סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 7 | ארד מאור

אם אתם חושבים שהראיון הזה קשור למוות הפתאומי של קובי ברייאנט אתם צודקים במאה אחוז, אחרי ההלם הראשוני, ההכחשה ותקופת האבל הייתי חייב פורקן, משהו לדבר איתו קובי ועל כדורסל שיעזור לי להגיע לשלב ההשלמה. תודה לאל שיש בעולם בחור בשם ארד מאור, דור שני לשחקני כדורסל (רק עכברי כדורסל מכירים את אבא שלי) מושבניק גאה (אנחנו במרכז, לא הולכים פה יחפים) וכמובן סניקרהד רציני עם אוסף מרשים והרבה ידע ותשוקה לנושא. קבענו פגישה במהירות, שמתי את האייר אפטמפו שלי ונסעתי למושב בית חנן כדי לשבת עם ארד ולבדוק במגרש המקומי אם הידית שלי עדיין מאופסת (היא לא).

באופן אחראי ומסודר כל ההקלטות מהראיון שערכתי עם ארד נמחקו, מה שאילץ את המוח שלי להיכנס למוד חיסכון ולפני שהוא עושה ריסטרט להכל, לטוס הביתה מבלי לדבר עם אף אחד, להדליק רדיו, טלוויזיה או אינטרנט כדי שאוכל לזכור כמה שיותר פרטים מהשיחה. הדבר הטוב הוא שגיליתי ששנים של צריכת כדורי אומגה 3 לא היו לחינם, הפחות טוב הוא שלא זכרתי את כל הפרטים הקטנים ולכן השלמתי אותם בשיחת ווצאפ, רוב הראיון הוא מהמפגש שלנו אבל חלקו גם בהתכתבות, בסופו של דבר יצא לטובה.

סניקרהדס בארץ הקודש: ארד מאור (21), חייל אמיץ ושחקן הפועל ברנר
סניקרהדס בארץ הקודש: ארד מאור (21), חייל אמיץ ושחקן הפועל ברנר

נו… אז איפה היית שזה קרה?

אבא שלי בדיוק חזר מחו״ל, הביא שוקולדים, פתאום הוא קרא ידיעה שקובי ברייאנט מת, התחלתי לקרוא בטלפון והייתי בהלם, חצי שעה אני תופס את הראש, לא מאמין. ישר הלכתי והקמתי את האנדרטה הזו לכבודו, מסגרתי את הגופייה, רואה את הקובי 8 גרין גלואו האלו, יש להם מקום מיוחד בלב שלי, הגעתי איתם לגמר גביע המדינה לנערים, הן שחוקות וקרועות לגמרי אבל אני עדיין שומר אותם.

הלם: הגופייה הממוסגרת של קןבי ברייאנט
הלם: הגופייה הממוסגרת של קובי ברייאנט

ולקחתם את הגביע?

לא, אבל הם עדיין יקרות לליבי. הרבה שחקנים מקצועיים יגידו לך שכנעלי כדורסל הן הכי נוחות שיש, הילדים יגידו קיי.די, התינוקות יאניס…

חחחח…דווקא יש לי יאניס, אחלה נעליים. שנים אני אומר לעצמי שאני רוצה ללמוד את סדרת הנעליים של קובי והנה עכשיו אני עושה את זה מכל הסיבות הלא נכונות, אבל עכשיו בעקבות המוות שלו נכנסתי עמוק לסדרה. הוא מאוד הושפע מנעלי כדורגל, הוא גדל באיטליה, אהד את מילאן ואפילו שיחק כדורגל בילדותו.

אחרי שהלייקרס הפסידו בגמר 2008 לבוסטון קובי התעצבן על הדרך שבה מעצבים לו נעליים אז הוא הלך ללמוד עיצוב נעליים בעצמו, התוצאה הייתה הקובי 4 שהתחילה קו עיצובי חדש לגמרי, שונה מכל מה שהיה באותה תקופה. אני זוכר שראיתי את הקובי 8 ואמרתי לעצמי ״מה זה, אני אשחק עם נעלי כדורגל?״ אבל היא הכי נוחה ותומכת למרות שהיא נמוכה שזה בניגוד להיגיון.

נכון, ההיגיון אומר שנעלי כדורסל צריכות להיות גבוהות אבל מה שתומך בקרסול הוא היחידה הקשיחה שנמצאת בחלק התחתון של הנעל ולא האפר שנמצא מעליה. מייקל ג׳ורדן תמיד רצה לשחק עם נעליים כמה שיותר קרובות לקרקע, הוא רצה להרגיש את המגרש וזה בדיוק מה שקובי עשה.

האמת שאני לא מבין איך אפשר לשחק עם האייר ג׳ורדן הראשונה או הארבע. עם האחת עשרה הפטנט מתקפל בצדדים, לא נוחה. העשר והשלוש עשרה הן נעליים שדווקא כיף לשחק איתן. יש לי קובי 1 מ-2006, לא נוחה למשחק אבל יפה, אפשר גם ללכת איתה עם ג׳ינס.

יפה: Kobe 1 2006 All-Star
יפה: Kobe 1 2006 All-Star

ג׳ינס???

אז טרנינג אבל לא לכדורסל, אולי היא מתאימה לזאיון וויליאמסון.

הג'ורדן המקוריות היו מאוד נוחות, אבל גם התפרקו בקלות והייצור שלהן היה יקר יותר, היום מייצרים אותן יותר עמידות וזה לפעמים בא על חשבון נוחות, אבל אם כבר העלית את הנושא, כבר לא רואים נעלי כדורסל חדשות ברחובות, הכל זה רטרו, הרבה מהאוסף שלך זה נעליים שלא ממש יצאו ממגרשי הכדורסל.

שמע זה הרבה קשור לעיצוב, היום הנעליים מעוצבות קודם לשחק איתן כי זה בתכלס מה שחשוב. בתקופה של אבא שלי היו משחקים עם צ׳אקס גבוהות, אבא שלי בעצמו שיחק עם אדידס עבדול ג'אבר שדומות לסופרסטאר, עכשיו לך תגיד לפרחות שאלו היו במקור נעלי כדורסל. אבל שמע, לך תדע מה יהיה עוד עשר שנים, אנשים פתאום ינעלו את הקיירי 4 עם סקיני ג'ינס, הכל יכול להיות, אני לא הייתי הולך עם קיירי וג׳ינס.

היו במקור נעלי כדורסל: ארד מאור עם הג'ורדן 4 ווייט סמנט והג'ורדן 11 ברד
היו במקור נעלי כדורסל: ארד מאור עם הג'ורדן 4 ווייט סמנט והג'ורדן 11 ברד

זה יקרה בוודאות, הנעליים של היום יהפכו לרטרו, זה תמיד ככה, אופנה היא דבר דינמי ומתעתע, אם כולם ילכו עם זה, הדעה שלך יכולה להשתנות. הזכרת את אבא שלך, אז אני מבין שהעובדה שאתה שחקן פעיל בהפועל ברנר היא לא במקרה, אתה בא מבית של כדורסל.

אבי שלי שיחק בהפועל חולון, אבי מאור, רק עכברי כדורסל מכירים את השם שלו. הוא היה פורוורד לא גבוה, קצת כמו צ׳ארלס בארקלי רק עם זריקה של נגר אמיתי. אני חולה על הפועל חולון, יש לי קעקוע שלה על הרגל, ב-2008 אבא שלי לקח אותי לגמר חולון-מכבי, מכבי אז היו חזקים, זו קבוצה שהגיעה לגמר היורוליג באותה שנה אבל בגמר מליק דיקסון קלע את סל הניצחון. פי.ג׳יי טאקר, קלע 18 נקודות, שיחק פה עם הקובי פרוטו. הסניקרהד הכי גדול ב-NBA היה זר אצלנו בקבוצה. פה הוא היה סקורר מטורף, שם הוא אחד משחקני ההגנה הכי טובים בליגה. אני נכנס לחנויות באינסטגרם מארצות הברית ואני רואה אותו מגיב שם, שואל לגבי מידות, זה מדהים, אני יכול לקנות את הנעל לפניו.

בא מבית של כדורסל | סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 7 | ארד מאור
בא מבית של כדורסל | סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 7 | ארד מאור
חולה על הפועל חולון | ארד מאור
חולה על הפועל חולון | ארד מאור

אני חושב שהוא מוציא את כל המשכורת שלו על סניקרס, לא שחסר לו כן… מה גם שהסניקרס שהוא קונה זה השקעה ויש לו גישה למהדורות פרנדס אנד פמילי. אני רואה שיש לך פה עוד הרבה נעליים מלבד קובי.

אני מאוד אוהב צבעוניות על המגרש, רואה את הקובי X אליט כריסמיס האלו, שאני משחק איתן רואים נעל אחת אדומה ואחת שחורה, קניתי אותן ב-200 שקל, היום הן שוות 550 דולר. הקיירי, דוראנט ופול ג׳ורג׳, כולן תמיד מאוד נוחות ומאוד צבעוניות, הקיירי 4 קונפטי הזו למשל, הסולייה שלה בהשראת הקונפטי שנזרק על הקהל במשחק האליפות של גולדן סטייט, קיירי ברח מהמגרש ונתקע לו קונפטי על הסוליה אז הוא שילב את האימג׳ הזה בעיצוב, בכלל הוא בן אדם מעניין, העולם שטוח וכל זה… הוא מעריץ של תרבות הסקייט, הוציא הרבה צבעים של ה-SB והוא אחד השחקנים האהובי עלי.

אוהב צבעים: אוסף הסניקרס של ארד מאור
אוהב צבעוניות: אוסף הסניקרס של ארד מאור

טוב אחרי המוות שלו כל המחירים קפצו, הפרדוקס עם הנעליים של דוראנט הוא שהן נראות טוב על כולם מלבד על דוראנט, ואם כבר הזכרת את פול ג׳ורג׳, מאוד מוזר שיש לו ליין נעליים בנייקי, תראה מי חתומים שם, לברון, קיירי, דוראנט ויאניס, עם כל הכבוד ג׳ורג׳ לא שייך לרשימה הזו, מצד שני הייתה מצפה שלאנתוני דייוויס יהיה חוזה ואין לו.

באמת מוזר שלדייוויס אין חוזה, ג'ורג לא שייך לרשימה אבל הנעליים שלו מאוד נוחות, פרקטיות, יחסית זולות ו-וואלה כיף לשחק איתן. יש לי פה נעל שלו מתוך סדרה שנקראת ממבה מנטאליטי, תראה את הציורים האלה, את הצבעים. הייתי רוצה לנסות את היאניס אבל בא לי שייצאו צבעים מגניבים. הנעליים היחידות שאני לא אוהב לשחק איתן הן של לברון, תמיד מסאביות וכבדות.

בא לי שייצאו צבעים מגניבים : ארד מאור
בא לי שייצאו צבעים מגניבים : ארד מאור

אני רואה שכל הנעליים המטורפות שאתה מציג פה גם שחוקות, אז מבין שאתה לא רק מציג אותן לראווה אלא ממש משחק איתן כדורסל, איך החברים לקבוצה מגיבים?

אין להם מושג מה אני נועל, הם אומרים לי ״וואי יש לך מלא נעליים״ אבל הם בחיים לא יזהו ג׳ורדן רטרו או קובי, הם יכנסו לחנות ויקנו מה שיש, מה שנוח בכיס ונוח ברגל, בדרך כלל זה מסתיים בקיירי שחורות. אם הייתי משחק ב-NBA ועולה למגרש עם האייר ג'ורדן חמש גרייפ כולם היו מתלהבים, פה היו אומרים מי זה הליצן הזה. חברים שלי יכולים להסתכל על התצוגה שיש אצלי בבית ומכל הנעליים להתלהב מהייזי קלבסס השחורות שהם הכי בית כנסת שיש, הם חושבים שאני חולה נפש. גם אמא שלי לא הבינה מה הקטע אז הושבתי אותה לראות את הסרט Sneakerheadz.

מי הליצן הזה? Jordan 5 Retro Grape Fresh Prince
מי הליצן הזה? Jordan 5 Retro Grape Fresh Prince

כי רוב נשים לא מבינות את עניין האיסוף, הן גם קונות הרבה נעליים אבל כדי ללכת איתן, גברים יכולים לקנות זוג שלעולם לא יראה רצפה, שלא נאמר אור יום… אני רואה פה מלא ג׳ורדן רטרו, הוא פרש ממשחק פעיל שאתה הייתה בן שלוש, מתי למדת להכיר אותו?

כל פעם שראיתי את מייקל ג׳ורדן משחק, אם זה ביוטיוב או בספורט חמש גולד התמגנטתי לנעליים שלו. הייתי משחק הרבה ב-NBA 2K, בשלב מסוים הם התחילו להעלות קבוצות עבר, את הבולס של אמצע שנות התשעים, גם אז הייתי ממוקד רק על הנעליים שלו. יום אחד חבר מגיע אלי עם הברד 11, אמרתי יו אני מכיר אותן מהמשחק, מאז נתקעתי על ה-11, קניתי את מתקן התצוגה הזה רק בשביל הקונקורדס והברד, אם היה לי עוד כסף הייתי קונה כמה זוגות. יש לי המון זוגות של 11 נמוכות, שיחקתי הרבה עם ה-IE RIO TEAL, תראה איזה שחוקה היא. יש לי בקופסאות למעלה את הקלוזינג סרמוני בצבע זהב, בכלל שכחתי שהיא קיימת. יש לי פה גם את ה-11 ווין לייק 82, אני מתכוון למכור, לא נועל אותה.

מתקן תצוגה רק בשביל ה-11
מתקן תצוגה רק בשביל ה-11
שחוקה: Jordan 11 Retro Low IE Rio Teal
שחוקה: Jordan 11 Retro Low IE Rio Teal

אני רואה שיש לך פה את כל הג׳ורדנס מלבד השמונה

היה לי את הבאגס באני, מכרתי אותן, אם אני לא נועל אז למה שלא משהו אחר יהנה מהן. רואה את ה-אייר מקס 97 סילבר בולט, אלו הביטרס שלי…

דווקא מהאייר מקס הפחות אהובות עלי, גיליתי לאחרונה שאני דווקא ממש אוהב את ה-180, כמה סניקרס יש במלאי?

כרגע… בערך מאה, אבל האמת שאני מחלק הרבה לחברים, רוצה נעליים? קח… אני פחות בקטע של הייפ, נכנסתי לכל הסיפור הזה ב-2011 לפני כל הבלאגן שיש היום. ייזי פחות מעיינות אותי, כל הצבעים אותו הדבר, יש לי פה רק כמה זוגות, היו לי זברה אבל מכרתי. זה לא שאני לא רוצה טרוויס סקוט אבל אני אף פעם לא זוכה, נרשם להגרלות אבל תמיד מקבל L. יש קצת סופרים כמו הקרש סקייט הזה, לפעמים אני שם חולצת סופרים ומעליה מעיל של דה נורת׳ פייס ואז מרגיש שעשיתי קולאב בעצמי.

יש קצת סופרים | סניקרהדס בארץ הקודש: ארד מאור
יש קצת סופרים | סניקרהדס בארץ הקודש: ארד מאור

אתה יודע זה קורע אותי, טיילתי ב-2002 בדרום אמריקה עם בגדים של דה נורת' פייס, לא היה בזה שום דבר מגניב והיום אחרי שיתוף פעולה עם סופרים נהיה סביבם הייפ, ואם כבר הייפ, איך מושבניק נהיה סניקרהד, אתם לא אמורים ללכת פה יחפים?

זה מושבים בצפון, אנחנו במרכז הארץ. אני אוהב את תצוגות יפות, בגלל זה הכל מסודר במדפים, זה נדבק עוד מהתקופה שעבדתי בפוט לוקר, כל השרוכים מקופלים וקשורים בדיוק כמו בתצוגה, אני שומר גם את כל הקופסאות, קודם כל כי אני אגרן אבל אם אני מחלק סניקרס או משהו ירצה לקנות, אני שם לו את הנעליים בקופסא ויש לך גם קבלה בפנים. יודע מה הדבר הכי מיותר שקניתי? הגרביים שיש עלי כרגע, רציתי משהו של בלנסיאגה, עלו לי שמונים יורו ויש כיתוב רק על גרב אחת, לא ראיתי את זה באריזה, זו הפעם הראשונה שאני גורב אותן, חיכיתי למעמד מיוחד.

שומר את כל הקופסאות
שומר את כל הקופסאות
הקנייה הכי מיותרת: גרביים של בלנסיאגה
הקנייה הכי מיותרת: גרביים של בלנסיאגה

אז קודם כל ריספקט, מעריך את זה מאוד, איפה אתה קונה נעליים?

אני אוהב לקנות דרך הקבוצות בפייסבוק, לפעמים יש שם מציאות טובות, הנה רואה את הבלייזר אוף ווייט הזו, משהו מוכר אותה באלפיים שקל שזה אחלה מחיר, הרויאל פה למעלה, קניתי ב-800 שקל. דרך הקבוצה גם הגעתי לבחור פיליפיני בשם ראיין שאני שולח אליו נעליים לקוסטום, תיקן לי את הסולייה של הפייר רד 4, צבע לי בשחור את ה-11 טוקסידו. גם את האייר ג'ורדן 1.5 שלחתי אליו שיחליף את הסוליה. קונה גם בסניקרבוקס, מאוד מעריך את מה שאוהד ושגיא עושים בארץ, אפילו יש לי את הלה-קוק ספורטיף חומוס, וואלה יש לה סטייל, הצבעים, החומרים, הייתי בהשקה, זה יום אחרי שחולון לקחו גביע. לפעמים אני מזמין גם מסטוק אקס.

מעריך את סניקרבוקס: Le Coq Sportif LCS R800 Sneakerbox Hummus
מעריך את סניקרבוקס: Le Coq Sportif LCS R800 Sneakerbox Hummus

איך אתה עם כל העניין הזה של ריסייל?

אני ממש לא בעד התרבות הזאת ולפעמים זה קצת מקלקל את החוויה, הילדים האלה לא באמת סניקרהדס, הם יכולים לבוא לקאמפים עם חברים שלהם ולקנות עשרה זוגות בלי כוונה לנעול את הנעל, לפעמים הם אפילו לא חושבים שהם יפה, פשוט יודעים שהם יכולים לעשות ממנה הרבה כסף. כל זה בזמן שאני חושב שהיא יפה, רוצה לקנות אותה כדי לנעול ולא מצליח להשיג אותה בריטייל. בגדול אין לי בעיה עם ריסייל, לכל נעל יש ערך, אבל אני לא קונה נעל בשביל למכור, אני אמכור אם לא יצא לי לנעול אותה, או שנעלתי קצת ואני חושב שמישהו אחר יהנה ממנה יותר. בגלל זה אני אוהב לקנות דרך הקבוצות בפייסבוק, אתה תראה הרבה אנשים שמוכרים נעליים נטו כי הן סתם יושבות אצלם, או שהם רוצים לפנות מקום וכסף בשביל נעל חדשה, ככה אתה יכול למצוא מציאות. דרך אגב יש לי מתנה לתת לך, איזה מידה אתה בחולצות, לארג', אקסטרה לארג'?

וואלה, איזה תותח, מדיום למה?

אתה לא אוהב קצת גדול? בכל מקרה לא סיפרתי לך אבל אני גם די.גיי, רואה את כל הואנס האלו, לא רוצה שמישהי תקיא לי על ה-UNC אז לפאבים אני שם ואנס, נעל מאוד לא מוערכת בקרב סניקרהדס ולא בצדק, אני מאוד אוהב את הצבעוניות שלהם, שוקל אפילו לעשות קעקוע של ה-SK8 HI.

לא מוערכות מספיק: ואנס
לא מוערכות מספיק: ואנס

אז מה הקשר לחולצה?

אהה… הלוגו שלי עליה, Baby D יש לי גם קעקוע כזה על היד, בילדות כולם קראו לי בייבי ומתוך השם הפרטי שלי רק האות ד׳ מצלצלת יפה, אז בייבי די. לפני כמה זמן ראיתי סרטון עם ליל וויין, מתברר שעד גיל 11 קראו לו בייבי די, אבל הוא שינה את השם אז לא לקחתי לו. אני מאוד מחובר למוזיקה שחורה, הראשונים של קניה ווסט, קנדריק לאמאר, מאוד מעריך את ההפקה, מאוד אוהב את מה שאתה עושה דרך אגב.

תודה, איך מסתדר להיות ספורטאי ביום ודי.ג׳יי בלילה, קצת שמן ומים לא?

אני לא ממש אוהב אלכוהול אז אין לי בעיה, מלבד זה יש לי זמן כרגע, אני גם לומד מוזיקה ב-BPM. ביוטיוב אני עוקב אחרי קומפלקס, סניקרס שופניג למשל, אירחו את בילי אייליש, יש לה סטייל מטורף, הכל קוסטום מייד למרות שהיא אמרה שלמי שנועל ואנס יש זין קטן.

סניקרהדס בארץ הקודש: ארד מאור
סניקרהדס בארץ הקודש: ארד מאור

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *