סניקרס של העולם החדש: הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT

אם אתם מתחת לגיל עשרים לא תגלו פה משהו חדש, אם אתם מעל גיל ארבעים בכלל לא תבינו בשביל מה צריך את זה. אני עדיין לא מבין מה זה NFT? כלומר אני מבין אבל לא ממש, לא לעומק ובטח שלא מה המשמעות ארוכת השנים שלו. יחד עם זאת, קראתי כתבה בבלומברג, ראיתי סרטון ביוטיוב ומעל הכל האזנתי לפודקאסט, שלוש פעולות שהפכו אותי למומחה בעולם ה-NFT! קוראים לזה הסניקרס של העולם החדש, אבל מה בדיוק המשמעות של הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT על עולם הסניקרס?

סניקרס של העולם החדש: הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT

סניקרס של העולם החדש: הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT

גורו מעולם הקוצ'ינג אמר פעם שאם לא מתקדמים עם הטכנולוגיה, לא נשארים במקום אלא הולכים אחורה. קחו שנייה, עכשיו תקיאו. אני דווקא אימצתי, שלוש שנים ניסיתי להבין מה זה ביטקוין ללא הצלחה. דווקא בזכות עולם ה-NFT אני מתחיל להבין את הקונספט. אם גם אתם רוצים לדעת בדיוק מה זה בלוקצ'יין, קריפטו וטוקן, אני אשמח להפנות אתכם למקומות הרלוונטים בגוגל, יש שם אחלה הסברים.

אני לא אשתמש פה בהגדרות המדויקות של עולם ה-NFT כי זה משעמם ולא חשוב כדי להבין את העיקרון. צריך רק לדעת שראשי התיבות של NFT הן Non Fungible Token, והפירוש שניתן לזה כאן הוא – יצירה מקורית ללא תחליף, כלומר שיש רק אחת ממנה ואין אפשרות להעתיק או לשכפל אותה. היצירות האלו מתקיימות בתוך מסד גדול של נתונים שמתעד כל פעולה דיגיטלית ונקרא בלוקצ'יין. כל יצירה כזו מוגנת בקוד בן עשר ספרות שכאמור לא ניתנת להעתקה. מכאן מגיע המונח קריפטו, כלומר מוצפן.

סניקרס של העולם החדש: הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT

ערך אספנות

היום ניתן לשכפל קבצים דיגיטלים כמו תמונות וסרטונים אינספור פעמים ולכן אין להם ערך. המהפיכה הגדולה, וזה העיקרון שהכי חשוב להבין אותו, שהטכנולוגיה שהביא הביטקוין אפשרה לקודד יצירה כך שיהיה ממנה רק עותק אחד. הקוד שניתן לכל יצירה מאפשר לעקוב אחורה אחרי שרשרת הבעלים שלה, עד ליצרן המקורי. העובדה שהיצירה היא חד-פעמית, לא ניתנת להעתקה ויש לה בעלים אחד, מעניקה לה ערך אספנות.

יצירות כאלו נמכרות כבר כמה שנים בבלוקצ'יין בלא מעט כסף. מגיפים מטופשים של חתולים, דרך ציטוטים בצוויצר ועד מהלכי כדורסל ב-NBA. אמנים דיגיטליים כבר מוכרים את היצירות שלהם ישירות ללקוחות בבלוקצ'יין, ומוזיקאים מדלגים על חברות התקליטים וחוזרים להרוויח כסף מקהל המעריצים שלהם. גם אם ניתן פיזית לשכפל את היצירות זה לא משנה, כי הרי עותק מהיצירה המקורית יש רק אחד, וזה מה שחשוב. כמו כל יצירה חד-פעמית, הערך שלה עולה עם השנים, ולכן ניתן לסחור בה באמצעות מטבעות קריפטו.

כולם מאושרים, גם אם הם אומללים

לכל אחד אחד מאיתנו יש אישיות בעולם הפיזית ואישיות בעולם הוירטואלי. עם האישיות בעולם הפיזי נתקענו עד שנמות, זה מה יש. בפייסבוק ובאינטגרם לעומת זאת, אנחנו מציגים את האישיות שאנחנו שואפים אליה. זו הסיבה שכולם מאושרים שם, גם אם החיים שלהם בעולם הפיזי אומללים. הגלגול הבא של העולם הוירטואלי נקרא מטאברס (שילוב של המילים מטא ויוניברס). שם לא יהיו רק טרולים לריב איתם בפייסבוק ושיחות זום מרדימות, אלא מציאות רבודה עם חללים וירטאולים ודמויות תלת-מימד שכל אחד יוכל לבחור על פי הפנטזיה שלו. הדמויות האלו הן ה-אווטאר שלנו.

עבור האווטאר שלנו נרצה לרכוש כל מה שאנחנו רוצים לרכוש בעולם הפיזי. פאשניסטות ירצו להיראות עם בגדים ממותגים, פודיז ישבו במסעדות הכי חמות וסניקרהדס ירצו להיראות עם סניקרס, כי זה מה שהם אוהבים. הילדים שמשחקים בפורטנייט או רובולוקס מכירים את השיטה הזו שנים, ככה הם קונים כלי נשק, תלבושות וארוחות עבור האווטאר שלהם, ולכן עבורם אין פה דבר חדש. מהסיבה הזו הטכנולוגיה החדשה של נייקי מיועדת בשלב הראשון קודם כל עבורם.

אם הגעתם עד לפה, אתם כבר חכמים יותר ב-90% יותר משאר האנשים בעולם לגבי מה זה NFT!

סניקרס של העולם החדש: הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT

הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT

עכשיו קל יותר להבין למה נייקי רוצה להיכנס לתחום הזה ומדוע היא רשמה את הקריפטו-קיקס כפטנט כבר בשנת 2019. אם בכל שנה החברה גודלת ב-15 אחוז, עולם ה-NFT מעניק לה ערוץ הכנסה חדש שיכול להכפיל ואפילו לשלש את המכירות שלה. תחשבו שבעולם המטאברס ניתן יהיה לקנות כל זוג סניקרס. זה אומר שאם אני מזמין חברים לבית הוירטואלי שלי, אני רוצה להציג להם בדיוק את אותו אוסף שיש לי בעולם הפיזי. ואם אני הולך להופעה או אירוע ספורט, אני רוצה להיראות עם אותן סניקרס בדיוק.

סניקרס של העולם החדש: הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT

סטוק אקס מיותרת

כמובן שזה הרבה יותר מזה. בניגוד לעולם הפיזי, את הסניקרס במטאברס אי אפשר לזייף, לא העתק נאמן למקור, דומה למקור, ליד המקור ומאותו מפעל רק בלי הברקוד. זה אומר שניפטר ממושגים מאוסים כמו לג'יט צ'ק ושלח לי קבלה. זה כמובן מייתר לגמרי את רעיון בדיקת האותנטיות של אתרים כמו סטוק אקס ו-גרלייד שיצטרכו להצדיק את השימוש בהם מחדש. הרי עכשיו כל בעלים של סניקרס יוכל להוכיח בקלילות שהן מקוריות.

העולם הפיזי מוגבל ידי חוקים. במטאברס לעומת זאת, כל ייקום ממציא את החוקים שלו. קריפטו-קיקס תאפשר לכל מי שמחזיק שני זוגות של סניקרס מקוריות, לעשות הכלאה ביניהן ולייצר זוג סניקרס חדש. היום החברה מחליטה איזה מאשאפים היא מוציאה לציבור, בין זה אם אייר מקס 97 עם אייר מקס BW או אייר מקס 90 עם סולייה של אייר פורס 1. במטאברס כל סניקרהד יהפוך לאמן מאשאפ, והוא יוכל לעצב אותן על פי הטעם האישי שלו. המטאברס מתייחס לסניקרס החדשות שנוצרו כאופספינג – צאצא.

הנדסה גנטית של סניקרס

מפה מספר האפשרויות ליצור דגמים חדשים הוא אינסופי, ובעצם יוצר גישה עיצובית חדשה לגמרי. הרי ניתן להכליא כל צאצא עם זוג סניקרס אחר, כדי ליצור צאצא חדש. זו בעצם הנדסה גנטית של סניקרס. גם ככה חלק מהזוגות שיוצאות היום מכוערות, מתומחרות גבוה מדי ובהרבה מקרים, שניהם. האפשרות החדשה לעומת זאת, מאפשרת עיצוב אישי, היא מעלימה את אלמנט ההייפ אבל משמרת את האקסקלוסיביות, וזה מה שחשוב.

למרות שיתווספו אלפי דגמים חדשים לשוק, הכל יהיה מפוקח, שכן תמיד ניתן לחזור אחורה ולראות בדיוק מה המקור של הנעל וכיצד היא נוצרה. זה יהיה שוק מבולגן שמאחוריו סדר מופתי. אנחו נראה דגמים חדשים ויצירתיים, אבל עם די.אן.איי ברור של נייקי. את הדגמים האלו נוכל להעביר לאווטאר שלנו בין העולמות השונים, ועכשיו האתגר הגדול של חברות ענק הוא ליצור פרוטוקל תקשורת זהה בין העולמות, כדי שנוכל לעשות את זה.

הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT: האם מדובר בבועה?

השאלה הגדולה היא האם ה-NFT היא לא בועה אחד גדולה שהולכת להתפוצץ לכולנו בפנים. התשובה היא כמובן שזה לא משנה. גם היא תתפוצץ היא תחזור מחדש. בועת הדוט-קום התפוצצה וחזרה לשלוט על כולנו, כבר שנים מדברים על שוק מטבעות הקריפטו כבועה ולא רק שהוא לא קרס, הוא רק הולך ומתפתח. גם אם עולם ה-NFT נראה כרגע כמו בועה, הוא כאן כדי להישאר.

הרי אין סיבה שלכל מוצר בעולם פיזי לא יהיה ביטוי במטאברס. מבגדים ונעליים עד מסעדות ונדל"ן. כבר היום מוכרים בבלוקצ'יין רחובות ובניינים שלמים במנהטן. בדיוק כמו בלוח מונפול, רק כזה שמשחקים בו מיליוני אנשים בו זמנית. בסופו של דבר כדי ששיטה חדשה תחדור, צריך רק שמספיק אנשים יאמינו בה. היום זה אולי נשמע מופרך ומיותר, אבל ככה יראה האינטרנט בעוד 10-15 שנה. עוד לא הבנו את כל המשמעויות של הדבר הזה, ובטח מה זה אומר לגבי עולם הסניקרס, אבל די ברור שנייקי דואגת שסניקהדס יהיו שם קודם.

אם אהבת את הכתבה – הקריפטו-קיקס של נייקי וטכנולוגיית ה-NFT, אולי יעניין אותך גם:

כל הסי(בוט) שבגללן לא תצליחו לקנות את הסניקרס שחלמתם עליהן

אדידס בוסט: כל הסיבות שהפכו אותה לטכנולוגיה המובילה בעולם הסניקרס

אייר ג'ורדן 1 Shattered Backboard: כתום זה האדום החדש

InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *