הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

הייתה תקופה שבה היפנים שלטו בעולם. מתעשיית הרכב דרך האלקטרוניקה ועד המחשוב, כל מה שהאמריקאים והאירופים ידעו לעשות, היפנים עשו טוב יותר. המכוניות שלהם היו אמינות יותר, המצלמות משוכללות יותר והמחשבים מהירים יותר. עד היום הכיתוב Made In Japan הוא סמל לאיכות ייצור וקידמה טכנולוגית. העניין הוא שכבר מזמן היפנים לא מתמחים רק במצלמות ומכוניות, הם דומיננטים גם בעולם האופנה עם שורה של מעצבים שהפכו לאגדות כמו ניגו, ריי קוואקבו והירושי פוג'יווארה. זה די ברור שהפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס, תהיה של חברת אסיקס.

הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

הזינוק של ניו-באלאנס בשנתיים האחרונות, הוכיח שגם בלי תקציב שיווק מפלצתי, עליונות טכנולוגית וחוזים של מאות מיליוני דולרים עם האמנים הגדולים ביותר בעולם – אפשר לתת פייט! הוא גם הוכיח שהקהל צמא לאלטרנטיבות ופחות מעניין אותו לראות עוד פעם את אותה נעל במיליון וריאציות. עם בחירה מדוייקת של שיתופי פעולה, החזרה של דגמי רטרו נשכחים ודגש על איכות ייצור, ניו-באלאנס הצליחה לפרוץ את תקרת הזכוכית. היום השוק פתוח לקבל חברות חדשות שהן לא נייקי ואדידס, ואסיקס עושה את הכל המהלכים הנכונים כדי להיות הבאה בתור.

הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

כמו כל התעשיות המובילות ביפן, גם ההיסטוריה של חברת אסיקס קשורה לטרגדיה של מלחמת העולם השנייה. ארבע שנים אחרי המלחמה, יפן עדיין הייתה בשפל מוראלי נוראי בעקבות פצצות האטום שארצות הברית הטילה על הערים הירושמה ונגסאקי. איש צבא לשעבר בשם קיהצ'ירו אוניצוקה, חיפש להרים את המוראל של נערים ונערות שלא ראו יותר עתיד במדינה. הוא ראה בספורט גורם שיכול לעשות את זה, ולכן הקים בשנת 1949 את אוניציקה טייגר – חברה שנועדה לקדם ספורט באמצעות נעליים, ולהחדיר אמונה בילדים הצעירים של יפן.

השם אוניציקה טייגר נבחר כתוצאה מחיבור של שני רעיונות. יש אמרה ביפנית ש-"טייגר רץ 1000 מייל ביום", אוניציקה אהב טייגרים ורצה למזג בין השם שלו לדרך החיים הספורטיבית – כך נולד השם אוניצוקה-טייגר.

אוניציקה היה אדם מבריק שכל הזמן חיפש פתרונות טכנולוגיים כדי לשפר את היכולות של הספורטאים. הוא שאב השראה מזרועות של תמנון כדי לייצר נעלי כדורסל עם אחיזה טובה בקרקע, וממערכות קירור של אופנועים כדי לייצר נעליים מאווררות לרצים. ספורטאים ביפן התחילו לאמץ את הנעליים של אוניציקה טייגר מאחר והם ראו בה חברה חדשנית וטכנולוגית שמקפידה לשמור על רמה גבוהה של איכות וביצועים.

הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

נייקי מייבאת את הסניקרס של חברת אסיקס

בסוף שנות החמישים סטודנט צעיר מאונברסיטת אורגון כתב עבודת סמינר שהכותרת שלה הייתה "האם הנעליים היפנית יכולות לעשות לנעליים הגרמניות מה שהמצלמות היפניות עשו למצלמות הגרמניות?" לסטודנט קראו פיל נייט ובתור איש עסקים ממולח, הוא מייד זיהה את היתרון הגדול של אוניצוקה טייגר. חברה פורצת דרך, שמייצרת במינימום עלויות סניקרס איכותיות ומתקדמות.

בסיום הלימודים, הוא יישם את התוכנית העסקית שלו והקים חברה בשם בלו ריבון ספורטס שייבאה נעלי אניצוקה טייגר לארצות הברית. במשך עשר שנים בלו ריבון ספורטס הייתה הנציגה הבלעדית של אוניצקה טייגר בצפון אמריקה, עד שבשנת 1971 שתי החברות נקלעו לסכסוך עסקי ונאלצו להיפרד. כולם יודעים שככה נולדה נייקי, אבל בצד השני של האוקיינוס, אוניצוקה טייגר התאחדה עם חברות ההלבשה וציוד הספורט GTO ו-JELENK והתחילה לפעול תחת השם אסיקס.

הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

הרעיון לשם הגיע מהמשפט: "ראש צלול בגוף צלול", בלטינית ההגייה היא Anima Sana in Corpore Sano ושם החברה הוא בעצם ראשי התיבות של המשפט הזה. 

טכנולוגיית הג'ל

אסיקס המשיכה לחקור את עולם הריצה ולשפר את הדגמים שלה, כאשר בשנת 1986 היא יצאה עם הטכנולוגיה המובילה שלה – הג'ל (Gel). זו בעצם הייתה יחידת סיליקון שהושתלה בסוליה, והתשובה לטכנולוגיית האוויר של נייקי. סדרת הג'ל-לייט התחילה ב-1987, אבל הדגם הראשון שעשה את הפריצה הגדולה מעולם הריצה לרחובות, הוא ה-ג'ל לייט 3 שיצא בשנת 1990. למעצב של הנעל קראו שיגיוקי מיצוי (Shigeyuki Mitsui) והוא יצר מאסטרפיס מלאה בחידושים טכנולוגיים ופרטים יחודיים שהבליטו אותה מהסביבה, כמו לשון שהתפצלה לשני חלקים.

הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

עד היום הג'ל לייט 3 הוא ספינת הדגל של החברה, והיא נחשבת לאחד מהעיצובים הגדולים ביותר בכל הזמנים. אסיקס מקפידה לערוך סביבה מגוון שיתופי פעולה, ולהוציא אותה בשלל מהדורות מוגבלות ואקסקלוסיביות. הבעיה היא שדגם אחד לא מספיק כדי לייצר מומנטום, הקטלוג של שתי החברות המובילות הוא עצום, וגם לניו-באלאנס, ריבוק ופומה יש עבר מפואר. החברות המצליחות הן אלו שיודעות להשתמש בקטלוג שלהם בהתאם לטרנדים שעובדים באותה תקופה. אסיקס נאלצה לחפור עמוק יותר בארכיונים שלה, כדי להוציא מחדש דגמי רטרו נשכחים.

אסיקס ג'ל קייאנו 5

המקום הראשון שאסיקס פנתה אליו הוא סדרת ה-קייאנו (Kayano) שהתחילה ב-1993 כנעלי ריצה מקצועיות למרחקים ארוכים, והן נקראות על שם המעצב שלהן טושיקאזו קייאנו (Toshikazu Kayano). עם השנים, סדרת הקייאנו זכתה לאינספור פרסים ותארים, והיא ממשיכה לצאת עד היום. למעשה יש רצים שמוכנים להישבע שזו נעל הריצה הטובה ביותר בעולם.

מתוך כל הסדרה, אסיקס בחרה להוציא את ה-ג'ל קייאנו 5 משנת 1999, נעל שההשראה לעיצוב שלה נלקחה מהעוצמה והקשיחות של חרק ענק עם צבתות בשם – איילית. הבחירה בדגם הזה היא די ברורה, דאד שוז קלאסית עם אסטתיקת ניינטיז, טכנולוגיה של שנות האלפיים, סולייה מאסיבית וצבעים בוהקים. כל מסע הפרסום סביב הנעל צעק שנות התשעים, וכלל שחזור של מודעות הפרסום מאותה תקופה עם אותו פונט במדויק. הנעל נחשפה לראשונה בשבוע האופנה בפריז בתצוגה של המותג הגרמני GmbH .

קודם כל איכות

הדגם השני שאסיקס העלתה באוב הוא GEL-MC PLUS משנת 1995. מדובר בעוד עיצוב מבריק של שיגיוקי מיצוי שרצה לייצר נעל ריצה שמעניקה תוספת יציבות ותמיכה לכף הרגל. אסיקס שמרה על העיצוב המקורי של קלאסיקת הניינטיז הזו, אבל הכניסה בה טכנולוגיה מתקדמת מנעל ריצה עדכנית בשם ג'ל קומולוס 17 (GEL-CUMULUS). כלומר בניגוד למתחרות שמוציאות אשפה מפלסטיק וקוראות לזה נעל, לאסיקס חשוב שהנעליים שלה יהיו קודם כל איכותיות ונוחות.

הדגם השלישי שאסיקס שלפה הוא ה-GEL 1090 משנת 2003. מדובר בעוד קלאסיקת ריצה שהעיצוב שלה הושפעה מקווי המתאר של אופנועי כביש ומהדגל המשובץ שמנופפים בו במירוצים. גם הבחירה בנעל משנות האלפיים היא לא מקרית, מאחר והיא מתכבת עם הטרנד שחוזר לתקופה שבה הטכנולוגיה והפונקציונליות צברה תאוצה וקיבלה את הבמה המרכזית.

הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

שיתופי הפעולה של אסיקס

לאסיקס יש מסורת ארוכה של שיתופי פעולה עם המותג קית' (KITH) של רוני פייג, בעיקר סביב הג'ל לייט 3 והג'ל לייט 5. בנוסף היא מרבה לשתף פעולה עם חנויות בוטיק כמו אטמוס, AFEW, סולבוקס, HANON, סניקרסטאף, לואיזה ויה רומא, מיטה, פוטפטרול, קונספטס, וצריך תמיד לזכור שהיא הייתה שיתוף הפעולה הראשון של המוסד האמסטרדמי פאטה. בנוסף, אסיקס דואגת לייצר גם קשרים חדשים ומעניינים כמו עם Awake של אנג'לו בקו (Angelo Baque), ויויאן ווסטווד, קום דה גרסון, האמן SBTG, שון וויתי'רספון ואנדרסון בל, שהוא בית אופנה מסאול שמערבב אורבניות קוריאנית עם מינימליזם סקנדינבי.

הפריצה הגדולה הבאה בעולם הסניקרס תהיה של חברת אסיקס

עוד שיתוף פעולה מרתק של אסיקס הוא עם המעצב הבולגרי המוכשר קיקו קוסטדינוב (Kiko Kostadinov). הפעם לא מדובר בקולב חד-פעמי, אלא קוסטדינוב נשכר כדי להיות ממש יועץ. הוא עוזר לה להחזיר דגמי רטרו, ויוצר דגמים חדשים כאשר הוא לוקח השראה מהמסורת העיצובית והשפה האסטתית של החברה. הקולקצייה האחרונה שלו היא מיזוג של נעלי ריצה וכדורסל, בצבעים קרים ומבריקים שאנחנו רגילים לראות בדרך בנעלי יוקרה.

הסניקרס של חברת אסיקס: להשיג כל עוד אפשר

זה קצת מוזר לקרוא לאסיקס אנדרייטד, הרי היא כן זוכה לסיקור במדיה, כן משתפת פעולה עם המעצבים החמים ביותר ועם הבוטיקים היוקרתיים ביותר, ובנוסף לכל, יש לה את הידע, הטכנולוגיה והמורשת כדי לעשות מה שהיא רוצה. למרות הכל, אסיקס עדיין נתפסת אצל חלקים גדולים מהציבור כנעל ריצה בלבד. היא עדיין פופולארית ביפן ובאירופה, אבל פחות בצפון אמריקה שם נחרצים הגורלות. כולם מאוד מעריכים ומוקירים אותה, אבל אין סביבה הייפ, אין לה את הדבר הזה שמייצר פאניקה.

להשיג היום קולבים מבוקשים של נייקי, אדידס ואפילו ניו-באלאנס נהיה בלתי נסבל. הקולבים של אסיקס לעומת זאת, לא רק ששוכבים על המדפים, הם גם נמכרים במחירים מצחיקים. הם לא פחות יפים, הרבה יותר איכותיים, אבל עדיין לא מצליחים לצבור מספיק תאוצה כדי להפוך למבוקשים. במקרה הזה, תהפכו את העדריות של סניקרהדס ליתרון. תקנו לעצמיכם אסיקס, לפני שגם אותה יהיה קשה להשיג.

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *