אייר ג'ורדן 3: תחילתו של שיתוף הפעולה החשוב ביותר בעולם הסניקרס

ה-אייר ג'ורדן 3 הייתה הנעל הראשונה בגרסת מיד-קאט, הראשונה עם כרית אויר גלויה בסוליה, הראשונה עם אלפנט פרינט, הראשונה עם לוגו ג'אמפמן, הראשונה עם קמפיין מארס בלאקמן, הראשונה עם הלוגו "נייקי אייר" מאחורה, הראשונה שעוצבה על ידי טינקר הטפילד והראשונה עם עור רך שאפשר ל-מייקל ג'ורדן לעלות כל משחק עם נעל חדשה מבלי שיצטרך להתרגל אליה. למעשה אין עוד נעל בסדרת האייר ג'ורדן שהיו בה כל כך הרבה מהפכות עיצוביות וטכנולוגיות, וזה הסיפור מאחוריה.

אייר ג'ורדן 3

מהפכה אמיתית: אייר ג'ורדן 3
מהפכה אמיתית: אייר ג'ורדן 3

למרות שה-אייר ג'ורדן 1 הייתה הצלחה אדירה, זו הייתה בסך הכל נייקי אייר שיפ שהלבישו עליה לוגו של כנפיים. ה-אייר ג'ורדן 2 הייתה אומנם יצירת מופת עיצובית, אבל המעצבים פיטר מור ו-ברוס קילגור הלכו עם החזון העיצובי שלהם רחוק מדי. מייקל ג'ורדן לא סבל את הנעל הזו, הוא הרגיש שאין לו מקום בתהליך העיצוב, שלא מתחשבים בדעה שלו למרות שבסופו של דבר הוא הספורטאי שצריך לשחק עם הנעליים האלו.

ג׳ורדן רוצה לעזוב

המשמעות הייתה שאחרי שנתיים בלבד, ג'ורדן רצה לעזוב את נייקי. באותה תקופה סגן הנשיא רוב סטראסר והמעצב של סדרת האייר ג'ורדן פיטר מור פרשו כדי להקים חברה מתחרה בשם ספורטס אינק. הם ניסו לפתות את מייקל ג'ורדן לחתום אצלם והציעו לו ליין של נעליים ובגדים על שמו. באותו שלב לג'ורדן היו שלוש אופציות: לקבל את הצעה של סטראסר ומור, לנסות לחזור לאהבת נעוריו אדידס או להישאר בנייקי.

אייר שיפ עם לוגו של כנפיים: אייר ג'ורדן 1
אייר שיפ עם לוגו של כנפיים: אייר ג'ורדן 1

טינקר הטפילד נכנס לתפקיד

בשנת 1981 הגיע לנייקי ארכיטקט צעיר בשם טינקר הטפילד. הוא הגיע לחברה כדי לעצב חללי עבודה עבור החברה החדשה. לאחר מספר שנים בתפקיד, הטפילד השתתף בתחרות עיצוב פנימית שנייקי ערכה וזכה במקום הראשון. מאותו רגע הוא קיבל הוראה מלמעלה להפסיק לתכנן חללי עבודה ולהתחיל לעצב נעליים. לאחר מספר עיצובים פורצי דרך, במיוחד עם טכנולוגיית האייר מקס החדשה, הוא קודם להיות מעצב בכיר. לפני שפיטר מור עזב באופן סופי את החברה, הוא ביקש מהטפילד להחליף אותו בסדרת הנעליים של מייקל ג'ורדן.

המעצב החדש של סדרת האייר ג׳ורדן: טינקר הטפילד
המעצב החדש של סדרת האייר ג׳ורדן: טינקר הטפילד

הגרסה של מור לסיפור היא טיפה שונה. הוא טוען שלפיל נייט נמאס מהתלונות של טינקר הטפילד לגבי התפקיד, אז הוא ביקש ממור לפטר אותו. מור חשב שהטפילד לא אשם שיש לו עבודה מסריחה, אז הוא העביר אותו להיות מעצב. הוא הציג לו את טכנולוגיית האייר מקס וביקש ממנו להתחיל לעבוד על סירטוטים. את הסקיצות הוא העביר לפייל נייט שהתלהב מאוד ושאל "מי עשה אותם?" מור השיב שהטפילד. נייט אמר "לא ביקשתי ממך לפטר אותו?" מור השיב שאכן זה מה שהוא ביקש אבל הוא לא עשה את זה, אז נייט ענה "אולי אני צריך לפטר אותך". האמת שהגרסה הזו נשמעת במקרה הטוב מפוקפקת, ולכן היא מופיעה במאמר מוסגר.

לעבוד לילות כימים

הטפילד התבקש לטוס ולפגוש את מייקל ג'ורדן. בפגישה הוא ניסה להבין מה בדיוק ג'ורדן רוצה, מה חשוב לו שיהיה בנעל ואיך הוא רואה אותה מבחינה עיצובית. לאחר הפגישה הטפילד חזר למטה החברה באורגון והתחיל לעבוד על העיצוב. הפרויקט כבר היה בעיכוב של שישה חודשים והטפילד נאלץ לעבוד לילות כימים ולטוס הלוך וחזור למזרח כדי לפקח על תהליך הייצור. לאחר מאמצים קדחתניים הושלמה העבודה על ה-אייר ג'ורדן 3. פיל נייט וטינקר הטפילד טסו לקליפורניה כדי לפגוש את מייקל ג'ורדן ולהציג לו את הנעל החדשה.

מאמצים קדחתניים: סקיצה של ה-אייר ג׳ורדן 3
מאמצים קדחתניים: סקיצה של ה-אייר ג׳ורדן 3
עיכוב של שישה חודשים: סקיצות מוקדמות של ה-אייר ג׳ורדן 3
עיכוב של שישה חודשים: סקיצות מוקדמות של ה-אייר ג׳ורדן 3

ג'ורדן מזלזל בנייקי

נייט והטפילד נכנסו לחדר הישיבות אבל מייקל ג'ורדן לא היה שם אלא רק ההורים שלו. באותו זמן הוא שיחק גולף עם סטראסר ומור שהמשיכו בניסיונות השכנוע להחתים אותו בספורטס אינק. רק לאחר ארבע שעות הוא הואיל בטובו להגיע. הוא נכנס למשרד ואמר בזלזול "נו…מה יש לכם להציע". נייט לקח את המושכות. בערך. הוא אמר "מייקל אומנם חיכינו לך הרבה זמן אבל אני מקווה שזה היה שווה את זה, טינקר הבמה שלך…"

קשיים כלכליים אדירים

באותו רגע הטפילד לא הבין את גודל המעמד, הוא לא ידע שנייקי נמצאת בקשיים אדירים, שהחברה צריכה נס כלכלי כדי לא לקרוס. באותה תקופה נייקי הייתה חברה צעירה שלא הצליחה לייצר דריסת רגל בשום ענף ספורט משמעותי. טכנולוגיית האייר מקס הייתה עדיין בחיתולים, נעלי כדורסל היו בשליטה מוחלטת של קונברס, אדידס וריבוק. היא רק נכנסה לעולם הטניס ועל כדורגל לא היה בכלל על מה לדבר. ריצה הייתה ענף היחיד שנייקי יחסית הצליחה בו וזה פשוט לא הספיק.

כשהוא לחלוטין לא מודע לחשיבות של הפגישה לגבי העתיד הכלכלי של החברה, טינקר הטפילד הוא הוציא סרטוטים ואמר לג'ורדן, זוכר שביקשת נעל נמוכה אבל עם חיזוקים במקומות הנכונים, אז תראה כאן… זוכר שביקשת עור רך? אז הנה…זוכר שבקשת שיהיו לה חומרים והדפסים מעניינים? אז מצאתי את זה…ג'ורדן לא הבין כל כך מה הטפילד רצה, הוא אמר לו, אני לא מבין כלום מהסרטוטים האלו, תן לי משהו מוחשי ביד. הטפילד שלף מתחת לשולחן אב טיפוס ראשוני של האייר ג'ורדן 3.

תן לי משהו מוחשי | אייר ג׳ורדן 3
תן לי משהו מוחשי | אייר ג׳ורדן 3

אהבה ממבט ראשון

ג'ורדן מישש לראשונה את הנעל החדשה והתאהב בה מייד. היא הייתה מעור רך כמו שהוא ביקש, ובגרסת מיד-קאט שמאפשרת לו קלילות וגמישות אבל עם יציבות. האלפנט פריט העניק לה מראה מרענן ושונה, כזה שלא נראה עוד על מגרשי הכדורסל, ובועת האויר השקופה בסוליה הייתה הטכנולוגיה הכי מגניבה באותה תקופה. אבל יותר מהכל ג'ורדן אהב שאין בצד סווש של נייקי אלא לוגו ג'אמפמן מקדימה. ג'ורדן הרגיש שהוא עובר לקדמת הבמה, שסוף סוף מקשיבים לו, שיש מעצב שמוכן להתחיל סרטוט מדף חלק על פי הדרישות שלו.

עיצוב חדש לגמרי: אייר ג'ורדן 3 מהדורת רטרו 2016
עיצוב חדש לגמרי: אייר ג'ורדן 3 מהדורת רטרו 2016

ג'ורדן נמס סופית

תוך עשרים דקות מרגע שהפגישה התחילה הוא שינה לחלוטין את הגישה שלו. "ספר לי עוד…" הוא ביקש. הטפילד הרגיש שיש פה נקודת מפנה, הוא הצליח לפרק את המוקשים שג'ורדן שם בפניו ושלף עוד שפן מהכובע. באותו רגע נכנסו לחדר דוגמנים עם קולקציה של מותג אייר ג'ורדן שתואמת את העיצוב של הנעל החדשה. חליפות ספורט שחורות ולבנות עם אלפנט פריט ולוגו ג'אמפמן בצבע אדום. הקולקציה הייתה פצצה של נוחות וסטייל. ג'ורדן נמס סופית.

כללה גם קולקציית ביגוד | אייר ג׳ורדן 3
כללה גם קולקציית ביגוד | אייר ג׳ורדן 3
מימין, התמונה של נייקי מ-1985, משמאל התמונה המקורית של ג'ונס לינדר
מימין, התמונה של נייקי מ-1985, משמאל התמונה המקורית של ג'ונס לינדר

התמונה המקורית של מייקל ג'ורדן בפוזת הג'אמפמן צולמה לראשונה על ידי ג'ונס לינדר עבור אולימפאדת לוס אנג'לס 1984 והתפרסמה במגזין LIFE. באותה תקופה ג'ורדן עוד לא היה חתום בנייקי ולכן הוא מופיע בה עם נעלי כדורסל של ניו-באלאנס. פיטר מור רצה להשתמש בתמונה עבור האייר ג'ורדן 1 אבל לא יכל בגלל זכויות יוצרים. ב-1985 נייקי שחזרה את התמונה, כאשר הפעם ג'ורדן מצולם עם האייר ג'ורדן 1. טינקר הטפילד לא ידע אם לסרטט את הנעל עם הסווש המסורתי או לייצר לוגו מיוחד עבור מייקל ג'ורדן. בסופו של דבר הוא הלך עם האינסטיקטים שלו. הוא אומנם עיצב את הנעל עם מקום ברור לסווש, אבל הוציא אותה עם ג'אמפמן על הלשון. ה-אייר ג'ורדן 3 עם סווש בצד יצאה בסופו של דבר לראשונה ב-2018 תחת השם ג'ורדן 3 רטרו טינקר הטפילד

שיתוף הפעולה החשוב ביותר בעולם הסניקרס | אייר ג'ורדן 3 רטרו טינקר הטפילד: 2018
שיתוף הפעולה החשוב ביותר בעולם הסניקרס | אייר ג'ורדן 3 רטרו טינקר הטפילד: 2018

קוטפת תארים

את עונת 1987/88 ג'ורדן סיים כמלך הסלים של הליגה עם ממוצע של 35 נקודות למשחק. הוא זכה ב-MVP של העונה הסדירה, נבחר למשחק האולסטאר, זכה ב-MVP של האולסטאר, וזכה שנה שנייה ברציפות בתחרות ההטבעות עם הטבעה איקונית מקו העונשין. בעונה הזו ג'ורדן זכה בפעם הראשונה והיחידה בקריירה בתואר שג'יימס הארדן וסטפן קארי לעולם לא יקחו, שחקן ההגנה של השנה. למעשה זה בכלל מחזה נדיר לראות גארד זוכה בתואר הזה. את כל התארים האלו הוא קטף כאשר הוא משחק עם ה-אייר ג'ורדן 3.

מקו העונשין עם ה-אייר ג׳ורדן 3
מקו העונשין עם ה-אייר ג׳ורדן 3

הקמפיין השיווקי שליווה את האייר ג'ורדן 3 היה גאוני ונקרא "מארס אנד מייק". מדובר היה בסדרת פרסומות משעשעת בטלוויזיה בכיכובם של מייקל ג'ורדן והבמאי ספייק לי ששיחק את הדמות של מארס בלאקמן מהסרט She's Gotta Have It משנת 1986. הקמפיין זכה להצלחה אדירה, יצר משפטי קאלט כמו ?Is It The Shoes ויצר היסטריה סביב מייקל ג'ורדן שהפך למותג אופנה מבוקש.

פרסומת לאייר ג'ורדן 3 בכיכובו של מארס בלאקמן: 1988

הגדולה ביותר בכל הזמנים

האייר ג'ורדן 3 יצאה לראשונה בארבעה קולרוויז שעד היום נחשבים לאהובים ביותר, White/Cement Grey, Black/Cement Grey, White/Fire Red, White/True Blue. המחיר הראשוני היה פחות מחצי מהמחיר שלהם היום – 100$. הן יצאו לראשונה במהדורת רטרו לאחר הפרישה של ג'ורדן ב-1994 במחיר של 105$, וזכו למכירות פושרות עד שהגיעו לאאוטלטים.

ב-2001 הן יצאו בפעם השנייה באותו מחיר אבל הפעם זכו להצלחה גדולה. מאז ועד היום האייר ג'ורדן 3 נחשבת בעיני רבים לנעל האהובה ביותר בסדרת האייר ג'ורדן, ויש שיאמרו האהובה ביותר בכלל. עד היום כאשר שואלים את מייקל ג'ורדן מה הנעל האהובה עליך ביותר, הוא עונה ששלושת המקומות הראשונים הולכים לג'ורדן 3, ג'ורדן 11 וג'ורדן 13, אבל מבקשים ממנו לבחור אחת, זו האייר ג'ורדן 3.

ארבעת הקולורוויז המקוריים של ה-אייר ג'ורדן 3
ארבעת הקולורווייז המקוריים של ה-אייר ג'ורדן 3

שת״פ שהציל את החברה

העיצוב המהפכני של טינקר הטפילד הוא מה שהשאיר את מייקל ג'ורדן בנייקי. הוא הציל את החברה מקריסה כלכלית והתחיל את הסדרה המפוארת ביותר בעולם הסניקרס. נייקי הפכה למעצמה שהיא היום בזכות שיתוף הפעולה בין מייקל ג'ורדן לטינקר הטפילד, שיתוף פעולה שהתחיל בפגישה בין אדם שהגיע לחברה כמעצב חללי עבודה וספורטאי שהחלום שלו היה לחתום באדידס. טינקר ימשיך את שיתוף הפעולה עם מייקל ג'ורדן עד האייר ג'ורדן 15 ויחזור באופן חד פעמי לאייר ג'ורדן 20 בעקבות בקשה ספציפית של מייקל.

שיתוף פעולה שיצר תעשייה שלמה: מייקל ג'ורדן עם טינקר הטפילד
שיתוף הפעולה החשוב ביותר בעולם הסניקרס: מייקל ג'ורדן עם טינקר הטפילד

עד היום פיל נייט בטוח שבפגישה הגורלית בקליפורניה, טינקר הטפילד הוא זה שהציל את נייקי מקריסה. לפני מספר שנים הטפילד ניגש למייקל ג'ורדן ושאל אותו "תגיד, מה שכנע אותך להישאר בנייקי, האם זה באמת העיצוב של הנעל?" ג'ורדן ענה "כן, גם זה, אבל אחרי שיצאנו מהפגישה אבא שלי גער בי, ״לעולם אל תזלזל יותר במר. נייט״ הוא שכנע אותי להישאר בנייקי. הטפילד השיב "אוקי, אל תספר את הסיפור הזה לנייט, הוא בטוח שזה אני".

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *