כל הסיבות שבגללן מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס במכירות

אפשר להתקשקש בשאלה מיהו השחקן הגדול ביותר בכל הזמנים, אבל בכל מה שקשור למכירות סניקרס, מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס במכירות. הוא מוכר פי ארבע יותר ממנו ופי חמש מקובי בריאנט. למעשה הוא מוכר כמו ששת השחקנים שנמצאים תחתיו ברשימה. זה נתון מדהים לאור העבודה שג'ורדן הוא סבא בן 56 שהפסיק לשחק לפני 16 שנה, כלומר יש היום נערים שנולדו אחרי שהוא תלה את הנעליים, והולכים עם ג'ורדן למרות שהם מעולם לא ראו אותו משחק. אז מדוע מותג ג׳ורדן כל כך נחשק והאם יש סיכוי שמשהו אי פעם יעקוף אותו במכירות?

כל הסיבות שבגללן מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס במכירות

פי ארבע מלברון ג'יימס: מייקל ג'ורדן
פי ארבע מלברון ג'יימס: מייקל ג'ורדן

הרבה מעבר לסטטיסטיקה

יש טענות שמותג ג'ורדן מצליח יותר כי הוא הספיק לצבור עשרים שנה של פער על המתחרים. מדובר אכן בחברת ענק שהיא ספונסרית של קבוצות עם חשיפה אדירה כמו פריז סן ז'רמן ו-צפון קרוליינה מליגת המכללות בארצות הברית, אבל זה כמו לטעון שחברת אפל מצליחה כי היא נוסדה בשנות השבעים. לברון ג'יימס אולי קלע יותר נקודות, ביל ראסל לקח יותר אליפויות, אבל ג'ורדן הגיע למעמד שבו הוא כבר לא נמדד באמצעות סטטיסטיקה יבשה.

להיות כמו מייק

מייקל ג׳ורדן הוא הרבה מעבר לשחקן כדורסל, הוא אפילו הרבה מעבר לאתלט. בדומה למארדונה או מוחמד עלי, הוא הפך לדמות מיתית שרק מתעצמת עם השנים, וזה בדיוק החומר שממנו עשויים מותגי-על. כתוצאה מכך ההשפעה התרבותית שלו היא הרבה יותר גדולה. בשנת 2017 זוג נעלי קונברס אולסטאר פשוטות, שג'ורדן שיחק איתם במהלך המשחקים האולימפיים ב-1984, נמכרו במכירה פומבית בסכום של 190,373$. זה מה שאנשים מוכנים לשלם כדי להיות כמו מייק.

מותג ג'ורדן הוא הספונסר של פריז סאן ז'רמן: מייקל ג'ורדן עם ניימאר
מותג ג'ורדן הוא הספונסר של פריז סאן ז'רמן: מייקל ג'ורדן עם ניימאר

השאריות של ג׳ורדן

ההשפעה העצומה של ג׳ורדן הביאה למהפיכה הגדולה ביותר בעולם הסניקרס. היא התרחשה עם ההשקה של ה-אייר ג'ורדן 1 ב-1985, ומאז פחות או יותר בכל שנה נעלי ג'ורדן שברו את שיאי המכירות של עצמן. המהפיכה המשיכה בשנת 1997 שבה מותג ג'ורדן נהפך לגדול מדי עבור נייקי והוא הפך לחברה נפרדת.

במרץ 2019 התפרסם במגזין פורבס שהמכירות של מותג ג'ורדן בשנה האחרונה הסתכמו ב-3.14 מיליארד דולר. מתוך הסכום הזה ג'ורדן לקח לכיס 130 מיליון דולר. לשם השוואה לברון ג'יימס הרוויח באותה תקופה 32 מליון דולר ואחריו קווין דוראנט עם 26 מיליון. מצחיק לכתוב את זה על סכומים כאלו, אבל הם מרויחים את השאריות שג'ורדן משאיר להם.

מהפיכה בעולם הסניקרס: לוגו הג'אמפמן של מותג ג'ורדן
מהפיכה בעולם הסניקרס: לוגו הג'אמפמן של מותג ג'ורדן
130 מיליון דולר לכיס: מייקל ג'ורדן בפרסומות לאייר ג'ורדן 6 | כל הסיבות שבגללן מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס במכירות
130 מיליון דולר לכיס: מייקל ג'ורדן בפרסומות לאייר ג'ורדן 6 | כל הסיבות שבגללן מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס במכירות

המרוויח ביותר בעולם

כדורגל וכדורסל הם הענפים שבהם חברות הספורט מוכנות לשלם הכי הרבה כסף לשחקנים כדי לקדם מכירות של נעליים. הסיבה היא שמדובר בענפים גלובליים שהכוכבים בהם פופולארים בכל העולם. בכל הקריירה ג'ורדן הרוויח מכדורסל 90 מיליון דולר. כלומר היום בשנה אחת שבה הוא לא משחק, הוא מרוויח יותר מב-15 שנים שבהן הוא היה שחקן הכדורסל הטוב ביותר בעולם. ג'ורדן מרוויח היום אפילו יותר מ-ליונל מסי שהוא הספורטאי המרוויח ביותר בעולם (127 מליון דולר).

העולם עובר ללייפסטייל

הנעליים של לברון ג'יימס, קווין דוראנט, קיירי אירווינג, ג'יימס הארדן וסטפן קארי מיועדים לפרפורמנס בעוד ג'ורדן נתפס כמותג לייפסטייל. למעשה עוד בשנות השמונים והתשעים נעלי ג'ורדן היו כל כך יקרות ומפוצצות בסטייל, שלשחק איתם כדורסל בהפסקות היה פשע (האמת העצובה היא שלא רק שישחקנו איתם כדורסל, אלא הוספנו חטא על פשע ושיחקנו איתם גם כדורגל). לאורך השנים נעלי ג'ורדן נשארו כאלו שהולכים איתם בעיקר מחוץ למגרש, בעוד הנעליים של לברון ג'יימס נשארו מיועדות לספורט בלבד. מאז שהתחיל טרנד האת'לז'ור, זה גם נהיה טבעי ללכת עם נעלי ג'ורדן לעבודה, לפאב ואם אתה הבעלים של קונקורדס…לחתונה.

מיועדות לספורט בלבד: לברון ג'יימס
מיועדות לספורט בלבד: לברון ג'יימס | כל הסיבות שבגללן מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס במכירות

ג׳ורדן במקום ג׳ימי צ׳ו

פעם נשים היו קנאיות למותגים כמו ג'ימי צ'ו או פראדה, היום זה טבעי לראות ברחוב מישהי הולכת עם אייר ג'ורדן 1. לא תראה מישהי במכון עם לברון או קובי, אבל כן תראה אותה לבושה מכף רגל ועד ראש במותג ג'ורדן. זה כמובן חלק מהתפיסה של המותג לפנות לנשים, ולהכניס אותן לעולם הסניקרס שנחשב עדיין גברי. אנחנו רואים יותר שיתופי פעולה עם נשים כמו אנה ווינטור עם ה-אייר ג'ורדן 4 או אליילי מאי עם האייר ג'ורדן 6. הצבעים ששולטים שם הם עדיין ורוד, אדום ושחור, אבל גם דימונה לא נבנתה ביום אחד.

אייר ג'ורן 4 מהדורת ווג בעיצוב אנה ווינטור
אייר ג'ורן 4 מהדורת ווג בעיצוב אנה ווינטור
אייר ג'ורדן 6 בעיצוב אליילי מאי
אייר ג'ורדן 6 בעיצוב אליילי מאי | כל הסיבות שבגללן מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס במכירות

התחרות מצד אדידס וקניה ווסט

אם יש דמות שבאמת יכול להתחרות עם הפופולארית מייקל ג'ורדן היא קניה ווסט. יש שיפטינג רציני בשנים האחרונות מחוזים עם ספורטאים, לחוזים עם סלבריטאים ואמנים שיש להם הרבה יותר מעריצים ועוקבים ברשתות החברתיות. עם אסטרטגיית שיווק דומה מאוד לזו של מותג ג'ורדן, נעלי ייזי הפכו לנחשקות ויצרו תופעות כמו מחנאות מחוץ לחנויות ושוק ריסייל מטורף. יחד עם זאת, מאחר והשוק מתחיל להיות מוצף בייזי, והוא עתיד להיות אפילו עוד יותר מוצף בשנים הקרובות, יש פגיעה בערך של המותג. לעומת זאץ מותג ג'ורדן לא רק שנמצא בעלייה, אלא יש ציפייה לראות גידול משמעותי במכירות בשנים הקרובות.

היחידי שמתקרב ל-מותג ג'ורדן: קניה ווסט | מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס
היחידי שמתקרב ל-מותג ג'ורדן: קניה ווסט | מייקל ג'ורדן מרסק את לברון ג'יימס

כל הסיבות הנ"ל נחמדות ואולי אפילו נכונות, ואני יכול להמשיך לזרוק פה נתונים ונימוקים רציניים לסיבות שבגללן ג'ורדן מוכר יותר נעליים מכולם, אבל האמת שיש סיבה אחת שהיא מעל כולן, הנעליים שלו פשוט הכי יפות.

קישור לכתבה בפורבס

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *