אייר מקס 270: כרית האוויר הגבוהה ביותר בתולדות החברה – מדריך

יותר גדול זה יותר טוב, מאז ומתמיד זה היה המוטו של נייקי. אבל מה קורה אם אין יותר לאן להגדיל את כרית האויר בסוליה? מאחר והמעצבים של נייקי רוצים להמשיך להגיע לעבודה, הם מצאו פיתרון יצירתי. אם אי אפשר להגדיל לרוחב, נגדיל אותה לגובה. כך נולדה ה-אייר מקס 270 (Air Max 270), הנעל עם בועת האויר הגבוהה ביותר בתולדות החברה.

בועת האויר הגבוהה ביותר בתולדות החברה: אייר מקס 270, קרדיט: נייקי
הגבוהה ביותר בתולדות החברה: אייר מקס 270, קרדיט: נייקי

אייר מקס 270

בתחילת דרכה, סדרת האייר מקס כוונה לעולם הריצה בלבד. סניקרס כמו ה-אייר מקס 1 או ה-אייר מקס 90 תוכננו להיות נעלי ריצה למקצוענים וחובבנים כאחד. עם השנים, בזכות התפתחויות טכנולוגיות, ובעיקר בזכות כרית האויר שגנבה את מירב תשומת הלב, נייקי המירה את הייעוד שלהן ללייפסטייל.

למעשה פחות או יותר מה-אייר מקס 95 הסדרה הזו הפסיקה לתפקד כנעלי ריצה ועברה לככב ברחובות. כמובן שלחברה שהמוטו שלה הוא מצויינות ספורטיבית קשה להודות שהיא מייצרת נעלי לייפסטייל בלבד, אז היא חיכתה 23 שנה כדי לצאת לראשונה בהיסטוריה בהודעה רשמית, האייר מקס 270 לא נועדה לשמש כנעל ריצה, אלא רק כנעל הליכה לשימוש יום יומי.

השראה משני דגמים, מימין אייר מקס 180, משמאל, אייר מקס 93, באמצע, אייר מקס 270, קרדיט: נייקי
השראה משני דגמים | מימין: האייר מקס 180, משמאל: אייר מקס 93 | קרדיט: נייקי

השראה משנות התשעים

לצערי אין באמת עיצובים חדשים היום ורוב הנעליים החדשות שואבות את ההשראה שלהן מהעיצובים החלוציים והמהפכניים של שנות התשעים. לראש מערך העיצוב מונה דילן ראש (Dylan Raasch) והוא עיצב את האייר מקס 270 בהשפעה חזקה של שני דגמים, ה-אייר מקס 180 ו-האייר מקס 93.

למעשה אם מחברים את שני הדגמים, אז השם שלה היה צריך להיות אייר מקס 273, אבל כמובן שהשם שנייקי מעניקה לנעליים שלה לא נגזר מפעולת חיבור. המספר 270 מתייחס לזווית ממנה ניתן לראות את בועת האוויר. האייר מקס 93 נקראה בתקופתה אייר מקס 270, מאחר וניתן היה לראות בועת האויר מזווית של 270 מעלות. בועת האוויר של האייר מקס החדשה הועתקה ממנה, ולכן היא ירשה גם את השם שלה.

Nike – Dylan Raasch: Turning Imagination Into Reality

הגבוהה ביותר בתולדות החברה

דילן ראש המשיך את דרכו של טינקר הטפילד בכל מה שקשור למתיחת גבולות עיצוביים. כרית האויר הגבוהה ביותר של החברה עד לאותה תקופה הייתה 27 מ"מ. ראש תכננן נעל עם בועת אויר מפלצתית בגובה של 40 מ"מ. כאשר צוות המהנדסים ראה את הסקיצה, הוא נבהל ומיהר לשלול את האפשרות הזו בטענה שהבועה פשוט תתפוצץ לאנשים בזמן ההליכה.

ראש שאל מהי הבועה הגבוהה ביותר שהם יכולים לייצר והתשובה הייתה ״מה שיצרנו עד היום – 27 מילימטר״. ראש לא אהב את התשובה הזו, והתחיל להפעיל מכבש לחצים כדי להמריץ את צוות המהנדסים להגדיל את הגובה של הבועה. לבסוף הם הצליחו לפתח בועת שתהיה מספיק חזקה כדי לא להתפוצץ ועדיין בגובה של 32 מ"מ, 15 אחוז גבוהה יותר מהבועה הקודמת.

אשלייה של גובה

למרות תוספת הגובה, ראש עדיין לא היה מרוצה. הוא רצה להעניק אשלייה שהבועה הרבה יותר גבוהה ממה שהיא באמת. לצורך כך הוא סירטט מחדש את התומך בעקב, והחליף את החומר שממנו הוא עשוי לפוליאוריתן תרמופלסטי, שממנו עשויה גם הבועה. השלב האחרון היה להצמיד את התומך לבועה, כדי לייצר מראה של יחידה אחת שמעניקה אשלייה של גובה. הוא בעצם הצליח להתגבר על הפער הטכנולוגי באמצעות עיצוב חכם.

הגפה קיבלה את ההשראה שלה מהצללית של האייר מקס 180, ומהחומרים הקלילים והגמישים של האייר מקס 93. הבד עצמו עשוי מרשת סינטטית עם חורים בגדלים משתנים, כדי להעניק לנעל קלילות ואווריריות. בנוסף, נבחרו מקומות ספציפיים כמו בפורפוט שבהם אין חורים, כדי להעניק יותר תמיכה ויציבות לכף הרגל.

רשת עם חורים בגדלים משתנים, אייר מקס 270, קרדיט: נייקי
רשת עם חורים בגדלים משתנים, אייר מקס 270, קרדיט: נייקי

מייד אין דה יו.אס.איי

עוד פרט מעניין הוא שבניגוד לנעלי החברה שמיוצרות במפעלים במזרח הרחוק, כרית האויר של הנעל, יחד עם כרית האויר של הנייקי וויפורמקס הן מייד אין דה יו.אס.איי. הן מיוצרות במפעל במדינת אורגון בסמוך למטה החברה, ובמפעל נוסף במדינת מיזורי. לעובדה הזו יש כמובן יתרונות אדירים, תהליך הייצור הוא מהיר יותר, הפיקוח צמוד יותר וכמובן שהטכנולוגיה של החברה יכולה להישאר סודית.

הביקוש לאייר מקס עדיין בשיאו

האייר מקס 270 הייתה נעל הלייפסטייל המצליחה ביותר של נייקי בשנת 2018. היא הצליחה להיות פופולארית בקרב נשים וגברים, כאשר היא חולשת על כל טווח הגילאים. בניגוד לדגמים שמצליחים מאוד בעולם אבל איכשהו מתפספסים בארץ, גם פה היא הייתה הצלחה גדולה, למרות המחיר היחסית גבוה לנעל הליכה יום-יומית.

ההצלחה הגדולה של האייר מקס 270 היא עוד הוכחה שהביקוש לטכנולוגיית האייר מקס עדיין בשיאו. ההתפתחות המשמעותית ביותר שמתבקש לראות באייר מקס 270 בשנת 2019 היא כרית אויר גם בחלק הקדמי של הנעל. ניסיון העבר מראה שברגע שנייקי עלתה על טריק מסוים, היא תסחט אותו עד הסוף, תוציא לו אינספור גרסאות בשלל צבעים וחומרים, ואין סיבה שלא יקרה גם במקרה הזה.

הביקוש עדיין בשיאו: אייר מקס 270, קרדיט: נייקי
הביקוש עדיין בשיאו: אייר מקס 270, קרדיט: נייקי

כאשר ראיתי לראשונה את האייר מקס 270 חשבתי שהיא איומה ונוראה. לא חשבתי שהעיצוב שלה יפה, גם אם הוא מושפע משתי קלאסיקות שאני מעריץ. למעשה אהבתי ואני עדיין אוהב הרבה יותר את הגרסה הגבוהה שלה, האייר פורס 270  (Air Force 270), אולי בגלל שהיא מזכירה לי יותר נעל כדורסל.

היום אני מוכן להודות שעם הזמן האייר מקס 270 קצת גדלה עליי. העיצוב שלה הוא גרסה מודרנית לקלאסיקות שגדלתי עליהן, ולכן הרבה יותר עדכני מדבר עם התקופה הנוכחית. הנעל הזו תמשיך לככב גם בשים הבאות, עד לכרית הגדולה הבאה.

 • באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  באנג תרנגול ונעלי שטן: מה עומד מאחורי התעלולים הוויראלים של MSCHF

  לגבריאל וויילי (Gabriel Whaley) נמאס מאוד פוסט שיווקי בפייסבוק או תמונה סוחטת לייקים באינסטגרם. הוא הבין שהציבור כבר לא יכול לשאת את הרעש הטורדני שמייצר עולם הפרסום המסורתי, ולכן בחר להתחיל פרויקט שאפתני משלו בשם MSCHF שמטרתו להמציא את האינטרנט מחדש. לא לפנות ברצינות לכמה שיותר אנשים בתקווה לתפוס חלק קטן מהעוגה, אלא לפתור לאנשים…


 • דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  דורסנית או לגיטימית: למה חברת נייקי תובעת את כל העולם?

  קל לראות בחברת נייקי את המרשעת הגדולה שתובעת את כל המתחרים, הרי במשך שנים היא מנהלת מלחמה תביעות עם היריבה השנואה – אדידס, אבל לאחרונה נוספו לרשימת האויבים חברות ענק נוספות כמו סטוק אקס, לולולמון, ובייפ. בעוד התביעה נגד גופים גדולים עוד מתקבלת על הדעת, לחברה יש היסטוריית תביעות קטנונית מול חברות זניחות ואנשים פרטיים…


 • קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  קיקו קוסטדינוב: המעצב שהזריק חיים חדשים חברת אסיקס

  גם אם לא כל הקולקציות נראות בדיוק אותו הדבר, באופנת הגברים מעט מאוד משתנה מעונה לעונה. העיצובים החדשים של המותגים הגדולים מרפרנסים לאופנת הרחוב, לפעמים לתרבות הפופולרית ומדי פעם לטרנדים עכשוויים, אבל בכל מה שקשור לגזרות מעניינות ומאתגרות, אין בשורה חדשה. קיקו קוסטדינוב הוא מעצב שלא יוצר מחדש את אופנת הגברים, אבל כן משנה את…


 • קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  קית': מהו סוד ההצלחה הגדול של רוני פייג? | KITH

  רוני פייג הוא לא מעצב אופנה, למעשה כוח-העל שלו הוא היכולת לייצר הייפ. זה מה שהפך את קית' מחנות צנועה לאחד ממותגי הסטריט-וור המשפיעים ביותר בעולם, ואת הביקור בחנויות של KITH לחוויה בפני עצמה. בעזרת קשרים במקומות הנכונים, הרבה עבודה קשה ולא מעט כישרון, פייג' יצר מוסד ניו-יורקי שמכתיב טרנדים בעולם הסניקרס, ולכן כל המותגים…


 • פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  פיט פארה: פופ-ארט של סקייטבורד, אמנות ומוזיקה | Parra

  לא משנה אם מדובר בעיצוב טישרטים, סירטוט, ציור, אנימציה או פיסול, אפשר לזהות מקילומטרים את הסגנון הייחודי של פיט פארה (Piet Parra). סטייל שהפך אותו לאמן מוערך על ידי הגלריות המובילות מעולם, ובמקביל לאחד היוצרים הפופולרים ביותר בתרבות הסטריט-וור. האופן שבו הוא הצליח לשלב בין עולמות הסקייטבורד, מוזיקה ואמנות חזותית, הפכו אותו לאחד האמנים המרגשים…


 • Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  Stüssy: למה שון סטוסי הוא הסנדק של תנועת הסטריט-וור?

  יש מעט מאוד מותגים בעולם הסטריט-וור שהצליחו לשמור על הרלוונטיות שלהם מעל ארבעים שנה. לייבלים שייסדו את הז'אנר, יצרו עדת מעריצים סביבם, והלוגו שלהם הפך לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם תרבות הרחוב. סטוסי היא בדיוק מותג כזה, ולמרות שהוא מלווה אותנו משנות השמונים, לא רק שהוא עדיין רלוונטי, שיא הפופולריות שלו עוד לפניו. זה הסיפור…


 • חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  חנויות הסניקרס הכי שוות בלוס אנג'לס: סניקרס שופינג בחו"ל

  בכל מה שקשור לעולם הסניקרס והסטריט-וור, תהיו בטוחים שלוס אנג'לס היא אחת הערים המובילות בעולם. למעשה מדובר במקום המושלם להתעדכן בכל מה שחם בסצנה ולהתחבר לתרבות הרחוב. מלבד מורשת עשירה של פאשן וסטייל, אחד המאפיינים הבולטים ביותר של סצנת הסניקרס בעיר הוא הגיוון שלה – ממותגי מעצבים יוקרתיים ועד למותגי סטריט-וור עצמאיים, כך שכולם יוכלו…


 • נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  נעליים עם גלגלים: נעלי רולר ונעליים עם גלגל נשלף – מדריך

  הילדים שוב משועממים או מתעצלים לצאת מהבית? למה לא לאפשר להם לבצע פעילות מהנה ומשחררת שתשפר להם את היציבה ואת שיווי המשקל, תעניק מיומנויות מוטוריות חדשות, ותעזור לשיפור הריכוז והכושר הגופני. נעליים עם גלגלים משלבות את הטוב מכל העולמות, הן מתנה מושלמת שמשלבת הנאה עם פרקטיות, ועכשיו כל מה שאתם צריכים כדי למצוא את נעלי…


InstacopSneakers

2 thoughts on “אייר מקס 270: כרית האוויר הגבוהה ביותר בתולדות החברה – מדריך”

 1. ברצוני לדעת אם יש לכם נעלי ספורט נייק עם כריות אוויר צבע תכלת ולבן אני רוצה לקנות 2 זוגות נעלי ספורט של נייק עם כריות אוויר לגבר מידה 43 אבקש ממך ליצור איתי קשר טלפוני למספר הטלפון שלי 050-5872300 רוני ידווב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *