נייקי אייר מקס לייט: הגיע הזמן שהעולם יכיר בגדולה שלה

כולם מכירים את ה-אייר מקס 1 ואת ה-אייר מקס 90, אבל ממש ביניהן, בשנת 1989 יצאה נעל לא פחות מדהימה. ה-נייקי אייר מקס לייט (Air Max Light) היא האחות השקטה והפחות מוכרת במשפחה, עכשיו מגיעה ההזדמנות להכיר מחדש את הקלאסיקה, ולתקן עוול שנמשך שנים.

הזדמנות להיכרות מחודשת | אייר מקס לייט | קרדיט: אטמוס טוקיו
הזדמנות להיכרות מחודשת | אייר מקס לייט | קרדיט: אטמוס טוקיו

נייקי אייר מקס לייט

בשנת 1987 נייקי עוררה תדהמה בעולם הסניקרס עם האייר מקס 1. לראשונה בהיסטוריה יצאה נעל ריצה, שהציגה כיצד נראית הטכנולוגיה שתמיד הייתה חבויה בתוך הסוליה. זה היה שינוי מהפכני בגישה מבחינת העיצוב. הבועה לא הייתה רק גימיק נחמד, היה לה תפקיד ביצועי מאחר והיא התרחבה לתוך החלל שנפער בסוליה בכל נחיתה, ואיפשרה ריכוך נוסף לכף הרגל.

על העיצוב הגאוני של האייר מקס הראשונה היה אחראי טינקר הטפילד, והוא הושפע מאוד ממרכז ג'ורג' פומפידו בפריז. שנתיים אחרי הנעל המהפכנית, נייקי חיפשה יורשת, וזה היה ברור שהטפילד הוא זה שיופקד על העיצוב של הדור השני והמשופר בסדרת האייר מקס. השם שהנעל החדשה קיבלה בשנות השמונים היה אייר מקס 2, והיא הציגה מספר שיפורים טכנולוגים מעניינים.

היורשת | אייר מקס לייט | קרדיט: אטמוס טוקיו
היורשת | אייר מקס לייט | קרדיט: אטמוס טוקיו

יציבה, עמידה וקלה

ראשית הסולייה הוחלפה לפוליאוריתן רך וגמיש, שהיה קל יותר מה-EVA הקשיח של האייר מקס 1. בחלק הקדמי הסוליה הוחלפה לפיילון (Phylon) שהוא חומר דחיס, קל ורספונסיבי. כרית האויר הייתה אומנם זהה לזו של האייר מקס הראשונה, אבל נוספה עוד יחידה דקה יותר באזור הקדמי של הפורפוט.

בנוסף, בנעל הזו הופיעו לראשונה האריחים התרמופלסטיים שיצרו מערכת שרוכים ברוחב משתנה, ואיפשרו אבטחה הרמטית יותר של כף הרגל. שיפור אחרון נוסף באאוטסול הוופל המפורסם, שם עורבבו סיבי פחמן (Carbon Fibers) עם גומי קשיח כדי לספק יותר יציבות, עמידות לשחיקה ובלימת זעזועים.

מאחר והטפליד וצוות המהנדסים של החברה הצליחו לשלב חומרים מתקדמים יותר, ולהוסיף עוד אויר בחלק הקדמי של הנעל, היא הייתה קלה יותר מהאייר מקס הראשונה, ולכן השם שניתן לה עם השנים הוא אייר מקס לייט

נידונה לכישלון

הבעיה הגדולה של הנעל הייתה שהיא הייתה אמורה להחליף את האייר מקס הראשונה. מראש הציפיות ממנה היו לא הגיוניות, היא הייתה צריכה להיות פורצת דרך ומהפכנית בצורה בלתי רגילה כדי לשחזר את ההצלחה של הקודמת שלה בסדרה. כמובן שהיא לא הייתה אף אחד מאלו, האייר מקס לייט הייתה פשוט נעל טובה מאוד, שהציגה מגוון של שיפורים טכנולוגיים ועיצוביים.

פשוט נעל טובה, אייר מקס לייט, קרדיט: אטמוס טוקיו
פשוט נעל טובה, אייר מקס לייט, קרדיט: אטמוס טוקיו

חלק בלתי נפרד מהאבולוציה

בשנת 1990 יצאה האייר מקס 3 (שתהפוך בעתיד לאייר מקס 90). זו הייתה נעל עם עיצוב מהפכני שהצליחה להתעלות על האייר מקס הראשונה מכל הבחינות. היום כבר ברור שהאייר מקס לייט הייתה צעד הכרחי בדרך לשם. הרבה מהטכנולוגיה שהטפילד שילב באייר מקס לייט לראשונה, תשולב בהצלחה באייר מקס 90. יש שיגידו שמספיק להביט על שלושת הדגמים כדי להבין כיצד התפתחה האבולוצייה של השושלת, וכמה חשובה הייתה האייר מקס לייט באותה התפתחות.

גרייל של סניקרהדס

מאחר והאייר מקס לייט לא זכתה להצלחה גדולה בעולם הריצה, עם השנים נייקי די זנחה אותה. הנסיונות המעטים להוציא אותה מחדש לא עלו יפה, ובעיקר מילאו את האאוטלטים במאות דגמים שנמכרו במחירים מגוחכים. למרות זאת, מדובר בנעל מדהימה ולא מוערכת שהעולם פספס בענק. עם השנים היא הפכה לגרייל בקרב סניקרהדס, אספנים שידעו להעריך את העיצוב המבריק של הטפילד, ואת השיפורים הקטנים והמשמעותיים שהוא הצליח להכניס כדי לקדם את השושלת לשלב הבא.

מדהימה ולא מוערכת, אייר מקס לייט, קרדיט: אטמוס טוקיו
מדהימה ולא מוערכת, אייר מקס לייט, קרדיט: אטמוס טוקיו

אחרי שנים של הזנחה, ולכבוד חגיגות שלושים השנה, נייקי מוציאה סוף כל סוף את הנעל מחדש במהודרת OG, כלומר בצבעים והחומרים המקוריים. כרגע מדובר רק בשמועות ולא בהצהרה רשמית של החברה, אבל בדרך כלל השמועות הלו מבוססות. ב-10 לאוקטובר יש הזדמנות לערוך קבלת פנים מתוקנת לסינדרלה הזו, ואת ההזדמנות הזו אסור לפספס.

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *