סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור

איזה בן אדם שפוי לא ירצה להגיע למקום שנקרא ציפורי… מושב חלקאי בגליל התחתון, שהנסיעה אליו עוברת דרך עצים ירוקים, עדר כבשים, חוות סוסים, פסלים מוזרים וימבה זבובים. נסעתי לפגוש שם את סתיו אסור, מי שעתיד להיות הסניקרהד הראשון של שייטת 13, וביחד עם הגיס שלו רועי פרופר הקים עסק מצליח למכירת סניקרס. הרחק מהעיר על ערמות חציר, דיברנו על הייפביסטים, פלאגים, פלייקרים, מרדפים, דרופים ולמה אף אחד לא כבר קונה אדידס ייזי.

סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור

סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור

שמעתי שאתה הולך למכור סניקרס לטייסים?

בדיוק חזרתי מגיבוש טייס, חברים שלי צוחקים שיהיה לי דוכן סניקרס ליד השקם.

דע לך שאני מעריך אותך מאוד, לבחור בדרך הקשה, זה לא מובן מאליו.

זה בראש מגיל קטן. אבא שלי איש צבא, במושב יש הרבה שייטים וטייסים. הבנים שלהם בגילך ולומדים איתך בשכבה אז זה מה שחושבים עליו כל הזמן, הולכים לבריכה כדי לעשות שחיות, ריצות. החלום שלי הוא שייטת, זה מתאים יותר לאופי שלי.

תסביר לי איפה אנחנו, מה זה ציפורי?

מושב חקלאי יחסית קטן, לכולם פה יש משקים. יש פה קהילה טובה.

החלום הוא שייטת | סתיו אסור | סניקרהדס בארץ הקודש
החלום הוא שייטת | סתיו אסור | סניקרהדס בארץ הקודש
מושב חקלאי יחסית קטן | סתיו אסור
מושב חקלאי קטן | סתיו אסור

מוזר לי שגדלת במושב חקלאי ונפלת לסניקרס, זה הכי לא מתחבר לאוכלוסיה פה…

החברה פה הולכים עם גופייה וסנדלי שורש, זה הסטייל. תמיד הייתי כבשה שחורה. הייתי הולך עם הג'ורדן 13 (Jordan 13 Retro Alternate History of Flight), אף אחד לא הבין אותה. שהתחלתי עם סניקרס חברים שלי היו מביאים לי כאפות, אמרו לי ״תעזוב את זה דחוף״. האמת שגם לי זה היה נראה מוזר, לקנות נעל באלף שקל? זה היה ״פאק מה אתה עושה?״ היום אני כזה ״נקנה אותה, נמכור עוד שבוע, נקנה עוד אחת…״ זה יותר הריגוש, להשיג את הנעל שאתה רוצה, החברה לא מבינים אבל הרגלתי אותם לזה.

תמיד הייתי כבשה שחורה | סתיו אסור | סניקרהדס בארץ הקודש | פרויקט 11
תמיד הייתי כבשה שחורה | סתיו אסור | סניקרהדס בארץ הקודש | פרויקט 11

אז איך בעצם הגעת לסניקרס?

נשאבתי לזה מהסצנה של המוזיקה, YNW Melly, ג'וס וורלד, טראוויס סקוט. זה השמות שאני סוחב איתי הרבה שנים. הם מוציאים את כל הכסף שהם מרוויחים על נעליים ובגדים. בהתחלה אתה רוצה להיות כמוהם ואז אתה מבין שיש סיפור והיסטוריה מאחורי הרבה זוגות, זה שואב אותך פנימה. הרד והפרפל לובסטר עברו אצלנו, כל סדרת The Ten של אוף ווייט. עוד יכתבו על זה בספרי ההיסטוריה.

זה שואב אותך פנימה
זה שואב אותך פנימה

הסיפורים שואבים, גם אני חזרתי לתחום בעיקר בזכותם, איך נכנסת לריסייל?

אתה צריך להביא כסף לנעליים שאתה רוצה, לא כיף לבקש כסף מההורים לסכומים בסדר גדול הזה. מלבד זה יצא לי להיות בפלטפורמה של דייס 13, ואז הכרתי את סטוק אקס.

אם כבר הזכרת, איפה דייס 13 עומד?

זה פרויקט מדהים שנעשה נטו מאהבה לקהילה, הייתה המון עבודה קשה על האתר שבנוי ונראה מצוין, יש שם לג׳יט צ׳ק כשירות חינם. כרגע זה נראה לי פלטפורמה שהיא יותר מדי פתוחה, כל אחד יכול לפתוח חנות ואז כל מה שיש שם יש בפייסבוק, אבל הקבוצות בפייסבוק הרבה יותר יעילות וקלות. דייס זה כניסה לאתר, חיפוש, העלת מוצר, לאנשים אין כוח לזה, יותר מדי סירבול. אולי זה היה יכול להצליח בדרכים שונות.

הלגיט צ'ק הזה שעושים באינטרנט, זה רציני?

אני תמיד אני אומר את זה, בלג׳יט צ׳ק באינטרנט אי אפשר להגיד במאה אחוז, לא מעניין אותי אם אתה הכי טוב בעולם. גם אם אתה הבודק של גואט או סטוק אקס. אי אפשר לדעת באמת עד שלא רואים בעיניים.

אי אפשר לדעת באמת עד שלא רואים בעיניים | סתיו אסור
אי אפשר לדעת באמת עד שלא רואים בעיניים | סתיו אסור

יש לך רישיון נהיגה? או שכל מי שקונה סניקרס צריך להגיע לפה…

תתפלא אבל אנשים מספיק משוגעים כדי לצאת מתל אביב בשבע בערב ולהגיע לפה כדי לקחת זוג. שנה ראשונה הייתי פה לבד עם הג׳ורדן 13, לאט לאט התחלתי להכיר אנשים מהמרכז, לעשות לג'יט צ'ק. פתאום אנשים שהכרתי הפכו לחברים אמיתיים, עושים על האש ביחד. בהתחלה זה היה נראה לי מוזר, להכיר אנשים באינטרנט ואז שהם יהפכו לחברים שלך. אני חושב שבתל אביב אתה מכיר אנשים הרבה יותר מהר, היכרות קצרה ואז הולכים ביחד לדרופים, יש בצפון כמה חבר׳ה בודדים, פה נגמרת הסצנה.

בוא תסביר לי כמה מושגים מעולם הריסייל, מה זה בדיוק פלאג?

זה בן אדם שדואג להשיג את הנעליים שאתה רוצה. אני פלאג של הרבה בארץ. זה מן שרשרת כזו שעובדת בגלל הדרופ הראשוני, הרי לי אין סיכוי להשיג אותו. בזמן שבארץ יושבים בדרופ על עשר זוגות נעליים, בארצות הברית אתה יכול לעשות סיבוב בשבע-שמונה חנויות ולמצוא זוגות יושבים. אין פה תחרות. פלאגים שאני עובד אותם יושבים בקמפים מחוץ לחנויות שוות ותופסים את הנעל, אני משלם להם על זה ומוכר בארץ במחירים הרבה יותר אטרקטיביים מסטוק אקס, בלי עמלות שקר והפתעות מיותרות.

אני פלאג של הרבה בארץ | סתיו אסור
אני פלאג של הרבה בארץ | סתיו אסור

אני לא מבין, איך זה יוצא לך יותר זול?

כי ברגע שאתה עובד עם ספק ומזמין הרבה זוגות, אתה מקבל מחיר אחר ממי שמזמין זוג אחד. מה גם שסטוק אקס מוכרים רק דד סטוק ואני לא. נגיד ה-Nike Air Max 97 Off-White, בסטוק אקס הן עולות 1900 דולר, לי יש זוג VNDS (קיצור של Very Near Deadstock) והמחיר שלהם 3,500 אלף שקל. ואז יש קצת מיקוח.

אבל מה המחיר של VNDS בעצם? איך קובעים אותו?

לוקחים כמה משתנים, הראשון זה כמה הייפ יש על הנעל, נגיד אוף ווייט, סאקיי, טראוויס, יוניון, זו הרמה הכי גבוהה, כל נעל שתצא יהיה לה ריסייל גבוה. אחרי זה הדגם, נגיד ה-Zoom Terra Kiger 5 Off-White לא עניינה אף אחד. ואז משקללים את המצב של הנעל, בדד סטוק אין יותר מדי מה לשחק, לוקחים מחיר סטוק אקס רק בלי המיסים. מצב משומש או נלבשו פעם אחת, ניקח מחיר אטרקטיבי, משומש במצב 8 או 9, סטאר לוס (כוכבים קטנים בחלק הקדמי של הסוליה שנשחקים) או היל דראג (עקב שחוק) ניקח 70-60 אחוז מנעל דד סטוק.

גם המחיר שאנחנו קונים נכנס למשוואה, אנחנו עובדים הרבה על המחיר, פעם בשבוע אני ורועי יושבים ובודקים, רואים מה נכון מה לא נכון, אז יש הרבה היגיון. בארץ וגם בחו״ל יש את הרצון להיות גרידי, לקחת מאה אחוז על הנעל. אז אמרנו נמכור ביותר זול ויהיה כיף ללקוח, נעשה רווח מועט יחסית אבל נשמור עלינו עומדים. אנחנו לו קול קיקס או פלייט קלאב שלא אכפת להם להחזיק סחורה שנים.

רוצים שיהיה כיף ללקוח
רוצים שיהיה כיף ללקוח

איפה אתם עומדים בנושא המשלוח ומיסים, לוקחים או סופגים?

בזוגות שהם דד סטוק אנחנו מביאים את הזוג בלי זמן המתנה ובלי מיסים. אצלי אין מיסי שקר של UPS. בזוגות משומשים לעולם לא יהיו תלונות כי זה תמיד יהיה פחות מסטוק אקס.

הרבה קונים משומש?

כולם קונים משומש! הכי תותחים והכי עשירים בסצנה. תמיד יעדיפו משומש במצב מצוין מאשר דד סטוק, זה משמעותית מוריד את המחיר ולכן אצלנו זה 90 אחוז מהמכירות. Nike Air Force 1 Off-White, לאסט סייל בסטוק אקס 3,200 דולר, אצלנו במצב סביר נמכרת ב-3,300 שקל. ה-Jordan 1 Retro High Court Purple נמכרת ב-600-800 דולר, אצלנו במצב מעולה 1,500 שקל. Jordan 1 Retro Shattered Backboard הולכת ב-1,300 דולר, נמכרה אצלנו ב-2,900 שקל.

כולם קונים משומש
כולם קונים משומש

אנשים שהולכים כמו פינגווינים עם אנטי-קריס, זה אמיתי או אגדה?

בטח! זה הדבר שהכי מנסים לשמור עליו. במיוחד באייר ג'ורדן 1. יש אנשים שעבורם הקריסים מקדימה נראים לא יפה, אז הם מנסים להשאיר את הנעל כמה שיותר VNDS, גם כדי למכור מאוחר יותר. יש כאלה שרואים את הקריסים ומתבאסים, על זה הם לא יקחו את הנעל. אני לא הייתי הולך עם אנטי-קריס בחיים. עם נעל אמורים ללכת. נגיד הסאקיי וואפל, היא מרגשת אותי, אני שומר עליה אבל לא אנטי-קריס ומגבונים על המדרכה, היא נוחה ואני הולך איתה פעמיים שלוש בשבוע.

זה רקוב לגמרי, אנחנו היינו משחקים עם סניקרס מטורפות כדורגל והיום אנשים לא רוצים קפלים מקדימה? מי האנשים האלו, מאיפה הם הגיעו?

בדיוק, תראה כשנכנסתי לתחום אוף ווייט היה הדבר עם הכי הרבה הייפ, היום אני לא רואה את עצמי הולך עם זה כי זה הפך להיות מותג של ערסים, ואז אתה אומר רגע, אני מנסה להיות מיוחד או שאני פשוט לא אוהב את החברה שמשתייכם למותג הזה. עכשיו תאגיד VF קנה את סופרים ויש מצב שהיא הולכת להיות חברת ריטייל, לא רואה פה כיוון אחר. זה יהיה מיינסטרים ולא תדע מה מקורי ומה מזוייף. מה שכיף זה המרדף, לשבת בדרופים. ה-SB Dunk Low Ben & Jerry's Chunky Dunky נראית לי לייצנית, אם היו מוציאם אותה אנלימיטד ולא היה הייפ על SB היא הייתה יושבת באאוטלטים. אנשים היו צוחקים עליה. היום היא 1600 דולר.

הייתה יושבת באאוטלטים | SB Dunk Low Ben & Jerry's Chunky Dunky
הייתה יושבת באאוטלטים | SB Dunk Low Ben & Jerry's Chunky Dunky

וכנראה תהיה נעל השנה בכל העולם אם לא בטופ 10

גם אצלי, היא הכי הצליחה. אני זוכר רק את השמועות לגביה, אמרתי לרועי שאנחנו חייבים לשם עליה יד אבל לא באמת האמנתי בזה. אני בן אדם קטן ממדינת ישראל. בסופו של דבר השגנו אותה והיא בין הזוגות היחידים בארץ. זה היה מרגש, הגענו לאיזה מטרה, גם האיכות מטורפת. מדינת ישראל מלאה באנשים שיודעים להשיג מה שהם רוצים, בין אם דרכי, או כאלו שיכולים להיכנס לקבוצות בחו"ל ולמצוא מה שהם רצו. יש פה גם הרבה ענין של מזל, למצוא בדיוק את הנעל שאתה מחפש. הרבה אנשים אומרים לי ״וואי אתה לא מאמין, שנה אני מחפש את הנעל הזו ובדיוק באתי להזמין מסטוק אקס״, הם מעבירים את הכסף באותו הרגע.

כי זו קנייה מאוד אימפולסיבית, אתה יכול להשוות שעות מחירים על כוס שייקר מעלי אקספרס ב-7 דולר, אבל להוציא 1,500 שקל על סניקרס בלי לחשוב…

גם אצלי זה עובד ככה, אם אני רוצה לקנות גלשן או פלייסטיישן, אני יכול לחפש שבועות כדי למצוא את המקום הכי זול. בסניקרס? גם אם המחיר לא משהו, ״שלח לי פייפל״ ובום נגמר הסיפור. רק אחרי כמה ימים אתה מבין מה עשית ואז אתה אומר לעצמך ״טוב פאק איט״.

סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור
סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור

תמיד מעניין אותי מאיפה יש לילדים כסף לקנות נעליים בסכומים האלו?

יש הרבה ילדים שעובדים כל הקיץ ובסוף באים ושמים 4,000 ש"ח על זוג טראוויס בלי לחשוב, אחרי יומיים הם מעלים סטורי ונגמר הסיפור. אם אין לך כסף לצאת עם חברים ואתה צריך לבקש ממהורים שלך, אז אתה עדיין לא בליגה של לקנות נעל ב-4,000-5,000 שקל. טוני לוי שכל הבית שלו גוצ'י ולואי ויטון ונוסע על פרארי ומזראטי אמר פעם שאם אתה לא גומר את החודש, ואין לך איך לשלם על אוכל, אז אתה לא ברמה הזו. גם החברה הבוגרים והמסודרים כלכלית אצלנו קונים לכיף שלהם רק זוג אחד בחודש. לעומת זאת יש כאלו בלי כסף שקונים ארבע זוגות אוף ווייט בחודש.

אני באמת רואה אנשים מעלים תמונות של אוספים יחסית גדולים שנוצרו תוך כמה חודשים, זה נותן תחושה שלא נבנה פה באמת שום דבר, אלא רק רצון לאסוף כמה שיותר מהר.

הם עושים את זה כדי שיהיה להם סטורי לאינסטגרם. מעט מאוד עושים את זה מתוך אהבה לתחום. אני למשל מאוד אוהב הייפ, כל נעל שקניתי אני חושב האם אני באמת אוהב את העיצוב שלה, או קונה אותה בגלל הסביבה. נגיד ה-Jordan 4 Retro Union Off Noir, כתבתי בכל מקום שזו הנעל הכי מכוערת שראיתי, פתאום אחרי כמה שבועות אני קולט שאני מחפש אותה כמו משוגע. שלחתי הודעה לחבר, ״שמע אנחנו הייפביסטים״. זה מוזר רצח, אין לך בעצם דעה אחת.

ה-SB Dunk Concepts Purple Lobster, היה שם סיפור מדהים ומכרתי אותה דוגרי בגלל רווח. שלשום קניתי אותה שוב, אני באמת אוהב אותה. האוסף שלי היום קטן אבל אני משמר אותו, רק דברים שאני ממש אוהב. ה-Jordan 3 Retro Fragment, יש עליה הרבה הייט כי ההייפ והריסייל סביבה ירד, קניתי כי אני באמת אוהב את העיצוב, היא מדהימה. עוד מעט טראוויס שוב ינעל אותה, ישתחרר למישהו בורג ואז המחיר שלה יקפוץ כמו עם הרד לובסטר או הטיפאני.

מדהימה | Jordan 3 Retro Fragment
מדהימה | Jordan 3 Retro Fragment
סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור
אנחנו הייפביסטים
אנחנו הייפביסטים

אני חושב שלחברה צעירים מאוד קשה לראות מה יהיה בעוד שבע או עשר שנים, רק מי שחווה את ההוצאות הקודמות וראה איך המחירים עולים מבין מה המשמעות של להחזיק נעל כהשקעה למשך שנים ואז ולמכור ברווח עצום.

יש פה שיקגו 2013, גם עליה היה הייט, היא נראית כמו מיד, לא אהבו אותה. אחרי ה-2015 פתאום חזרו לאהוב אותה. היום היא כבר 1,000 דולר. כשהעלנו סטורי בינה לבין ה-Off-White University Blue, שבעים אחוז בחרו בשיקגו.

בחרו בשיקגו | Off-White University Blue
בחרו בשיקגו | Off-White University Blue
סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור
סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור

השנאה למיד זה בכלל קטע, שמתי לב שבתוך הקהילה יש מעמדות, ממש חברה שמתנשאים על חברה צעירים, בעיקר ריסלרים…

יש הרבה ילדים ונערים שיש להם הבנה, הם תותחים ויש להם אהבה לסניקרס. כל האו.ג'יז מתנכלים לחברה חדשים, גם אליי היו מתנכלים. אז אתה לא באמת מתייחס ואז יוצא לך לדבר בפרטי עם הבן אדם ואז אתה מגלה שמדובר באחלה גבר והוא לא רע ולא שונא אותך, סתם כיף לו לכתוב את זה כי חברים שלו רואים את זה ומריצים על זה סתלבט.

גם אליי היו מתנכלים
גם אליי היו מתנכלים
סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור
סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור

זה גם נוצר מריסלרים שמביאים מחירים הזויים שלא מתכתבים עם כלום. הזלזול והכעס הוא על זה שלא יכול להיות פה באמת מסחר אמיתי.

נכון, התקבעו על 1,200-1,400 שקל, ככה הם מתמחרים ג'ורדן 1. מה שהולך פה זה אובסידיאן, קורט פרפל, טאי די, אוף ווייט ונייקי SB. ג'ורדן 1 הפכה לנעל של חבר׳ה שלא מבינים, הייפביסטים. פעם איזה בחור מטורף פרסום אותנו בטיק טוק, זה העלה לנו את העוקבים וזה היה מדהים, אבל אז התחלנו לקבל הודעות כאילו אנחנו חנות ריטייל, ״אני צריך ג'ורדן 1 מידה 44 כמה זה עולה?״ אומרים לי ״למה זה המחיר? אני יכול למצוא אותם בפוט לוקר,״ אני יכול בעיקרון למכור להם מיד והם יחשבו שזה היי.

הרצון הראשוני שלי היה לפתוח חנות שתביא טעם של חו"ל, אנריליסד, פלייר אקסלוסיב, ייזי או.ג'י של אדידס או של נייקי, דברים שלא תראה בחיים בארץ. יש פה הרבה חברה אנדרגאונד שיש להם דברים מטורפים, לא הייפ בכלל. יש שתי נייקי מאג בארץ, זה דפוק לשמוע. ברגע שהקהילה תהיה טובה ונוחה הם גם יכנסו. יהיה להם כיף.

אתה יודע מה עוד מאפיין את הכבדים? הם לא מתעסקים בריסייל, הם מחלקים נעליים, רוצה? קח!

זה אחד הדברים שהייתי בשוק מהם, לפני כמה ימים בחור סיפר לי שמישהו רצה פשוט לתת לו Converse All-Star Vulcanized Off-White מתנה, זה נעל 1,500 דולר, מי נותן נעל של 1,500 דולר?

מי נותן נעל של 1,500 דולר?
מי נותן נעל של 1,500 דולר?

זה תפיסה אחרת, אם אני לא הולך עם הנעל שמישהו אחר יהנה ממנה. זה אחד ההבדלים הגדולים היום בגישה, אני חושב שמפה גם הפערים הגדולים, הדור החדש הביא תפיסה חדשה סביב כסף, זה ערכים אחרים.

הקהילה אמורה להיות הדדית, אני מבין את זה. הרבה פעמים מכרנו קרוב לריטייל מתוך רצון טוב, והבחור אמר ״וואיי תודה רבה חיפשתי אותה מלא זמן״, פתאום הוא מעלה לפייסבוק נעל שמכרנו לו ב-1500 שקל ב-2,800. עשה עלינו פליפ. עכשיו לא כזה אכפת לי, אבל אחי יש לי פייסבוק. לא יקנו ממך. לפעמים עושים פליפ של 100 שקל, זה מצחיק אותי.

פליפ של מאה שקל מצחיק אותי
פליפ של מאה שקל מצחיק אותי

ומה לגבי פלייקרים? זה עוד תופעה חדשה…

בארצות הברית אם אתה עושה פלייק אתה שרוף בעיר, יש שיימינג קיצוני, אם הסתבכת עם האנשים הלא נכונים, לא נותנים לך להיכנס לחנויות, זה תרבות שונה לגמרי. מצד שני יש גם הרבה חברה ותיקים שדופקים פלייק לריסלרים צעירים ואז זה בסדר, לא עושים מזה עניין.

כי הפגיעה יותר חזקה בקונה, הוא לא יוכל למצוא את הנעל הזו במקום אחר.

נכון, בגלל זה הרוב קונים את הזוגות שאנחו מוכרים, אתה לא תמצא ייזי 350 עוד יומיים ממישהו אחר.

עוד קונים ייזי?

לא ממש. אם עכשיו יהיה דרופ היא תהיה סולד אאוט, אבל לא יהיה ריסייל מטורף. הבלאק סטטיק היו 650 דולר לרגילות והריפלקטיב 1600 דולר בקלות, זה היה מפגר. עכשיו הם עושים ריסטוק לדגמים ונותנים להם שמות שונים, אבל זה אותו דגם. אתה שואל את עצמך מה קניה עושה שם? הרוב מעדיפים נייקי.

סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור
סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור

InstacopSneakers

2 thoughts on “סניקרהדס בארץ הקודש: פרויקט 11 | סתיו אסור”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *