נעלי הרים השתלטו על רחובות הערים: מה זה גורפקור?

אין מזג אוויר רע, רק לבוש לא מתאים, למד על בשרו כל חייל צעיר שעשה טירונות חורף בשיזפון. העניין הוא שאם בעבר רק חנות מתמחה לציוד מטיילים החזיקה מעילי רוח של חברת דה נורת' פייס או נעלי הרים דוחות מים של מותג סלומון, היום פריטים של דה נורת' פייס אפשר להשיג בכל רשת פאסט-פאשן באינטרנט, ואין חברת סניקרס מובילה שלא מייצרת נעלי שטח בעצמה. למעבר של ציוד מקצועי מעולם השטח והטיולים לרחובות הערים קוראים טרנד הגורפקור (או הייקרקור), אבל מה זה גורפקור ולמה הטרנד הזה כאן כדי להישאר?

נעלי הרים ברחובות הערים: מה זה גורפקור?

נעלי הרים ברחובות הערים: מה זה גורפקור?

המונח גורפקור (Gorpcore) הוזכר לראשונה במאמר משנת 2017 שהתמקד בטרנד החדש שהביא את עולם השטח לרחובות הערים. המילה 'GORP' היא ראשי תיבות של Good old Raisins and Peanuts והיא מתייחסת לחטיפי האנרגיה שמטיילים סוחבים בכיסים שלהם. לכן גורפקור מתייחס בסוג של ציניות לסגנון או טרנד העוסק באופנה בהשראת טיולים.

בין הלבוש הטכני והעתידני לעולם הנורמקור יושב טרנד הגורפקור. הרעיון מאחורי הטרנד הוא יבוא של גזרות רחבות וחומרים חכמים מעולם השטח והטיולים לרחובות הערים. לדוגמא, שימוש בבדים כמו ריפ-סטופ שהם קלילים, נושמים ועמידים נגד התרחבות של קרעים. גורפקור התפתח אצל יצרניות מוצרי טיולים מסורתיות כמו קנדה גוס, פטגוניה, ו-מרמוט, אבל היום אפשר כבר לראות שהוא השתלט על תרבות הסטריט-וור ומכבב גם על מותגי יוקרה כמו סטון איילנד, גוצ'י, מונקלר ו-פראדה.

נעלי הרים ברחובות הערים: מה זה גורפקור?
מה זה גורפקור ולמה הטרנד הזה כאן כדי להישאר?

המעבר של לבוש מקצועי למטיילים מהשטח לעיר, דומה למעבר של בגדי עבודה ממפעלים ומכרות פחם לרחוב. חברות מסורתיות של בגדי עבודה כמו ליוויס, דיקיס ו-קארהארט שבמשך שנים היו מזוהות עם עובדי צווארון כחול, הפכו למותגים החמים ביותר ברחובות של בירות האופנה המובילות.

המטרה הראשונית הייתה אומנם לספק בגדים עמידים וחמים לפועלים, אבל עם השנים גם סקייטרים התאהבו במכנסיים שלא נקרעו מהמפגש עם האספלט. מלבד זאת, החברות האלו מייצרות פריטי לבוש פונקציונליים, פשוטים ונוחים, ועבור תושבים של ערים קפואות כמו מונטריאול, אדינבורו או סטוקהולם, הם פשוט מצילי חיים בחורף.

נעלי הרים ברחובות הערים: מה זה גורפקור?

המשיכה של בתי אופנה לחברות שמייצרות ציוד מקצועי למטיילים היא לא מקרית. החברות האלו מתמחות בשימוש בבדים קלים, נושמים ועמידים לכל מזג אוויר, תוך שימוש בטכנולוגיות ייצור מתקדמות. מעצבים מעריכים בגד שהוא קודם כל איכותי, שיש מאחוריו מחשבה, תכנון וצריך מערך שלם כדי להכין אותו.

הרי מה היא אופנה גבוהה אם לא שימוש בחומרים האיכותיים ביותר שיש? מלבד זאת הגשם שיורד עליך בטרק בפירנאים זהה לגשם שיורד עליך בסימטאות רייקיאוויק. משניהם נרטבים. אז אם המעיל של הלי הנסן משרת אותך נהדר בשטח, למה שלא תלך איתו גם ברחוב?

קנבס לבן למעצבים

העיצובים של חברות כמו קולומביה, ברגהאוס או אנד וואנדר היפנית, הם נקיים ולכן מאפשרים סוג של קנבס לבן לכל חברת אופנה להעניק להם את הפרשנות האישית שלה. מלבד זאת, הגזרות הן תמיד רחבות, נוחות ופרקטיות. לא עוד מכנסיים צמודים בלי אפשרות להכניס את היד לכיס, אלא מכנסיים משוחחרים עם המון כיסים, ריצ'רצ'ים וסקוטשים. המעצבים של מותגי סטריט-וור לוקחים את הגזרות הרחבות שמגיעים עם בגדי טיולים, ומהדקים אותן טיפה כדי שיתאימו גם לרחוב. בסופו של דבר המטרה שהבגד יהיה נוח, פונקציונלי ואופנתי.

מעיל רוח של חברת And Wander היפנית
מעיל רוח של חברת And Wander היפנית

המותג המוביל היום בכל מה שקשור לטרנד הגורפקור הוא ארקטריקס (Arc'teryx). החברה הקנדית הוקמה ב-1989 על ידי צוות מטפסים, מתוך פילוסופיה לייצר את הביגוד הכי מינימליסטי ופונקציונלי שקיים. לא תראו אצלה מעילים עתידניים, גזרות מטורפות או אפילו צבעי נאון בוהקים, אלא בעיקר פריטים בגווני חאקי וגזרות קלאסיות.

בעוד מותג דה נורת' פייס הפך למזוהה עם סטריט-וור בדיוק כמו שהוא מזוהה עם שטח וטיולים, ארקטריקס נשארה נאמנה לדי.אן.איי שלה. זו הסיבה שבזכותה היא צברה קהל מעריצים מכובד כמו טראוויס סקוט, וירג'יל אבלו, קניה ווסט, פרנק אושן ו-הנסיך הארי.

נעלי הרים ברחובות הערים: מה זה גורפקור?
טראוויס סקוט בחליפה מלאה של Arc'teryx

נעלי הרים עם ויבראם וגורטקס

בעולם הגורפקור גורטקס הפכה להיות מילת הקסם. מדובר בטכנולוגיה שפיתחה חברת Gore האמריקאית, והיא מציגה בדים טכנולוגיים שמורכבים ממספר שכבות, כאשר לכל שכבה יש תפקיד ספציפי. המטרה הסופית היא לספק פריט לבוש שמונע חדירת של גשם מבחוץ ומאפשר איוורור מפנים, כך שהגוף יוכל להמשיך לנשום. מאחר ומוצרי גורטקס נחשבים לאיכותיים ויקרים, רק החברות הגדולות יכולות להרשות לעצמן לייצר את המוצרים של החברה, והן נבחנות באופן קבוע כדי לוודא שאיכות הייצור עומדת בסטדנרטים הגבוהים והמחמירים של הלייבל.

ויבארם היא חברה איטלקית שמייצרת סוליות גומי משנת 1937. החברה התחילה כייצרנית סוליות ל-נעלי הרים, והיום אפשר למצוא את המוצרים שלה אצל אין ספור חברות נעליים. היתרונות הגדולים בסוליות של ויבראם הם עמידות, קשיחות ובלימת זעזועים. זו הסיבה שבזכותה הסוליה שלה משמשת נעליים מקצועיות של צבאות, כוחות ביטחון והיא בשימוש נרחב אצל מטיילים ברחבי העולם. ויבראם וגורטקס נחשבות לסטנדרט בעולם הגורפקור, ותהיו בטוחים שאם פריט לבוש מסויים משלב אחת מהטכנולוגיות בתוכו, היצרנית תדחוף את הלוגו שלהן בכל מקום אפשרי.

Reebok Zig Kinetica II Edge GORE-TEX
לוגו בכל מקום אפשרי | Reebok Zig Kinetica II Edge GORE-TEX

קיימות

מאחר וחברות הטיולים מייצרות בגדים מחומרים איכותיים ומבדים סינטטים שמחזיקים שנים, חברה כמו ארקטריקס מרשה לעצמה להציע על פריטי הלבוש שלה אחריות לכל חיי המוצר, כאילו קנית משטח שיש או סכין מפלדה שוויצרית. העובדה שמעיל גשם יכול להחזיק שלושים או ארבעים שנה ולעבור מדור לדור, כמובן מתכתב עם טרנד הקיימות, צמצום השימוש במשאבי כדור הארץ והקטנת תרבות הצריכה. בסופו של דבר, ההמטרה היא לקנות פחות בגדים ולהשקיע יותר במוצרים איכותיים, גם אם המעיל הזה לא יראה שנייה אחת של שטח.

טרנד הגורפקור בעולם הסניקרס

זה כבר לא מחזה נדיר לפתוח היום אתרי חדשות מובילים כמו "סניקרס ניוז" או "סניקר פריקר" ולראות שהם מדווחים על הריליסים האחרונים של חברות ריצה מסורתיות כמו הוקה או סאקוני. הן מייצרות נעליים נוחות, עמידות ומפוצצות בטכנולוגיה. למעשה היום לכל חברת סניקרס יש ליין נעלי הרים שהיא משקיעה בו מיליונים, בין זה ACG של נייקי או Terrex של אדידס. המאפיינים של הנעליים האלו הם מראה אגרסיבי וסוליה קשיחה, כאשר הן נועדו להיות אופנתיות ושימושיות יחדיו.

נעלי הרים ברחובות הערים: מה זה גורפקור?
HOKA ONE ONE TenNine Hike
מהמון בלאן למטרופוליטן: טרנד הגורפקור כאן כדי להישאר
קולקציית השטח של נייקי | ACG

גם אתרים שמכסים את תרבות הסטריט-וור כמו "הייסנובייטי" ו-"הייפביסט", התחילו לסקר יותר מותגי שטח מסורתיים כמו המצטרפת החדשה לעולם הגורפקור – חברת סלומון. זה די מצחיק לקרוא לחברה שנוסדה ב-1947 חדשה, אבל אחרי עשרות שנים שבהם היא התמחתה בציוד סקי ושטח למטיילים, סלומון נכנסה בסערה לעולם הסטריט-וור דרך שיתופי פעולה עם מותגים חמים כמו קום דה גרסון ו-פאלאס. היום סלומון מובילה את עולם ריצת השטח, עם דגמים מובילים שזוכים לשבחים ומככבים בקביעות במקומות הראשונים במצעדי הדירוגים, עכשיו הגיע הזמן שלה לזרוח גם בעולם האופנה.

נעלי הרים ברחובות הערים: מה זה גורפקור?
שיתוף הפעולה בין מותג הסקייטבורד פאלאס לסלומון

עולם הסניקרס תמיד מחפש את הדבר הגדול הבא. אם המיינסטרים נמצא היום ב-ייזי סליידס והאייר ג'ורדן 1, אז ברור שסניקרהדס יפנו למותגים אחרים. הנעליים של סלומון לגמרי מתכתבות עם כל הבלנסיאגות ו-הניו-באלאנסים של העולם. יש להן מראה אגרסיבי, מורכב ומלא נוכחות, אבל הכי חשוב, הן לא דומות לשאר הנעליים שתראו מסביבכם. זו הסיבה שחברה סקייטבורד מוערכת כמו פאלאס קפצה על ההזדמנות לשתף איתה פעולה.

נעלי הרים לנשים וגברים

השבוע הושקה בנמל תל אביב החנות הראשונה של המותג סלומון על ידי היבואן הרשמי, קבוצת קל-גב. כרגע החנות מתמקדת בעיקר בציוד ספורט מקצועי כמו נעלי ריצה לכביש, נעלי ריצה לשטח, נעלי טיולים וביגוד מקצועי לריצה, אולם על פי מנהל השיווק של המותג בישראל, אבי שרף, בהמשך תצא גם קולקציית סטריט-וור של מותג סלומון, והצוות עובד חזק כדי ששיתופי הפעולה הבאים של סלומון יגיעו גם לארץ. זה יהיה עוד חיבור נהדר בין אופנת רחוב לביגוד נוח, סופר-טכנולוגי ואיכותי, והוא יהיה פה זמין לכולם.

החנות החדשה של סלומון בנמל תל אביב
החנות החדשה של סלומון בנמל תל אביב
מה זה גורפקור ולמה הטרנד הזה כאן כדי להישאר?
 • באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  לגבריאל וויילי (Gabriel Whaley) נמאס מאוד פוסט שיווקי בפייסבוק או תמונה סוחטת לייקים באינסטגרם. הוא הבין שהציבור כבר לא יכול לשאת את הרעש הטורדני שמייצר עולם הפרסום המסורתי, ולכן בחר להתחיל פרויקט שאפתני משלו בשם MSCHF שמטרתו להמציא את האינטרנט מחדש. לא לפנות ברצינות לכמה שיותר אנשים בתקווה לתפוס חלק קטן מהעוגה, אלא לפתור לאנשים…


 • דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  קל לראות בחברת נייקי את המרשעת הגדולה שתובעת את כל המתחרים, הרי במשך שנים היא מנהלת מלחמה תביעות עם היריבה השנואה – אדידס, אבל לאחרונה נוספו לרשימת האויבים חברות ענק נוספות כמו סטוק אקס, לולולמון, ובייפ. בעוד התביעה נגד גופים גדולים עוד מתקבלת על הדעת, לחברה יש היסטוריית תביעות קטנונית מול חברות זניחות ואנשים פרטיים…


 • קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  גם אם לא כל הקולקציות נראות בדיוק אותו הדבר, באופנת הגברים מעט מאוד משתנה מעונה לעונה. העיצובים החדשים של המותגים הגדולים מרפרנסים לאופנת הרחוב, לפעמים לתרבות הפופולרית ומדי פעם לטרנדים עכשוויים, אבל בכל מה שקשור לגזרות מעניינות ומאתגרות, אין בשורה חדשה. קיקו קוסטדינוב הוא מעצב שלא יוצר מחדש את אופנת הגברים, אבל כן משנה את…


 • קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  רוני פייג הוא לא מעצב אופנה, למעשה כוח-העל שלו הוא היכולת לייצר הייפ. זה מה שהפך את קית' מחנות צנועה לאחד ממותגי הסטריט-וור המשפיעים ביותר בעולם, ואת הביקור בחנויות של KITH לחוויה בפני עצמה. בעזרת קשרים במקומות הנכונים, הרבה עבודה קשה ולא מעט כישרון, פייג' יצר מוסד ניו-יורקי שמכתיב טרנדים בעולם הסניקרס, ולכן כל המותגים…


 • פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  לא משנה אם מדובר בעיצוב טישרטים, סירטוט, ציור, אנימציה או פיסול, אפשר לזהות מקילומטרים את הסגנון הייחודי של פיט פארה (Piet Parra). סטייל שהפך אותו לאמן מוערך על ידי הגלריות המובילות מעולם, ובמקביל לאחד היוצרים הפופולרים ביותר בתרבות הסטריט-וור. האופן שבו הוא הצליח לשלב בין עולמות הסקייטבורד, מוזיקה ואמנות חזותית, הפכו אותו לאחד האמנים המרגשים…


 • Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  יש מעט מאוד מותגים בעולם הסטריט-וור שהצליחו לשמור על הרלוונטיות שלהם מעל ארבעים שנה. לייבלים שייסדו את הז'אנר, יצרו עדת מעריצים סביבם, והלוגו שלהם הפך לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם תרבות הרחוב. סטוסי היא בדיוק מותג כזה, ולמרות שהוא מלווה אותנו משנות השמונים, לא רק שהוא עדיין רלוונטי, שיא הפופולריות שלו עוד לפניו. זה הסיפור…


 • חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  בכל מה שקשור לעולם הסניקרס והסטריט-וור, תהיו בטוחים שלוס אנג'לס היא אחת הערים המובילות בעולם. למעשה מדובר במקום המושלם להתעדכן בכל מה שחם בסצנה ולהתחבר לתרבות הרחוב. מלבד מורשת עשירה של פאשן וסטייל, אחד המאפיינים הבולטים ביותר של סצנת הסניקרס בעיר הוא הגיוון שלה – ממותגי מעצבים יוקרתיים ועד למותגי סטריט-וור עצמאיים, כך שכולם יוכלו…


 • נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  הילדים שוב משועממים או מתעצלים לצאת מהבית? למה לא לאפשר להם לבצע פעילות מהנה ומשחררת שתשפר להם את היציבה ואת שיווי המשקל, תעניק מיומנויות מוטוריות חדשות, ותעזור לשיפור הריכוז והכושר הגופני. נעליים עם גלגלים משלבות את הטוב מכל העולמות, הן מתנה מושלמת שמשלבת הנאה עם פרקטיות, ועכשיו כל מה שאתם צריכים כדי למצוא את נעלי…


InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *