נייק קובי ברייאנט: כל הסניקרס בתקופת נייקי | חלק שני – מדריך

הכתבה נייק קובי ברייאנט: כל הסניקרס בתקופת נייקי, היא כתבת המשך לכתבה קובי ברייאנט: כל הסניקרס בתקופת אדידס – מוזמנים לקרוא אותה בקישור הזה.

מנקודת מבט תרבותית סדרת האייר ג'ורדן היא הגדולה והחשובה ביותר בהיסטוריה, אבל מבחינת ביצועים הסדרה של נייק קובי ברייאנט נחשבת לזו שיצרה את הנעליים הטובות והמתקדמות ביותר שנראו על מגרשי הכדורסל. ההתחלה של הסדרה הייתה קצת צולעת, קובי לא היה שלם עם שני הדגמים הראשונים ואז נייקי נאלצה להחליף את המעצב קן לינק ב-אריק אייבר.

הטובות ביותר שדרכו על מגרשי הכדורסל: כל הסניקרס של קובי ברייאנט: תקופת נייקי
הטובות ביותר שדרכו על מגרשי הכדורסל: כל הסניקרס של קובי ברייאנט: תקופת נייקי

במבט לאחור נראה בבירור שהסדרה מתחלקת לשני חלקים: משנת 2004 עד 2008, שם קן לינק ואריק אייבר עיצבו עבור קובי נעליים לפי מה שהיה נהוג ומקובל באותה תקופה, ומשנת 2009 עד 2019, אז אריק אייבר הוצב כמעצב הבלעדי של הסדרה, וקובי התחיל להתערב הרבה יותר בתהליך היצירה.

יחד הם יצרו מהפכה בכל מה שקשור לנעלי כדורסל עד לאותה תקופה. בעבודה משותפת, כאשר האחד מפרה את השני, קובי ברייאנט ואריק אייבר הפכו לצמד הפורה והמצליח ביותר בתולדות עיצוב נעלי הספורט, אחרי מייקל ג'ורדן וטינקר הטפילד.

נייק קובי ברייאנט: כל הסניקרס בתקופת נייקי | חלק שני – מדריך

הבהרה: כל עונת NBA מתחילה בסוף שנה קלנדרית ומסתייימת באמצע השנה שאחריה, השנים שמופיעות בכותרת של כל נעל מתייחסות לשנה השנייה.

2004 – Nike Zoom Air Huarache 2K4

בעקבות מאורעות קולורדו, קובי ברייאנט הואשם באונס של חדרנית במלון בו הוא שהה. כדי להשתיק את כל הפרשה, הוא נאלץ לשלם פיצויים בשווי 2.5 מיליון דולר ולאחר מכן התיק נסגר ללא אישום פלילי. בעקבות הפרסום השלילי והמחאה הציבורית, בעונת 2003/04 עדיין אי אפשר היה לתת לקובי נעל משלו, ולכן הנייקי 2K4 הוצגה כחלק מסדרת נעלי הכדורסל של נייקי, למרות שבפועל היא עוצבה עבור קובי ברייאנט.

אריק אייבר הוא המעצב השני בחשיבותו בנייקי אחרי טינקר הטפילד, הוא לקח את האייר פלייט הורצ'י המקורית שהוא והטפילד עיצבו בתחילת שנות התשעים, ויצר ממנה את ה-נייקי זום אייר הורצ'י 2K4, נעל הכדורסל המתקדמת ביותר לאותה תקופה, ואחת מנעלי הכדורסל האהובות בכל הזמנים.

המוטיבים העיקריים של סדרת ההורצ'י היו חומרים קלים ונושמים, נוחות מירבית ותחושה של חיבוק לכף הרגל. כל המוטיבים האלו יובאו לנעל החדשה, אבל הפעם היא קיבלה שידרוג עם יחידת זום בסולייה ותמיכה מוגברת בעקב. מאחר וקובי היה שחקן כל כך דומיננטי, היא הפכה למזוהה איתו עם השנים. לאחר ששאקיל אוניל עזב בסוף העונה לקבוצת מיאמי היט, ברייאנט נשאר הכוכב הגדול בעיר המלאכים, וכאן התחיל רשמית העידן שבו קובי ברייאנט שלט באופן בלעדי בלייקרס.

עוצבה עבור קובי ברייאנט: Nike Zoom Air Huarache 2K4
עוצבה עבור קובי ברייאנט: Nike Zoom Air Huarache 2K4
העידן שלו | כל הסניקרס של קובי ברייאנט: תקופת נייקי
העידן שלו | כל הסניקרס של קובי ברייאנט: תקופת נייקי

2005 – Nike Zoom Air Huarache 2K5

שוב לא מדובר בנעל רשמית, אבל בדגם משודרג שהצליח להתעלות באופן ניכר על הדגם הקודם. ה-2K5 הציגה את טכנולוגיית העילית של נייקי באותה תקופה לנעלי כדורסל, יחידת זום בחלק הקדמי והאחורי של הנעל, פלטת קרבון-פייבר משולבת בסוליית פיילון ליציבות מירבית, ורצועת ולקרו לתמיכה נוספת בקרסול.

בנוסף, מדובר בנעל הכדורסל הראשונה ששילבה את פילוסופיית ה-Free שהטיפה לתנועות טבעיות של כף הרגל ותחשובה קרובה למגרש. על אף כל השדרוגים, הנעל הזו הצליחה להיות קלה יותר מהדגם הקודם וקלה באופן יחסי לנעלי לכדורסל. עם השנים היא הפכה לסמל של הכדורסל המודרני, שבו נעליים הפכו ממגושמות וכבדות לקלילות וניידות, תקופה שבה ביצועים קיבלו עדיפות על אסתטיקה.

סימלה את הכדורסל המודרני: Nike Zoom Air Huarache 2K5
סימלה את הכדורסל המודרני: Nike Zoom Air Huarache 2K5
כל הסניקרס של קובי ברייאנט: תקופת נייקי
כל הסניקרס של קובי ברייאנט: תקופת נייקי

2005 – Nike Zoom Kobe I 

אחרי שנתיים בנייקי, קובי ברייאנט סוף כל סוף קיבל נעל משלו. המעצב שהוטלה עליו המשימה הוא קן לינק שהיה בכיר מאוד במחלקת הכדורסל והפוטבו,ל והתפרסם בזכות שיתוף פעולה מוצלח עם לברון ג'יימס. באותה שנה קובי ניצל את הפגרה כדי להתחזק ולהעלות במשקל, כתוצאה מכך הזום קובי החדשה הכילה מוטיבים מסדרת ההורצ'י הקלה והאוורירית, אבל הייתה צריכה גם חיזוקים ותמיכה כדי להכיל את המסה החדשה של ברייאנט.

השימוש בעור והרצון להפוך אותה לנעל יותר יציבה החזירו את הקובי זום 1 למראה הקלאסי של נעלי כדורסל, גדולות, מאסיביות ועם נוכחות. הן גם הנעליים הראשונות שנקשרה אליהן מנטליות ה-בלאק ממבה שתלווה את קובי לאורך כל הקריירה.

באותה עונה קובי נתן את אחת מהתצוגות ההתקפיות הגדולות ביותר שנראו על מגרשי הכדורסל, ואחת מהתצוגות הגדולות בספורט באופן כללי, כאשר קלע 81 נקודות מול טורונטו. עד היום זוהי כמות הנקודות הגבוהה ביותר של שחקן בודד אחרי תצוגת ה-100 נקודת של ווילט צ'מברליין מ-1962. במשחק נוסף מול המבריקס, הוא קלע 62 נקודות בשלושה רבעים, כאשר כל השחקנים בדאלאס קלעו רק 61 נקודות עד לאותו שלב. בסוף העונה קובי זכה במלך הסלים של הליגה עם ממוצע של 35.4 נקודות למשחק, מה שהפך אותו בסך הכל לשחקן החמישי בהיסטוריה שקולע בממוצע יותר מ-35 נקודות למשחק.

התחילה את השושלת: Nike Zoom Kobe I
התחילה את השושלת: Nike Zoom Kobe I

2007 – Nike Zoom Kobe II

שמונה עשרה חודשים לקח לנייקי ולקובי ליצור את הנעל החדשה בסדרה, בעיקר מאחר וברייאנט היה מאוד תובעני , הוא תמיד חיפש נעל יותר קלה, יותר מהירה, יותר גמישה ושעדיין תעניק לו יציבות ותמיכה. שוב קן לינק הופקד על העיצו,ב והפעם ניתן לראות שהוא יצר חלק עליון הרבה יותר מאוורר והוסיף רצועת וולקו לתמיכה. החותמת של הנעל חזרה להיות צרה והאפר נתפר לסולייה במקום להיות מודבק, עניין שהפך את הנעל לקלה יותר. לינק בעצם חיבר את הנעל אולדסקול והמחיש את זה עם תפרים גלויים וגסים.

גולת הכותרת של הנעל הייתה הסולייה המודולרית שיצרה הפרדה בין החלק הקדמי לאחורי. בעקבות שיטת החיבור המודולרית, הנעל יצאה בשתי גרסאות נוספות, אחת עם רצועת ולקרו במידפוט והייטופ קלה במיוחד. באותה עונה קובי החליף את הגופייה למספר 24, שהיה המספר שהוא שיחק איתו בתיכון. למעשה ברוב שנותיו בתיכון קובי שיחק עם המספר 33, אבל בלייקרס גופייה מספר 33 שמורה לנצח לכרים עבדול-ג'באר, לכן קובי חזר למספר המקורי שלו. בעונה הזו קובי שוב הציג מספרים מפחידים בהתקפה, הוא סיים אותה עם ממוצע של 31.6 נקודות, 5.4 אסיסטים ו-5.7 ריבאונדים למשחק.

קויים יותר נקיים: Nike Zoom Kobe II
יותר אוורור: Nike Zoom Kobe II
מספרים מפחידים בהתקפה | קובי ברייאנט: תקופת נייקי
מספרים מפחידים בהתקפה | קובי ברייאנט: תקופת נייקי

2008 – Nike Zoom Kobe III

שתי הנעליים הראשונות בנייקי היו לא רעות, אבל גם לא קרובות לדרישות המצוינות של קובי בתור ספורטאי. קובי תמיד חשב באופן שונה, הוא תמיד חיפש לחקור כיוונים חדשים והעבודה עם קן לינק לא סיפקה לו את זה. כתוצאה מכך לינק פוטר מהסדרה ו-אריק אייבר הוצב במקומו, הפעם כמעצב הראשי. באותה תקופה אייבר היה מעצב ותיק בנייקי והוא ורצה לקחת פסק זמן מעבודה על נעלי כדורסל, הכל השתנה כאשר הוא פגש את קובי ברייאנט.

אייבר מייד הבין שקובי הוא איש מרתק שיכול להציב לו אתגרים מעניינים וחדשים. ברייאנט אהב את אייבר מאחר והוא לא פסל שום רעיון והוא היה סקרן מספיק כדי ללכת לכיוונים חדשים ולא צפויים. בעבודה משותפת הם יצרו את ה-נייקי זום קובי 3, עדיין לא נעל מהפכנית, אבל כזו שסימלה את החזרה של הסדרה לנעליים קלות ומהירות, להעדפה של ביצועים על מראה.

אייבר חזר למאפייני העיצוב של ההורצ'י 2K4 ו-ההורצ'י 2K5. האפר הפך ליחידה אחת חלקה שמורכבת ממאש, עם גריד של יהלומים שהושפע מבתו של קובי – נטליה דיאמנט (יהלום באיטלקית). לגריד היה תפקיד פרקטי כמובן, הוא שימש סוג של כלוב שאמור לייצב את כף הרגל.

באותה עונה הלייקרס חזרו להיות הקבוצה הכי דומיננטית במערב, קובי זכה בתואר ה-MVP של העונה הרגילה (היחידי בקריירה) ובסופה הלייקרס הפסידו את האליפות בסדרת הגמר לבוסטון סלטיקס. לאחר ההפסד הצורם, קובי יצר את אחת הנעליים האהובות עליו בכל השושלת, ה-ZOOM KOBE 3 מתוך סדרת ה-PRELUDE שסימלה את תחושת האומללות שלו באותה תקופה, או כפי שהוא הגדיר אותה – "ציור עצוב של פיקאסו".

הושפעה מהבת: Nike Zoom Kobe III
הושפעה מהבת: Nike Zoom Kobe III
אומללה: ZOOM KOBE 3 PRELUDE

פה מסתיים החלק הראשון והדי שגרתי של סדרת נייק קובי ברייאנט, מכאן הצמד ילך לכיוון שונה ומהפכני לגמרי, והוא זה שישנה את התפיסה לגבי הסדרה של קובי ושל נעלי כדורסל באופן כללי עד היום, אבל כל זה בחלק השלישי והאחרון…

 • קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  רוני פייג הוא לא מעצב אופנה, למעשה כוח-העל שלו הוא היכולת לייצר הייפ. זה מה שהפך את קית' מחנות צנועה לאחד ממותגי הסטריט-וור המשפיעים ביותר בעולם, ואת הביקור בחנויות של KITH לחוויה בפני עצמה. בעזרת קשרים במקומות הנכונים, הרבה עבודה קשה ולא מעט כישרון, פייג' יצר מוסד ניו-יורקי שמכתיב טרנדים בעולם הסניקרס, ולכן כל המותגים…


 • נעלי כדורסל לוקה דונצ'יץ': הקוסם הגאון של נייקי ומותג ג'ורדן

  נעלי כדורסל לוקה דונצ'יץ': הקוסם הגאון של נייקי ומותג ג'ורדן

  אמרו עליו שהוא איטי מדי, שהוא לא אתלט, שהוא לא יצליח להתמודד עם שחקנים מהירים בליגת ה-NBA, אבל לוקה דונצ'יץ צחק על כולם בדרך לעוד תצוגת ענק בליגה הטובה בעולם. היום כולם מבינים שלא צריך לקפוץ הכי גבוה או לרוץ הכי מהר כדי להיות כוכב כדורסל. חוכמת משחק והרבה כישרון, הם שהפכו בתוך זמן קצר…


 • נעלי כדורסל זאיון וויליאמסון: הטנק המעופף של נייקי ומותג ג'ורדן

  נעלי כדורסל זאיון וויליאמסון: הטנק המעופף של נייקי ומותג ג'ורדן

  זאיון וויליאמסון הוא מסוג האתלטים שמרסקים את כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים על כוח משיכה. הוא שילוב בלתי אפשרי בין מסה ומהירות, כמו טנק שרמן עם ניתור של איילה. בדיוק כמו לברון ג'יימס או צ'ארלס בארקלי, לא ברור איך תכונות מנוגדות כאלו יכולות להתקיים בגוף אחד, אבל זה מה שהופך אותו לכל כך מיוחד, וזה…


 • נעלי כדורסל ג'ה מוראנט: נייקי זכתה בשחקן הכי מלהיב בליגה

  נעלי כדורסל ג'ה מוראנט: נייקי זכתה בשחקן הכי מלהיב בליגה

  בליגת ה-NBA יש 22 שחקנים עם מותג נעליים משלהם, מתוכם לחברת נייקי יש בסך הכול ארבעה שחקני כדורסל פעילים – לברון ג'יימס, קווין דוראנט, יאניס אנטטוקומפו ופול ג'ורג'. מלבד יאניס, כולם נמצאים בשלהי הקריירה שלהם, וזה היה ברור שאם נייקי לא הייתה מחתימה בהקדם את הכוכב הגדול הבא, היא הייתה נשארת בלי שחקן בכיר שייצג…


 • נעלי ג'ורדן: המדריך השלם על סדרת אייר ג'ורדן | Air Jordan

  נעלי ג'ורדן: המדריך השלם על סדרת אייר ג'ורדן | Air Jordan

  אייר ג'ורדן היא סדרת הנעליים המצליחה ביותר בהיסטוריה של עולם הסניקרס. היא התחילה בשנת 1985 כשיתוף פעולה בין חברת נייקי לכדורסלן צעיר בשם מייקל ג'ורדן. בשנת 1997 המכירות של נעלי ג'ורדן היו כל כך גבוהות, שנייקי החליטה להקים חברה נפרדת בשם מותג ג'ורדן שתפעל באופן עצמאי. היום המותג מרוויח 5 מיליארד דולר לשנה, כאשר מייקל…


 • דר מרטינס: מהפאנק ועד לגראנג' של שנות התשעים | Dr Martens

  דר מרטינס: מהפאנק ועד לגראנג' של שנות התשעים | Dr Martens

  נעלי דר מרטינס הפכו להיות מזוהות עם שנות התשעים, אבל כבר עוד בשנות השישים הן הפכו לתופעה תרבותית ולהצהרה אופנתית. מתנועת המוד, דרך הPאנק ועד הניו-ווייב, דוקטור מרטינס תמיד אומצו על ידי קהילות אנדרגראונד בעולם האופנה, האמנות והמוזיקה, והיו סמל של אינדיבידואליות והתנגדות לממסד. אבל איך מגפי עבודה שיוצרו עבור מטרה מאוד פונקציונלית, הפכו להיות…


 • טריידבלוק: השירות שיודע להפוך את הסניקרס שלכם למטבע

  טריידבלוק: השירות שיודע להפוך את הסניקרס שלכם למטבע

  לאיזה חור שלא תגיעו, מישהו ינסה למכור לכם סניקרס. ייזי מאפיה או מושיק עפיה, אדידס סלייד או ג'ורדן-עד, כל עוד מעורב כסף בסיפור, תמיד יש מאכר שמנסה לגזור עלינו קופון. לפעמים מדובר במאכרים מקצועיים וממוסדים כמו סטוק אקס וגואט, ברוב המקרים זה עוד ליצן שבטוח שהוא עלה על בוננזה. אבל למרות כל הפלטפורמות, האפליקציות והנודניקים…


 • ניו באלאנס 550: כל המידע על New Balance 550 לנשים וגברים

  ניו באלאנס 550: כל המידע על New Balance 550 לנשים וגברים

  למעלה משלושים שנה לקח לחברת ניו-באלאנס לגלות את האייר פורס הלבנה שלה, אבל היום כבר אפשר להכריז שה-ניו באלאנס 550 היא אחת הנעליים החמות והמבוקשות ביותר בשנים האחרונות. בין אם מדובר בשיתופי פעולה או השקה רגילה, הנעל זו נחטפת כמו לחמניות חמות, והפכה לאלטרנטיבה עבור כל מי שמחפש עיצוב פשוט ונוח, קצת שונה מהסביבה, שמתאים…


InstacopSneakers

2 thoughts on “נייק קובי ברייאנט: כל הסניקרס בתקופת נייקי | חלק שני – מדריך”

 1. ווואוווו 👌💥 אליפות . כתבה מצויינת שגרמה לי ללכת להוציא מהארון את הנעליים של קובי .
  הרבה חלקים בכתבה שלא ידעתי . תמיד כיף ללמוד דברים חדשים. סופר מעניין – מחכה לחלק הנוסף עם הנעליים האחרונות 🤗

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *