמו (Nicolas Mermoud) תמיד אהבו ענפי ספורט אקסטרים כמו סקי, טיפוס הרים, רכיבה על אופני שטח וריצת אולטרה מרתון. באחת הריצות שלהם בהרי האלפים, הם גילו שריצה בעלייה היא יחסית נסבלת, אבל הירידה היא סיוט. העומס שהירידות החדות יוצרות על הברכיים והגב גורם לסבל וכאבים שדורשים מנוחה של כמה ימים.

דיאר ומרמו לא היו מוכנים לקבל את העובדה שכאב הוא חלק מעולם הריצה. שספורטאים נאלצים לרוץ עם כאבים או להפסיק לבצע פעילות ספורטיבית בעקבות פציעות טורדניות. הם חשבו שאין סיבה בעולם שלא יימצא פיתרון טכנולוגי שיוריד את העומס מהגוף, ויאפשר לרצים להמשיך לרוץ עם כמה שפחות כאבים.

נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות בישראל של חברת הוקה - מדריך

נקודת האיזון החדשה של נעלי Hoka

באותה תקופה הם עבדו בחברת סלומון, וראו את ההתקדמות הגדולה בענפים שבהם הטכנולוגיה היא חלק מהספורט כמו כמו מגלשי סקי ואופני שטח. מגלשי הסקי הפכו לרחבים יותר ואפשרו לגולשים יותר מהירות ואפשרויות תמרון. הגיאומטריה של שלדות האופנים השתנתה והפכה את הרכיבה ליציבה ונוחה יותר. הם רצו לקחת את הפיתרונות של אותם ענפי ספורט ולייבא אותם לעולם נעלי הריצה.

חברות הספורט הגדולות תמיד ניסו למצוא איזון בין נוחות לביצועים. נעל שתהיה מספיק נוחה כדי לבלום זעזועים, אבל שגם תדע לייצר אנרגיה חוזרת לרצים. הן מצאו נקודת איזון בין שתי התכונות המנוגדות והיא זו שהכתיבה את הסטנדרט בעולם נעלי הריצה. הצמד הצרפתי לעומת זאת, הגיע עם תפיסה שונה לגמרי, הוא הזיז את נקודת האפס למקום אחר – הנעל צריכה להיות קודם כל נוחה, ואחרי זה נדאג ליציבות, תמיכה ואנרגיה חוזרת.

מגלשי סקי ואופני שטח

ההשראה הראשונה הגיעה מרגליים של כסא נדנדה, הם חשבו שהסולייה של הנעל צריכה מעוגלת, כדי לאפשר תנועה טבעית של ריצה ודחיפה של כף הרגל קדימה. את הרעיון להגדיל את הסוליה הם לקחו ממגלשי סקי. זה ברור שיותר קצף דחוס מעניק נוחות, אבל אם הסוליה של הנעל תהיה מספיק רחבה, היא תעניק יותר יציבות. הרעיון השלישי הגיעה משלדה של אופני שטח, הם האמינו שהנעל צריכה להיות כמה שיותר קלה, ולכן היו צריכים לפתח חומר חדש שהוא קל במיוחד.

הם לקחו זוג נעלי סלומון, פרקו להן את הסוליה והתחילו להתנסות עם חומרים וסוליות חדשות, כאשר הקפידו לשמור על שלושה עקרונות מרכזיים – הנעל חייבת להיות מעוגלת, רחבה וקלה. הם חתכו, הדביקו, שיחקו עם הגובה והצורה, ובכל פעם ניסו בעצמם לרוץ עם הנעל החדשה, עד שהגיעו למוצר שהם חשבו שהוא מספיק טוב עבורם.

נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות בישראל של חברת הוקה - מדריך

החברים של דיאר ומרמו ראו את הנעל החדשה והמוזרה וביקשו גם להתנסות בה. במקביל הצמד פנה לרצי מרתון מקצועיים וביקש מהם להתנסות בטכנולוגיה החדשה. ברגע שהרצים חזרו אליהם וביקשו להשאיר את הנעל אצלם, הם הבינו שהתחושה שלהם הייתה נכונה. ריצת מרתון היא האולימפוס של הרצים, ואם הם מוכנים לקחת סיכון עם נעל חדשה ולא מוכרת, כי הם חושבים שהיא יכולה לעזור להם – אולי הם עלו פה על משהו חדש.

בשנת 2009 חברת הוקה אונה אונה הוקמה, והיא עשתה מהפכה עצומה בעולם הריצה. כמו כל טכנולוגיה חדשה ומוזרה, בהתחלה רצים התקשו לקבל את הגיאומטריה המוזרה של נעלי HOKA, אבל אחרי שרצים מקצועיים אמצו אותה ותחילו לזכות עם הנעליים של החברה במירוצים, ההתפשטות שלה הייתה בלתי נמנעת.

השם המלא של החברה הוא הוקה אונה אונה, ולא הוקה וואן וואן כמו שרבים נוטים לחשוב. המשמעות שלו בשפה המאורית הוא – לרחף על פני האדמה.

לרוץ ללא כאב עם נעלי Hoka

עד לאותה תקופה רצים התרגלו לרוץ עם כאב, הם קיבלו אותו כחלק מהספורט שלהם, והנה הגיעה נעל חדשה שטוענת שהיא יכול להפחית את הכאבים האלו באופן משמעותי, עד כדי כך שהרצים מעכשיו יוכלו לרוץ מהר יותר ולמרחקים גדולים יותר. הגישה האוונגרדית של הוקה הכניסה אוכלוסיות חדשות לעולם הריצה, אנשים כבדי משקל, אנשים עם כאבים כרוניים בגב ובברכיים, שעד לאותו רגע היו בטוחים שלעולם לא יוכלו לרוץ יותר.

הוקה הפכה להיות שם גנרי לנוחות, ומהר מאוד היא פרצה את גבולות עולם הריצה. היא הפכה להיות הנעל של אוכלוסיות שצריכות לעמוד שעות על הרגליים, כמו אחיות ונציגי שירות לקוחות. העובדה שמדובר בנעל רחבה, הפכה אותה למתאימה לכל סוגי כפות הרגליים. הקלות שלה היא בלתי נתפסת לעומת הנפח שהיא תופסת בחלל, והרכות שלה מזכירה צעידה על מרשמלו. כל אלו הפכו אותה למלכת נעלי הנוחות, וכך היא רכשה את האהדה של הציבור.

נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות בישראל של חברת הוקה - מדריך

סחפה את עולם הריצה אחריה

חברות ענק כמו נייקי ו-אדידס הבינו שהוקה הביאה רוח חדשה שמשכה אליה את ההמונים. עם כל הכבוד לטרנד הנעליים המינימליסטיות, אנשים רוצים קודם כל נוחות. ריצה יחפה נשארה נישה קטנה, רוב הציבור רוצה ללכת עם מזרן על כף הרגל. טכנולוגיית בוסט של אדידס, ריאקט של נייקי ו-פראש פום של ניו-באלאנס, הן תגובה ישירה לבום הגדול של חברה הוקה. מהר מאוד הן דאגו ליישר קו עם המתחרה החדשה, ולמרות זאת הוקה עדיין נשארה נושאת הדגל של נעלי הנוחות.

לדיאר ומרמו היו עוד הרבה רעיונות וכיוונים חדשים כדי לקדם את החברה, אבל הם ידעו שיהיה להם קשה מאוד להתחרות עם המשאבים העצומים של החברות הגדולות. לכן בשנת 2013 הם מכרו חלק מהחברה לתאגיד Deckers שמחזיק במותגי על כמו Teva ו-נעלי UGG. הם היו זקוקים למערך השיווק וההפצה שלו, כדי שיוכלו להמשיך לגדול ולהתפתח בעולם נעלי הספורט התחרותי.

ז'אן לוק דיאר הבין שאנו מבלים עם נעלי הפרפורמנס שלנו רק 10% מהזמן, לעומת 90% עם סניקרס רגילות ונעלי בית. מאחר שאנשים רוצים נוחות לא רק בזמן הריצה, אלא כל הזמן, הוא חשב שאין סיבה שהטכנולוגיה של נעלי הוקה לא תזלוג גם לקטגוריות נוספות. הוקה מייצר היום נעלי הליכה, סנדלים, כפכפים, נעלי הרים, נעלי אימון פונקציונלי ונעלי לייפסטייל. שם היא רואה את האפשרות לגדול ולהתפתח והיא מאמינה שזה מה שיביא לה את הכסף הגדול.

למרות ההתרחבות לקטגוריות נוספות, הוקה ממשיכה להתמקד בעולם הריצה ולפתח טכנולוגיות חדשות שיצעידו אותה קדימה. דיאר טוען שהעתיד הוא בשילוב של קצף דחוס ופלטת קרבון-פייבר. ראינו שנייקי הצליחה לייצר נעל מהפכנית שבעזרתה הרץ אליוד קיפצ'וגה הצליח לרדת מזמן היסטורי של שעתיים למרתון. מומחי ביו-מכניקה טוענים שהסוד הגדול מאחורי הנעל הוא פלטה מסיבי קרבון, והטכנולוגיה הזו נמצאת עוד בחיתוליה.

בעולם סופר תחרותי, מול תאגידי ענק עם משאבים בלתי נגמרים, שני בחורים צרפתים הצליחו להביא בשורה חדשה שכבשה את עולם הריצה. הם עשו את זה עם רעיון מאוד פשוט – נעליים צריכות להיות קודם כל נוחות. היום כבר אפשר להגיד בוודאות שבעשר השנים האחרונות, אין חברה שהשפיעה יותר על עולם נעלי הריצה מאשר הוקה. שאנשים מוזרים ימשיכו לרוץ יחפים, הוקה זה למי שרוצה לרחף על עננים.

הטכנולוגיה של נעלי HOKA

כל חברה מעניקה לטכנולוגיות שלה שמות מפוצצים אבל ההסברים שלהן הם תמיד פשוטים. בכל נעל של הוקה תמצאו את הטכנולוגיה הבאות:

 • Meta Rocker: מתייחס לצורה המעוגלת של הסוליה, כמו רגליים של כסא נדנדה, מגלשי סקי או גלגל של אופניים. המטרה היא לדמות את התנועה הטבעית בזמן ריצה ולהעניק דחיפה קדימה לכף הרגל.
 • Cushioned Midsole: סוליה עבה, רכה וקלה, שנועדה לבלום זעזועים ולאפשר אנרגיה חוזרת.
 • Active Foot Frame: יחידה מעוגלת שתומכת בקרסול כדי להעניק אבטחה ותחושה של חיבוק לכף הרגל.

טכנולוגיות נוספות של נעלי הוקה

 • J-frame: קצף דחוס בצורת האות J, שנועד לספק תמיכה לרצים הסובלים מקריסה פנימית של כף הרגל.
 • ProFly: קצף בדחיסות משתנה – כלומר קשה יותר בעקב ורך יותר בחלק הקדמי של הנעל.
 • ProFly X: שילוב בין קצף בדחיסות משתנה לפלטת קרבון-פייבר שיושבת מתחתיו.

הדגמים המובילים של נעלי HOKA

הנעליים של הוקה מחולקות לשתי סדרות עיקריות. סדרת Glide שמורכבת מנעלי ריצה בדגש על נוחות וסדרת Fly שמורכבת מנעלי ריצה בדגש על מהירות. יש לחברה מגוון עצום של נעליים, שמגיעים ברוחבים משתנים, אולם אלו הדגמים המובילים שהוקה ממשיכה להוציא ולעדכן בכל שנה.

Hoka Clifton

קליפטון היא שער הכניסה לעולם של הוקה, זו הנעל ששמה את החברה על המפה וגרמה למיליוני אנשים ברחבי העולם להתאהב בה. לא רק שהיא הנעל הורסיטילית והפופולרית ביותר שלה, הקליפטון היא גם נקודת הייחוס אליה משווים את העיצובים החדשים של הוקה. היא מתאימה לריצות קצרות וארוכות, לאנשים עובדים ולהליכה יום יומית. הוקה מקפידה שהמחיר שלה יהיה יחסית נגיש לכולם, לעומת דגמי פרימיום אחרים.

נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות בישראל של חברת הוקה - מדריך

Hoka Bondi

בונדי היא קליפטון על סטירואידים. זוהי הנעל עם הכי הרבה ריכוך של הוקה והיא מדמה הליכה על מזרן רך. הבונדי היא הגרסה הקיצונית של הרעיון מאחורי נעלי הוקה, ולכן מיליוני אנשים בכל העולם מכורים אליה. היא מתאימה לרצים מתחילים, ותיקים, ריצת התאוששות, אנשים גדולים ועובדים שצריכים לעמוד שעות מרובות על הרגליים.

Hoka Rincon

רינקון נקראת על שם יעד גלישה מפורסם בסנטה ברברה, מתוך מטרה לדמות את תנועת הגלים החלקה. היא גרסה רזה יותר של הקליפטון, כלומר יש בה פחות קצף, עניין שהופך אותה לקלה יותר, אבל כזו שעדיין תעניק מספיק ריכוך ותמיכה. מדובר בנעל אימונים מצויינת, עמידה, קלה, נושמת ויציבה.

נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות בישראל של חברת הוקה - מדריך

Hoka Ahari

אהרי היא נעל מסדרת התמיכה של הוקה. היא מיועדת לכל הסובלים מקריסה פנימית של כף הרגל וזקוקים לחיזוקים מתחת לקשת כדי לייצב את התנועה. הנעל מכילה את טכנולוגיית J-Frame שמתפקדת כסוג של באמפר שמעניק איזון ויציבות לכף הרגל בזמן הריצה.

Hoka Speedgoat

הספידגואט היא נעל ששייכת לסדרת נעלי ריצת שטח של הוקה. היא נקראת על שם קארל מלצר שזכה בהכי הרבה מרוצי 100 מייל. מדובר בדגם ששם דגש על נוחות ועמידות לתנאי שטח משתנים. סוליית ויברם ובד בד ג'קארד הופכים אותה לסוס עבודה, ונעל שאפשר לסמוך עליה כאשר יוצאים לריצת שטח למרחקים ארוכים.

נעלי HOKA: נעלי הריצה הנוחות בישראל של חברת הוקה - מדריך

Hoka Rocket X

הרוקט X שייכת לסדרת נעלי המירוץ של הוקה והיא הנעל הקלה והרספונסיבית ביותר של החברה. היא משלבת תרכובת קצף חדשה, בשילוב פלטת קרבון-פייבר שמעניקה מעבר חלק בזמן הדריכה. היא מתאימה לרצים מקצועיים וחובבים, ולריצות ממרחק של 5 קילומטר ועד מרתון.

 • באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  לגבריאל וויילי (Gabriel Whaley) נמאס מאוד פוסט שיווקי בפייסבוק או תמונה סוחטת לייקים באינסטגרם. הוא הבין שהציבור כבר לא יכול לשאת את הרעש הטורדני שמייצר עולם הפרסום המסורתי, ולכן בחר להתחיל פרויקט שאפתני משלו בשם MSCHF שמטרתו להמציא את האינטרנט מחדש. לא לפנות ברצינות לכמה שיותר אנשים בתקווה לתפוס חלק קטן מהעוגה, אלא לפתור לאנשים…


 • דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  קל לראות בחברת נייקי את המרשעת הגדולה שתובעת את כל המתחרים, הרי במשך שנים היא מנהלת מלחמה תביעות עם היריבה השנואה – אדידס, אבל לאחרונה נוספו לרשימת האויבים חברות ענק נוספות כמו סטוק אקס, לולולמון, ובייפ. בעוד התביעה נגד גופים גדולים עוד מתקבלת על הדעת, לחברה יש היסטוריית תביעות קטנונית מול חברות זניחות ואנשים פרטיים…


 • קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  גם אם לא כל הקולקציות נראות בדיוק אותו הדבר, באופנת הגברים מעט מאוד משתנה מעונה לעונה. העיצובים החדשים של המותגים הגדולים מרפרנסים לאופנת הרחוב, לפעמים לתרבות הפופולרית ומדי פעם לטרנדים עכשוויים, אבל בכל מה שקשור לגזרות מעניינות ומאתגרות, אין בשורה חדשה. קיקו קוסטדינוב הוא מעצב שלא יוצר מחדש את אופנת הגברים, אבל כן משנה את…


 • קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  רוני פייג הוא לא מעצב אופנה, למעשה כוח-העל שלו הוא היכולת לייצר הייפ. זה מה שהפך את קית' מחנות צנועה לאחד ממותגי הסטריט-וור המשפיעים ביותר בעולם, ואת הביקור בחנויות של KITH לחוויה בפני עצמה. בעזרת קשרים במקומות הנכונים, הרבה עבודה קשה ולא מעט כישרון, פייג' יצר מוסד ניו-יורקי שמכתיב טרנדים בעולם הסניקרס, ולכן כל המותגים…


 • פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  לא משנה אם מדובר בעיצוב טישרטים, סירטוט, ציור, אנימציה או פיסול, אפשר לזהות מקילומטרים את הסגנון הייחודי של פיט פארה (Piet Parra). סטייל שהפך אותו לאמן מוערך על ידי הגלריות המובילות מעולם, ובמקביל לאחד היוצרים הפופולרים ביותר בתרבות הסטריט-וור. האופן שבו הוא הצליח לשלב בין עולמות הסקייטבורד, מוזיקה ואמנות חזותית, הפכו אותו לאחד האמנים המרגשים…


 • Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  יש מעט מאוד מותגים בעולם הסטריט-וור שהצליחו לשמור על הרלוונטיות שלהם מעל ארבעים שנה. לייבלים שייסדו את הז'אנר, יצרו עדת מעריצים סביבם, והלוגו שלהם הפך לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם תרבות הרחוב. סטוסי היא בדיוק מותג כזה, ולמרות שהוא מלווה אותנו משנות השמונים, לא רק שהוא עדיין רלוונטי, שיא הפופולריות שלו עוד לפניו. זה הסיפור…


 • חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  בכל מה שקשור לעולם הסניקרס והסטריט-וור, תהיו בטוחים שלוס אנג'לס היא אחת הערים המובילות בעולם. למעשה מדובר במקום המושלם להתעדכן בכל מה שחם בסצנה ולהתחבר לתרבות הרחוב. מלבד מורשת עשירה של פאשן וסטייל, אחד המאפיינים הבולטים ביותר של סצנת הסניקרס בעיר הוא הגיוון שלה – ממותגי מעצבים יוקרתיים ועד למותגי סטריט-וור עצמאיים, כך שכולם יוכלו…


 • נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  הילדים שוב משועממים או מתעצלים לצאת מהבית? למה לא לאפשר להם לבצע פעילות מהנה ומשחררת שתשפר להם את היציבה ואת שיווי המשקל, תעניק מיומנויות מוטוריות חדשות, ותעזור לשיפור הריכוז והכושר הגופני. נעליים עם גלגלים משלבות את הטוב מכל העולמות, הן מתנה מושלמת שמשלבת הנאה עם פרקטיות, ועכשיו כל מה שאתם צריכים כדי למצוא את נעלי…


InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *