אייר ג'ורדן 5: מטוס קרב תוקפני וחסר מעצורים

ה-אייר ג'ורדן 5 הייתה הראשונה עם לשון רפלקטיבית, הראשונה עם סולייה שקופה, הראשונה עם מנגנון נעילת שרוכים, הראשונה עם המספר 23 בעקב, הראשונה עם קצף יצוק בקרסול, הראשונה עם צווארון אסימטרי, הראשונה ששיתפה פעולה עם סופרים והאייר ג'ורדן הראשונה של העשור החדש – שנות התשעים.

אייר ג'ורדן 5

הראשונה של העשור החדש | אייר ג'ורדן 5
הראשונה של העשור החדש | אייר ג'ורדן 5

האייר ג'ורדן 5 סובלת מבעיה של יחסי ציבור. המיקום שלה תקע בין שני דגמים סופר מצליחים ואהובים שטישטשו את העובדה שמדובר בעיצוב מדהים ופורץ דרך בזכות עצמו. לצערי ההיסטוריה לא זוכרת כמה האייר ג'ורדן 5 הייתה מהפכנית וחשובה בהתפתחות של סדרת הג'ורדן בפרט ושל נייקי כחברה בכלל. המטרה של הפוסט הנוכחי לתקן את העוול ההיסטורי הזה.

מכונת התקפה קטלנית

אל עונת 1989/1990 מייקל ג'ורדן הגיע כשהוא מכונת התקפה בלתי ניתנת לעצירה, למעשה הדומיננטיות שלו בהתקפה ובהגנה שברה כל שיא אפשרי. הוא כבר זכה בתואר ה-MVP, בשחקן ההגנה של השנה, נבחר בקביעות למשחק האולסטאר, השאיר תצוגות בלתי נשכחות כמו 63 הנקודות נגן בוסטון, וסיפק שלל ניצחונות עם זריקות קלאצ' בשנייה האחרונה. את כל אלו ג'ורדן עשה בלי להראות שום סימן של עצירה, להיפך, הוא היה משתמש בפגרה כדי לשפר ולשכלל את היכולות ההתקפיות שלו, להוסיף לארסנל עוד קליעה, לשפר עוד הטעייה ולהגדיל את טווח הזריקה.

קטלני | מייקל ג'ורדן בעונת 1990 עם ה-אייר ג'ורדן 5
קטלני | מייקל ג'ורדן בעונת 1990 עם ה-אייר ג'ורדן 5

הכריש

טינקר הטפילד היה עד לתצוגות המופלאות של ג'ורדן ורצה לשקף אותן בעיצוב של הנעל החדשה בסדרת האייר ג'ורדן. המטרה שלו להיכנס למיינדסט ההתקפי של ג'ורדן ולחפש משהו שיבטא את אותה מנטליות חסרת רחמים, למצוא מכונה שיודעת לתקוף בלי הפסקה. לאחר חיפושים רבים הוא הגיע למטוס קרב ששימש את הצבא האמריקאי בזמן מלחמת העולם השניה. המטוס נקרא P-51 Mustang אבל הטפילד התרכז בדגם ספציפי מתוכו שנקרא The Shark. הבחירה בדגם ״הכריש" הייתה מאחר ובקידמת המטוס היו מאויירות שיניים מזוגזגות, וזה בדיוק הסימבוליות שהטפילד חיפש. את האייר ג'ורדן 5 הוא התחיל מהשיניים המאיימות האלו והציג אותם במידסול.

השראה: P-51 Mustang The Shark | מטוס קרב תוקפני וחסר מעצורים
השראה: P-51 Mustang The Shark | מטוס קרב תוקפני וחסר מעצורים
סקיצה מוקדמת של טינקר הטפילד ל-אייר ג'ורדן 5
סקיצה מוקדמת של טינקר הטפילד ל-אייר ג'ורדן 5

נעליים מנצנצות

הטפילד לא הסתפק בשיניי הכריש כאלמנט עיצובי מרכזי. הוא רצה שהנעל תמשוך תשומת לב, ממש כמו שהוא עשה עם ה-אייר מקס 1 או עם ה-אייר מקס 90, רק שהפעם הוא לא השתמש בצבעים בולטים אלא דווקא בחומרים מנצנצים. הוא ידע שעשרות צלמים עוקבים אחרי כל תנועה של מייקל ג'ורדן על המגרש, אז הוא החליף את העור בלשון ב-3M רפלקטיבי. המטרה הייתה שבכל פעם שהנעל תיחשף לפלאש, התמונה בעיתון למחרת תראה שהנעליים של מייקל ג'ורדן נוצצות. עד אותו שלב השתמשו בחומר הזה בעיקר בנעלי ריצה כמו ה-אדידס נייט ג'וגר כדי שרצים יכולו לרוץ בביטחון גם בשעות הלילה. זו הפעם הראשונה שהשתמשו בחומר הזה למטרות עיצוב בלבד.

לשון רפליקטיבית: אייר ג'ורדן 5
לשון רפליקטיבית: אייר ג'ורדן 5

היום סולייה שקופה כמו נראית עניין שבשגרה, אבל 1990 היא היממה את עולם הסניקרס. לראות את לוגו הג'מפמן מבעד לגומי שקוף, היה מחזה מרהיב ובלתי ניתפס שגם אני זוכר בתור ילד. הטפילד ציטט את עצמו כאשר את הרעיון לסוליה שקופה הוא לקח מה-נייקי מאג שהוא עיצב לסרט בחזרה לעתיד 2 כדי שהאורות בנעל יראו מבעד לסוליה. עוד אלמטיים עיצוביים בולטים הם צווארון אסימטרי, כדי שייצמד באופן ארגונומי לקרסול ועדיין ייספק תמיכה, ולראשונה קצף יצוק גם בגפה העליונה.

סוליה שקופה
סוליה שקופה
צווארון אסימטרי: אייר ג'ורדן 5
צווארון אסימטרי: אייר ג'ורדן 5

עדיין ללא אליפות

האייר ג'ורדן 5 יצאה בפברואר 1990 במחיר של 125$ וכמובן זכתה להצלחה מיידית. היא יצאה בצבעים פייר רד, מטאליק סילבר, פייר רד הפוך וצבע לא שגרתי בשם גרייפ. רק על הפייר רד ההפוך הופיעו הספרות 23 בסוליה ולמעשה רק למייקל ג'ורדן היה אותן, לציבור הרחב הנעליים יצאו ללא הספרות. ג'ורדן סיים את העונה עם תואר מלך הסלים, מלך החטיפות, נבחר למשחק האולסטאר ולחמישיית העונה, כולל תצוגה של 69 נקודות נגד קליבלנד. הוא גם קלע 92 שלשות לעומת 68 בכל העונות הקודמות שלו יחד, עניין שהדגיש כמה ג'ורדן תמיד דחף את עצמו להיות שחקן יותר מושלם. למרות העונה הפנומנלית של ג׳ורדן, שיקגו הודחה בפעם השלישית ברציפות בגמר המזרח על ידי הדטרויט פיסטונס.

אייר ג'ורדן 5 פייר רד הפוך עם הספרות 23 בסוליה
אייר ג'ורדן 5 פייר רד הפוך עם הספרות 23 בסוליה
אייר ג'ורדן 5 מטאליק סילבר
אייר ג'ורדן 5 מטאליק סילבר
אייר ג'ורדן 5 גרייפ
אייר ג'ורדן 5 גרייפ

מסע הפרסום המוצלח של מייקל ג'ורדן וספייק לי (בדמותו של מארס בלקמון) המשיך גם באייר ג'ורדן 5. הפרסומות בטלוויזיה קיבעו את אחד המשפטים האיקונים בעולמם של סניקרהדס – It’s Gotta Be the Shoes.

It’s Gotta Be the Shoes מסע הפרסום לאייר ג'ורדן 5

פראש פרינס והגרייפ

הנעל זכתה למעמד איקוני במגרשי הכדורסל, אבל אירוע נוסף הפך אותה לאיקונית גם מחוצה לו. בספטמבר 1990 עלתה ברשת NBC הסדרה הנסיך המדליק מבייל אייר. השוט הראשון של הפתיח הציג את ה-אייר ג'ורדן 5 מטאליק סילבר שוויל סמית' היה נוהג לנעול ללא שרוכים. סמית' היה הייפביסט מטורף ומפוצץ בסטייל, הוא החליף דגמים של נייקי וג'ורדן בקצב מסחרר, אבל למרות זאת תמיד נשאר מזוהה עם האייר ג'ורדן 5 ובייחוד עם הגרייפ. הקולורוויי שלה התכתב עם הלוגו והכתוביות של הסדרה ובמיוחד שיקף את האישיות הצבעונית של סמית'.

מזוהה עם ה-אייר ג'ורדן 5: הנסיך המדליק מבייל אייר

לאורך השנים הגרייפ הפכה לאחד מהדגמים הפופולריים ביותר של סדרת האייר ג'ורדן שהוא לא בצבעים של השיקגו בולס. למעשה אפשר להגיד שהנסיך המדליק מבל אייר עשתה לגרייפ את מה שהסרט Do The Right Thing עשה ל-אייר ג'ורדן 4 ווייט סמנט, קיבעה אותה לנצח בתרבות הפופ. בשנת 2018 נייקי הוציאה מהודה מיוחדת לגרייפ בשם Fresh Prince, כמובן ללא שרוכים.

Jordan 5 Retro Grape Fresh Prince
Jordan 5 Retro Grape Fresh Prince

פריז וסופרים

מהדורות הרטרו הראשונות של האייר ג'ורדן 5 התחילו לצאת רק משנת 2000. מבין המפורסמות והנדירות שבניהן ניתן למצוא את ה-Laney שהיו בצבעי התיכון של מייקל ג'ורדן ועם הספרות 23 בעקב. לאחר מכן בשנת 2006 יצאה ה-Green Beans Silver שהייתה כולה עשויה מ-3M רפלקטיבי. בשנת 2009 יצאה ה-Raging Bull שהאפר שלה היה כולו מסוויד בצבע אדום. בשנת 2011 יצאה ה-Quai 54 לרגל טורניר הסטריטבול בפריז בעל אותו השם. בשנת 2015 הופיע שיתוף הפעולה הראשון של מותג אייר ג׳ורדן עם חברת סופרים תחת ה-Supreme x Air Jordan 5. לבסוף, שיתוף הפעולה בין מותג ג'ורדן למועדון PSG הביא בשנת 2018 את הג'ורדן 5 Paris Saint-Germain עם המספר 75 בעקב, סמל לשתי הספרות הראשונות במיקוד של פריז.

שיתוף הפעולה הראשון: אייר ג'ורדן 5 סופרים
שיתוף הפעולה הראשון: אייר ג'ורדן 5 סופרים

סוף של תקופה

למרות שהאייר ג'ורדן הייתה יריית הפתיחה של שנות התשעים, היא סימלה גם סוף של תקופה. האייר ג'ורדן 4 הייתה בבירור התפתחות של ה-3 והאייר ג'ורדן 5 היא בבירור התפתחות של ה-4, אבל בדגם הבא טינקר הלך לכיוון עיצובי חדש לגמרי. גם למייקל ג'ורדן נמאס להיות השחקן הכי טוב בליגה שלא לקח אליפות, והוא התחיל לחשוש מהעובדה שהוא עלול להיזכר כפלופ גדול שיודע לקלוע הרבה נקודות אבל לא מצליח להביא תארים קבוצתיים. בהקשר הזה האייר ג'ורדן 5 מסמלת גם סוף תקופה בקריירה של ג'ורדן, לא עוד שחקן צעיר שרודף אחרי היילייטס ושיאים אישיים, אלא מנהיג אמיתי שרוצה להוביל קבוצה לאליפות, לייצר שושלת מנצחת. את זה הוא עשה לראשונה עם ה-אייר ג'ורדן 6.

InstacopSneakers

2 thoughts on “אייר ג'ורדן 5: מטוס קרב תוקפני וחסר מעצורים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *