StockX מקורי? מה עומד מאחורי המלחמה של נייקי בסטוק אקס?

זה דווקא התחיל יפה, שוק הריסייל עוד היה בחיתוליו, חברת נייקי שיתפה פעולה עם כוכבת עולה בשם סטוק אקס סביב ההשקה של ה-לברון 14. זה היה ניסיון מעניין, להשיק נעל חדשה דווקא באמצעות מכירה פומבית. המכירה הייתה הצלחה גדולה, נייקי זכתה ליחסי ציבור טובים, פלטפורמת הריסייל החדשה שמחה שענקית הספורט הגדולה בעולם הכירה בה, היא רצתה מאוד להרחיב את שיתוף הפעולה בין שני המותגים, אבל מאז אותם ימים אופטימיים, לא רק שנייקי לקחה צעד אחורה, היא טרקה את הדלת, קשרה את העיניים ושמה אוזניות מבטלות רעשים, ריסייל? אנחנו? מה פתאום! כך הגענו לסיטואציה שבה שיתוף פעולה מוצלח הפך ברגע אחד לשאלה האם StockX מקורי בכלל או לא.

StockX מקורי? מה עומד מאחורי מלחמת החורמה של נייקי בסטוק אקס?

StockX מקורי? מה עומד מאחורי מלחמת החורמה של נייקי בסטוק אקס?

מאז זו פחות או יותר הייתה המדיניות של נייקי כלפי אתרי ריסייל כמו סטוק אקס, גואט, גריילד וכל השותפות לפשע. נייקי מודעת לפעילות שלהן, אבל לא מתייחסת אליה בגלוי, סוג של בת יענה שקוברת את הראש בחול, אבל מבפנים יודעת הכל. בדומה למישהו שזורק גפרור בשדה קוצים, וצופה מרחוק בשריפה המשתוללת, היא משחחרת בכוונה מעט זוגות, ואז נותנת לשוק הריסייל להשתולל.

מאותו שיתוף פעולה תמים, הרבה סניקרס זרמו בג'ורדן. סטוק אקס הפכה בעצמה למעצמה מפחידה, אתר הריסייל הגדול ומהשפיע ביותר בעולם שמכתיב את המחירים לכל שאר האתרים, כולל eBay שהייתה עד לאותה תקופה השליטה העיקרית של השוק הזה. מאז היא עוד התרחבה לפרטי מעצבים, קונסולות, קלפים ובעצם כל פריט ייחודי שיש ממנו כמות מוגבלת. נייקי עברה למדיניות של מלחמה קרה, צופה אבל לא מכירה, מודעת אבל לא רוצה לגעת.

StockX מקורי? מה עומד מאחורי מלחמת החורמה של נייקי בסטוק אקס?

מלחמת החורמה של נייקי בסטוק איקס על טכנולוגיית ה-NFT

היחסים בין הענקיות התחילו להתדרדר אחרי שסטוק אקס השיקה את פרויקט ה-NFT שלה. בינינו, תמונות של נעלי נייקי וג'ורדן שהם צילמו והעלו לאתר. פה כבר אי אפשר היה להמשיך את מדיניות שלושת הקופים המשועממים שלה, נייקי השקיעה מיליארד דולר בחברת RTFKT, והיא רואה בקריפטוקיקס ובטכנולוגיית ה-NFT את אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים שלה בשנים הקרובות. הדוב התעורר משנת החורף שלו, זה בסדר אם המתחרים ניזונים מקש, אבל נא לא להתקרב לדבש. היא הגישה מכתב תביעה נגד סטוק אקס, במטרה להסיר מיידית את כל הנעליים תחת פרוייקט NFT Vault מהאתר שלה.

עם אינסטינקטים של חתול, סטוק אקס שיחקה אותה דאדי קול. עכשיו יש לה מספיק כסף לשכור גם עורכי דין שלמדו באוניבסיטאות של הביוקר. היא ענתה שלא מדובר בזכויות יוצרים של נייקי, מאחר והתמונות הן בסך הכל שטר ערבות לסניקרס פיזיות שיושבות בכספת, וכל אחד יוכל להמיר את שטר הערבות שלו בסניקרס מתי שרק ירצה. בית המשפט לא שמע שטויות כאלו, מאז ש-פיל נייט הביא עד מומחה שטען שאין קשר בין הנעליים של בלו ריבון ספורטס לנעלי אסיקס.

StockX מקורי? מה עומד מאחורי מלחמת החורמה של נייקי בסטוק אקס?

סטוק איקס מציגה לראשונה: סניקרס כהשקעה

החזון המקורי של מייסד סטוק אקס, ג'וש לובר, היה לייצר בורסה של פריטים יחודיים שיש מהם מספר מוגבל. בגלל זה הוא קרא לאתר סטוק אקס, הוא לא רצה לקשר אותו ישירות לסניקרס. מהרגע הראשון הוא הבין שאין סיבה שכל שוק שמספר הפריטים בו מוגבל, לא יתנהג בדיוק כמו שוק הריסייל בעולם הסניקרס. זו אחת הסיבות שהפכו את סטוק אקס למעצמה בזמן קצר כל כך.

כבר בימים הראשונים של החברה הוא דיבר על רכישת סניקרס כהשקעה, הקונה לא מקבל את הזוג שהוא רכש, אלא החברה שומרת עליו עד למועד שבו הוא יחליט למכור אותו, ממש כמו מנייה. הרי אם אתם משקיעים בנפט או חיטה, זה לא ששולחים אליכם הביתה חבית בנזין או ערימת שחת, אתם בסך הכל קונים רישום דיגיטלי שהמנייה רשומה על שמכם, אז למה ששוק הסניקרס לא יתנהגו בדיוק אותו הדבר?

הזמן המשיך לנוע והנה הגיע לעולם ה-NFT, יצירה דיגיטלית חד-פעמית, שיש ממנה רק עותק אחד, וניתן לעקוב בכל רגע נתון אחרי כל שרשרת הבעלים שלה. כלומר יש פה הזדמנות מושלמת לממש את החזון המקורי של לובר. אז למרות שנראה היה בהתחלה שסטוק אקס מבלבלים את החמינדוס, הבסיס מאחורי הטיעון שלהם כן מתיישר עם הכוונה הראשונית של החברה. בית המשפט "הציע" לשני הצדדים להגיע להסכם פשרה, לפני שהוא יקבל החלטה שתזמבר את שניהם, ואכן נראה היה שלשם כל הסאגה הזו הולכת, עד שנייקי הטילה את הפצצה.

StockX מקורי? מה עומד מאחורי מלחמת החורמה של נייקי בסטוק אקס?

מה עומד מאחורי המהלך המפתיע של נייק נגד סטוק אקס?

בחודש מאי 2022 נייקי פרסמה תזכיר שטען שבסטוק אקס נמכרות סניקרס לא מקוריות, בום! לא רק שפתאום יש פה הכרה בשוק הריסייל, יש פה הכרה בפלטפורמת הריסייל הגדולה ביותר בעולם, שכזכור מדיניות המחסור של נייקי יצרה בעצמה. הטענה הרשמית של נייקי הייתה שבמשך חודשיים (דצמבר 2021-ינואר 2022) היא רכשה ארבעה זוגות מזוייפים באמצעות הפלטפורמה של סטוק אקס, כאשר בין הזוגות נמצא גם ה-Patent Bred Air Jordan 1 High OG, שהיה אחד הדגמים המבוקשים ביותר במהלך השנה.

אפילו עבור תובעת סדרתית כמו נייקי, חברה שמגישה מכתבי תביעה בקצב שבו אתם מקבלים L באפליקציית SNKRS, מהלך כזה הוא חריג מאוד. זו הרי בריונות לשמה, סוג של איום, הפעם אין פה את ה-"אכלו לי שתו לי" המסורתי, אלא מהלך אייר זום ייזום, כולבוטק צ'אלנג'. נייקי אשכרה שכרה מאהבת שתגרום לבעל לבגוד, מתוך מטרה לשלוח מסר ברור – דונק פאק ווית'דה קוקיני, אחרת תקבלו זוקיני.

כמה זוגות נייקי הזמינה בחודשיים האלו? מי יודע, הערכה גסה מדברת כנראה על אלפי זוגות. באותה תקופה אנחנו יודעים שנמכרו רק מהפטנט 518 זוגות. כלומר העובדים של נייקי הזמינו זוגות לעצמם, ואולי אפילו מכרו זוגות בינם לבין עצמם כדי להפיל את סטוק אקס בפח. הרי זה לא תסריט דמיוני שנייקי ייצרה בכוונה זוגות מזוייפים ומכרה אותם דרך הפלטפורמה, כדי לראות האם צוות הבודקים של סטוק אקס יעלה על העוקץ. נייקי היא היצרנית, היא מכירה כל פיפס בנעליים שלה, ואם קיים פרט שקל לזייף וקשה לבדוק, היא הראשונה שתדע את זה.

האם StockX מקורי או לא?

סטוק אקס שלחו תגובה עוקצנית כמו שהיא דובשנית: "ההצהרה שלי נייקי מסקרנת, כי המנהלים הבכירים ביותר שלה משתמשים בפלטפורמה שלנו כדי למכור ולקנות סניקרס". אחחח ללקק את ה-טראוויס סקוט. זו תגובה שמראה שסטוק אקס מבינה שנייקי תלוייה בה כמו שהיא תלוייה בנייקי, ששוק הריסייל משפיע על שוק הריטייל, שהמלאי הוא סופי אבל המחיר הוא אינסופי, שאתה יכול להיות גדול אבל ההייפ הוא הכל.

אז האם StockX מקורי או לא? הרי כל יום היא בודקת אלפי זוגות, אז באחוזים מעל 99.9% מהזוגות שהיא מעבירה הם מקוריים. מצד שני, מספיק שנמכר דרכה זוג אחד מזוייף, כדי שיהיה אפשר להגיד שסטוק אקס מוכרת זוגות מזוייפים. התשובה האמיתית היא שסטוק אקס מעבירה זוגות מזוייפים דרכה, בדיוק כמו שאר הפלטפורמות בשוק. היא פשוט הפלטפורמה הפופולרית ביותר, אז טבעי שתהיה סביבה תיבת תהודה תקשורתית חזקה.

אם אתם רוצים לוודא במיליון אחוז שאתם קונים רק מקורי, תקנו רק באתר של ניייקי וחנויות ריטייל. הבעיה שנייקי לא תיתן לכם לעשות את זה, היא תשלח אתכם לאתרי ריסייל ואז תגיד שזה מזוייף, תייצר לכם נעליים מקרטון ותצא נגד זיופים שהם באיכות גבוהה פי כמה, תייצר שוק ריסייל שיוצר סביבה הייפ עצום, אבל תצא נגדו כשהיא מרגישה שהוא מאיים עליה, עכשיו תקראו שוב הכותרת ותבחרו למי להאמין.

 • כיצד ניתן לרכוש סניקרס באמצעות סטוק אקס: מדריך בעברית

  כיצד ניתן לרכוש סניקרס באמצעות סטוק אקס: מדריך בעברית

  כולם מחפשים היום סניקרס מבוקשות, ויש הרבה חנויות שמנצלות את זה כדי למכור ללקוחות תמימים סניקרס במחירים יקרים. מאחר ואני מקבל אינספור הודעות מאנשים שרוצים לדעת כיצד ניתן להשיג את הסניקרס שבתמונות, אני עונה שאין סיבה לשלם מחירי פרימיום, ושכל אחד יכול לקנות בעצמו סניקרס מקוריות ישירות מאתרים בחו"ל. האתר הטוב ביותר היום לרכישת סניקרס…


 • מה ואיך מזמינים מ-StockX: מדריך מקוצר לאתר סטוק איקס

  מה ואיך מזמינים מ-StockX: מדריך מקוצר לאתר סטוק איקס

  לעולם לא יהיה מחסור באבקות כביסה. אפשר למצוא אותן על המדפים בכל סופר, במכולות השכונתיות ובאתרי אונליין. הסיבה שאין מחסור באבקות כביסה, היא שהחברות שמייצרות אותן לא מעוניינות לייצר מחסור. הן מייצרות כמות גדולה מהביקוש, והתוצאה היא שכל צרכן שמעוניין לרכוש אבקת כביסה, יכול פשוט ללכת לסופר ולקנות לעצמו אחת. בניגוד לאבקות כביסה, יש פריטים…


 • מה המחיר של אייר ג'ורדן 1 – כיצד לרכוש את נעל המבוקשת ביותר: מדריך

  מה המחיר של אייר ג'ורדן 1 – כיצד לרכוש את נעל המבוקשת ביותר: מדריך

  לא ברור אם בעקבות הקורונה, הרשתות החברתיות, הסדרה "הריקוד האחרון" או שילוב של כולם, כבר אי אפשר להתעלם מהעובדה ששוק הסניקרס בוער. היום סניקרס הפכו למיינסטרים, רואים אותן ברחובות הראשיים, במשרדים של מגדלים ענקיים ובאולמות אירועים מפוארים. כמו כל מוצר עם ביקוש גבוה, המחיר של סניקרס עלה באופן קיצוני בתקופה האחרונה, ובמיוחד המחיר של ה-אייר…


 • ג'ורדן מזויפות: האם הסניקרס שלכם מקוריות או מזוייפות – מדריך

  ג'ורדן מזויפות: האם הסניקרס שלכם מקוריות או מזוייפות – מדריך

  הרבה אתר אינטרנט ועמודי אינסטגרם מנצלים את חוסר הידע של לקוחות תמימים, כדי למכור להם אייר ג'ורדן מזויפות. הבעיה היא שבמבט ראשון נראה שהעמודים והאתרים האלו מוכרים מוצרים מקוריים לגמרי. הם מדורגים גבוה בגוגל, יש להם עיצוב יפה, יש טופס צור קשר, מספר שירות לקוחות, עמוד אודות, הקנייה היא מאובטחת ובקיצור את כל הסממנים של…


 • מדריך מיסים לסניקרס: כל המידע על הזמנת נעליים מחו"ל

  מדריך מיסים לסניקרס: כל המידע על הזמנת נעליים מחו"ל

  מיסים הם עניין מפחיד ומבלבל, במיוחד במדינת ישראל, וזה עלול להפוך כל הזמנה של סניקרס מחו"ל לחוויה לא נעימה, לחשש אמיתי שאין לך באמת מושג מה יהיה המחיר הסופי. אני מכיר את החששות האלו ועברתי אותן בעצמי, ולכן אני מבטיח שבסופו של המדריך הזה תצאו בתחושת ביטחון כדי שתוכלו להזמין את הסניקרס שאתם רוצים מבלי…


InstacopSneakers

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *