באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

לגבריאל וויילי (Gabriel Whaley) נמאס מאוד פוסט שיווקי בפייסבוק או תמונה סוחטת לייקים באינסטגרם. הוא הבין שהציבור כבר לא יכול לשאת את הרעש הטורדני שמייצר עולם הפרסום המסורתי, ולכן בחר להתחיל פרויקט שאפתני משלו בשם MSCHF שמטרתו להמציא את האינטרנט מחדש. לא לפנות ברצינות לכמה שיותר אנשים בתקווה לתפוס חלק קטן מהעוגה, אלא לפתור לאנשים בעיות מטופשות באופן ויראלי, כדי שהם יפנו אליך.

באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הויראלים של MSCHF

את היכולת לאבחן תופעות חברתיות ולהעניק להם פרשנות חדשה, וויילי רכש בתקופה שהוא עבד באתר הפופולרי BuzzFeed. הוא תמיד ראה את עצמו כטרול אינטרנט, מישהו שמסוגל לערער על הסטטוס-קוו ולצחוק על הצייטגייסט באופן מעורר מחשבה. למשל אחד הפרויקטים הראשונים שלו היה אפליקציה לחישוב טיפ של
מלצרים, שמחשבת סכום נמוך יותר, אם מדובר במלצרית.

בשנת 2016 הוא ייסד את הקולקטיב האקספרימנטלי MSCHF, במטרה לייצר צורת אמנות חדשה מנקודת מבט
קפיטליסטית. הוא גייס אנשים שהוא מצא ברחובות ניו-יורק, והשכיר מחסן מטונף בברוקלין בלי מזגן ועם גרפיטי בשירותים. המשותף לכל העובדים החדשים היה בוז לכל מי שלוקח את עצמו יותר מדי ברצינות, והאמונה שאין פרות קדושות או נושאים שאי אפשר לצחוק עליהם.

באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הויראלים של MSCHF

היכולת של MSCHF לזהות אנומליות ולהעניק להם פתרון יצירתי, הפכו אותה מהר מאוד לשם מוכר בתקשורת
המיינסטרים. למשל הקולקטיב זיהה שסטודנטים נוהגים לשחק עם הרווחים של הפונט במאמרים שהם מגישים
למרצים, כדי שהעבודה תראה ארוכה יותר. כדי להפסיק את השטות הזו, הם פתחו פונט חדש בשם Times Newer Roman שמעניק 30% תוספת נפח לכל מי שבוחר להשתמש בו.

רשימת המוצרים המטופשים שהקולקטיב פיתח מאז כוללת באנג בצורת תרנגול שמקרקר בכל שאיפה, סימולטור כיסאות משרדיים שמעניק מטבעות מיוחדים, ואפליקציה שמאפשרת להשתמש בכספי ארוחות של עובדים עבור תרומה למועמד פוליטי. גם אם המוצרים האלו לא באמת פותרים דבר או רווחים לצורך העניין, הם יוצרים הרבה הייפ בתקשורת, ומגדילים את כמות העוקבים של MSCHF ברשתות החברתיות.

שאלת המודל העסקי של החברה עלתה לא מעט פעמים, במיוחד אחרי שהיא השיקה Mystery Box בעלות של 100$, עם הבטחה שבמידה והיא לא תיפתח במשך 100 ימים, הקונה יקבל 1,000 דולר בחזרה. הפסד של 900$ על כל פריט לא היה מתקבל על הדעת בכל חברה אחרת, אבל זו בדיוק הייחודיות של MSCHF, התחושה שהיא לא באמת מנסה למכור דבר, אלא רק לייצר פעלולים ויראליים, ולפעול תחת מודל עסקי שהעולם התאגידי לא יודע להגדיר.

נעלי ג'יזס הם דוגמא מדויקת לגישה הניהיליסטית של הקולקטיב. איך מתעלים על שיתופי הפעולה מפוצצי ההייפ של נייקי עם טראוויס סקוט? יוצרים את שיתוף הפעולה האולטימטיבי עם ישו בכבודו ובעצמו, ומשלבים בסוליה מים מנהר הירדן כדי לדמות הליכה על מים. נעלי השטן עובדות על אותו עיקרון, שיתוף פעולה משולש בין אייר מקס 97, השטן, ליל נאס וטיפות של דם בתוך הסוליה, כדי ללגלג על אמנים שמשקיעים את החיים שלהם ביצירה.

באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הויראלים של MSCHF

נייקי תבעה את החברה על השימוש בדגם שלה, והקולקטיב בתגובה לא ידע את נפשו מרוב אושר, הרי הגישה
המרדנית שלהם טוענת שאם תובעים אותך, כנראה שאתה עושה משהו נכון. מאז גם חברת ואנס תבעה אותם על הדימיון החשוד של דגם ה-״ווייבי בייבי״ לואנס אולדסקול, וגם חברת בוסטון רובוטיקס הצרפה לרשימת התובעות, אחרי שהם לקחו רובוט דמוי כלב של החברה, הצמידו לו פיינט גאן, ואפשרו לקהל הרחב לדמות אירוע של ירי המוני בתוך בחלל סגור. האקט הפרובוקטיבי עורר תגובות חיוביות ושליליות, אבל מבחינת החברה זה לא משנה, העיקר שהייתה תשומת לב.

בכל מה שקשור לסניקרס, נראה שלאחרונה MSCHF משנה גישה. היא כבר לא מסתמכת על פרשנויות חדשות
לדגמים אייקונים של החברות הגדולות, אלא משקיעה בעיצובים חדשים עם הטוויסט המיוחד שלה. ה-AC.1 היא
מגף בצורת סד לרגל, שאפשר להראות איתה שבורים ולהישאר שלמים. ה-SUPER NORMAL 2 אולי מזכירה קצת את ה-אייר פורס 1, אבל היא מספיק נוזלית ושונה ממנה כדי להיות יצירה בזכות עצמה, וכמובן ה-Big Red Boots שלוקחות את ההשראה שלהן מעולם האנימציה והתלת ממד, ונועדו לשחרר אותנו מגבולות המציאות.

העובדה ש-MSCHF לא מנסה להפוך את העולם למקום טוב יותר, אלא רק להראות כמה העולם אבסורד, יצרה
סביבה עדת מעריצים. היום לא משנה בכמה היא מתמחרת הפריטים שלה, כל ההשקות המיוחדות הן סולד-אאוט ולאחר מכן הפריטים נמכרים במחירים גבוהים יותר בשוק הריסייל. בלי תקציב פרסום, ללא קהל מטרה ועם שיווק שלא מרגיש כמו שיווק, החברה הפכה למותג מבוקש. היא מעסיקה בסך הכול שלושים עובדים, אבל מייצרת יותר ויראליות מחברות מתאגדי ענק ששופכים מיליארדי דולרים.

עוד כתבות קשורות

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *